Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > Историја > Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во Првата Југословенска лига
Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во  Првата Југословенска лига

Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во Првата Југословенска лига

ФК Вардар е најголемиот македонски клубски спортски бренд кој засебе има голема историја уште од далечната 1947 година.  На  табелата може да се види успехот на Вардар за време на поранешната држава и неговите настапи во најсилната државна лига. Вардар по број на мечеви во истата е на 9то место, а по остварен успех е на 11 место на вечната табела од 1945-1992 година кога и лигата како таква згасна и повеќе не постеше, а Вардар успеа во 1987 да освои една титула во истата.

ТАБЕЛА ЈУ-ЛИГА 1945-1992 ГОДИНА

Клуб Држава меч. Поб. Реми Пор. Дадени При. Гол-Разлика Бод.
1 Ц.Звезда Serbia 1335 719 328 288 2560 1415 +1145 1766
2 Партизан Serbia 1335 657 354 324 2285 1428 +857 1668
3 Динамо З. Croatia 1302 597 366 339 2151 1495 +1006 1560
4 Хајдук Croatia 1302 587 346 369 2088 1486 +602 1520
5 Војводина Serbia 1221 465 311 445 1670 1595 +75 1241
6 Сараево Bosnia and Herzegovina 1228 447 311 470 1674 1773 -99 1205
7 Валеж Bosnia and Herzegovina 1174 435 309 430 1668 1615 +53 1179
8 Железничар Bosnia and Herzegovina 1063 403 274 386 1456 1424 +32 1080
9 ОФК Београд Serbia 977 343 281 353 1355 1355 0 967
10 Раднички Н. Serbia 979 339 250 390 1088 1244 -156 928
11 ВАРДАР Republic of Macedonia 1005 328 251 426 1195 1459 -264 907