Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 14)

Куглање

Куглањето продолжува по прекинот, во првото пролетно коло Вардар на мегдан со Макпетрол

kugla2

Кугларската федерација одлучи да го продолжи прекинатото првенство 2020/2021. Есенва се одиграа само две кола по кои дојде до прекин поради пандемијата. Првото пролетно коло е предвидено за 20-ти идниот месец. Во информацијата на официјалната страница на федерацијата се наведува: На денешната вонредна онлајн седница на Извршниот одбор на КФМ, едногласно е одреден датум за продолжеток на кугларската лига која ... Read More »

Среќен роденден Влатко Стојановски

g11-597x330

Денес свој роденден прославува  вардаров куглар, Влатко Стојановски. Станува збор за момче кој е од првите денови во 2014 година цо црвено-црниот тим. Куглар со одлични перформанси, играч кој е подреден на тимскиот дух и успех. Редакцијата на Вардар фанс му го честита роденденот и му поскаува многу успех и здравје. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ВЛАТКО! Read More »

Среќен роденден Дарко Димитровски

dare

Денес свој роденден прославува еден од најдобрите поединци на кугларскиот клуб Вардар, Дарко Димитровски. Тој е заменик-претседател на црвено-црните, активен играч и еден од најзаслужните со неговиот брат, Димитар за враќањето на црвено-црниот тим во кугларските води 2014 година. Покрај тоа тој е и во младоста има трофеј со КК Вардар. Човек со црвено-црна крв, кој со многу елан и желба е ... Read More »

Федерацијата ја „замрзна“ кугларската лига

kugla2

Како што пишаа на официјалната страница на кугларскиот клуб „Вардар“, по прекинот македонската кугларска лига нема да продолжи. Во соопштението се вели: На денешната вонредна седница на ИО на КФМ едногласно е одлучено одложување на МКЛ на неодредено време поради неповолните здравствени услови во моментов. ИО се обврза на една седница неделно за ажурирање на здравствената ситуација во куглањето, но ... Read More »

Куглање: Вардар повторно со ново име, Ѓорѓиевски Столе е дел од црвено-црните

kugla

Во новата сезона која започна во Македонската кугларска лига, веќе се одиграни две кола. Кугларскиот клуб Вардар сериозно започна да инвестира во македонското куглање, создавајќи два тима. Екипата „А“ и „Б“ се натпреваруваат во оваа сезона. Двата тима имаат солиден број на играчи во ростерот, но покрај тоа црвено-црните „реактивираа“ неколку поранешни куглари и ги внесоа во тимовите. Најново име ... Read More »

Куглање: Дарко Димитровски лидер на идеалниот тим во 2.коло, во топ-6 се Стојановски и Згонц

dare2

Двата кугларски тима на „Вардар“ во второто коло од македонската кугларска лига дојдоа до победи со високи 8:0. Имаа неколку добри резултати па очекувано членовите на црвено-црните заземаа места во топ-6 тимот на колото. Лидер на иделниот тим ова коло е Дарко Димитровски кој одигра одлична партија. Димитровски  од Вардар-А е на позицијата број еден со 586 „соборени дрва“, очигледно ... Read More »

Куглање: Двата тима на Вардар трумфално против женските тимови, Димитровски блесна во „А“, во „Б“ Мартин Митиќ со рекорд

kugla2

Двата тима на кугарскиот колектив „Вардар„ одиграа мечеви од 2.коло во македонската кугларска лига. За ривали ги имавме екипите ЖКК ГТЦ и ЖКК Пелистер, во двете соочување со тимовите на дамите дојдовме очекувано до победи со максимални 8:0 на овие натпревари одиграни во „Мусандра“. Вардар(А) ја совлада екипата на ЖКК ГТЦ Мусандра со 8-0 соборувајќи над 3200 дрва. Дарко Димитровски ... Read More »

Поп-Крстев во идеалниот тим на 1.коло во МКЛ

33-660x330-660x330

Во рамки на 1.коло од сезоната 2020/2021 во македонската кугларска лига (МКЛ) изминатиот викенд се одиграа три меча, екипата на ЖКК ГТЦ Мусандра беше слободна. До победи дојдоа тимовите на Макпетрол, КК ГТЦ и Вардар-А. Црвено-црните одиграа братски дуел со тимот на КК Вардар-Б, победата ја остави Вардар-А. На тој дуел највисока бројка зад своето име имаше Горг Поп-Крстев (Вардар-Б). ... Read More »

Ивица Петрески нов играч на кугларскиот тим „Вардар“

0a

Кугларскиот тим Вардар има голем ростер оваа сезона, па се одлучи да пријави два тима А и Б во лигата. Со тоа стана прв тим во кугларската историја кој има два машки сениорски екипи во МКЛ- македонската кугларска лига. Покрај тоа црвено-црните се обидуваат да го заживејат куглањето на неколку начини,  внесоа двајца младинци во тимот, а кај нив честа ... Read More »