Monday ,01 March 2021
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање: Пред точно пола деценија Вардар го освои првиот Куп

Куглање: Пред точно пола деценија Вардар го освои првиот Куп

vardarfans-pexar

Кугларски Клуб Вардар го освои купот на Македонија пред точно пола деценија. На вчерашен ден пред пет години во кугланата Мусандра  се одржа последното кугларско натпреварување за оваа сезона – Македонскиот кугларски куп, на кој нашиот црвено-црн кугларски колектив беше подобар од  останатите седум кугларски клубови кој патиципираат во кугларската лига на земјава.

Вардарци го освоија “Претседателскиот куп-2015 “ од првиот обид. од првата сезона од   како фунционираат во ваков формат во Македонската кугларска лига. Купот имаше осум учесници ама најуспешни беа нашите момци со 3407 соборени “дрва“ во шесте серии колку што имаше куп натпреварувањето.  Зад црвено-црните на втората позиција се најдоа тимот на ГТЦ со 3373 соборени “дрва“ и трето пласиран беше тимот на актуелниот шампион во Македонската кугларска лига КК Макпетрол со соборени 3288 “дрва“. Купот се одржа на принцип на турнир на кој настапија по 6 натпреварувачи од секоја екипа.

vardarfans-diploma

Вардар како Шампион на купот обезбеди место во европскиот НБЦ куп  кој  се одигра во Австрија.