Tuesday ,28 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > На денешен ден 2019: Победа на кугларското СП, Македонија со 8-0 убедлива на дуелот со Естонија, Димитровски на високо ниво
На денешен ден 2019: Победа на кугларското СП, Македонија со 8-0 убедлива на дуелот со Естонија, Димитровски на високо ниво

На денешен ден 2019: Победа на кугларското СП, Македонија со 8-0 убедлива на дуелот со Естонија, Димитровски на високо ниво

На денешен ден 2019, на СП во Чешка македонската кугларска селекција одигра одличен меч. Веста за овој успех изгледаше вака:

На Светското првенство во Чешка, нашата кугларска селекција ја совладаа  Естонија со 8:0. Веќе екипата влегува во потребниот ритам, постигнати се солидни резултати и се приближуваме кон 3800 вкупно соборени кегли. Одличен дуел одигра претседателот на Вардар, Димитровски кој беше на ново.

d2

Бојан Влаќевски  веќе премина 660, Димитар Димитровски, Борис Бенедик и Сашко околу 630, Соколовски под 600 и Фучкар кој е и селектор и играч на одлични 331 од две патеки му го препушти своето место на Младен Донковски кој е млад и сеуште се гради, а тој ја оправда довербата и изигра добри 290.

Имаме слободен ден денес, време за одмор и акомулирање на потребната енергија за одлучувачкиот меч против Чешка кој е на програмата утре,  19 мај во 18:30 часот.