Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 12)

Куглање

Сите кугларски шампиони! Вардар втор по пехари, црвено-црните први државни прваци `93, Макпетрол најдоминантен..

kugla2-540x330

Ви носиме преглед на шампионите во македонската машка кугларска лига од почетоците 1992 годидина до денес. Поточно од осамостојувањето до денешен ден. Макпетрол е неприкосновен со 20.титули,  од кој 18 последователни до годинава во низа. КК Вардар е втор со пет пехари во националните првенства. Црвено-црните се први шампиони во сезоната 1992/1993 година кога се основала македонската лига. Исто така тие се и „последни“ ... Read More »

Пред 7.години група ентузијасти го вратија името „Вардар“ на кугларската сцена

179843568_310718597347781_2718531690466905757_n

Се навршуваат  7.години откако група ентузијасти, активни куглари и тренер во овој спорт од кој дел од нив дел од поранешниот кугларски клуб Вардар (од с.д.Вардар) решија светото црвено-црно име да го вратат на кугларската мапа. Така повторно да се “роди“ колектив со шестте свети букви ВАРДАР. Со формирањето на КК Вардар 2014 се оствари таа идеја. Клубот во ваков, нов формат ... Read More »

ЖКК Вардар денес домаќин на Работнички

zkk

ЖКК Вардар денес (недела, 18.април) ќе ја комплетира првата половина од  Супер лигата. Ние ќе одиграме во 3.коло напревар со тимот од Градски Парк, екипата на ЖКК Работнички. Вардарки се домаќини во малата сала при Спортскиот центар „Кале“ на оваа средба. Црвено-црните дами на Славица Наков која оваа пролет е тренер-играч во 16-00 часот ќе го пречекаат црвено-белиот тим. Вардарки ... Read More »

(ВИДЕО) Димитровски гостин во „Утрински брифинг“

Подпретседателот на Кугларскиот тим Вардар, Дарко Димитровски беше гостин на емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ. Зборуваше за куглањето како спорт, условите во земјава, меѓународните преизвици за овој мал тимски спот и.т.н *Видеото од неговото гостување може да го погледнете- ТУКА! Read More »

Куглање: Следи братско дерби за тимовите на Вардар

kugla2

Следен предизвик во Македонската кугларска лига за црвено-црните кугларски колективи е „братското дерби“. Вардар-А кој моментално се наоѓа на позицијата два зад шампионот Макпетрол и кој има прилика да се боди за пехар во продолжението од сезоната ќе игра против Вардар-Б. Натпреварот е закажан за понеделник (5.април) истиот ќе се игра во кугларницата „Мусандра“ во Градскиот трговски центар во Скопје. ... Read More »

Вардар утре домаќин на КК Гостивар

dd

На средината од оваа недела ќе се одигра некомплетното 20.коло во македонската Прва машка кошаркарска лига. Црвено-црните избраници на Александар Јованчев во оваа рунда се домаќини. КК Вардар утре, среда (24.март) ќе ја пречека екипата на КК Гостивар. Дуелот кој ќе се игра во малата сала при СЦ „Кале“ во Скопје е закажан со почеток во 17-00 часот. Правдата на ... Read More »

Вардар (Б) одигра реми со фаворитот КК ГТЦ

kug6

Вчера во 6.коло од МКЛ се одигаа интересни дуели на двете црвено-црни екипи. Вардар(А) го победи во дербито Пелистер со 7-1 и се доближува кон зацврстување на втората позиција. Голема помош имаше и од Вардар(Б) кој одигра реми со другиот конкурент за „сребрената„ позиција екипата на КК ГТЦ Мусандра. Вардарци имаа водство речиси до последните фрлања, но жилавиот противник успеа ... Read More »

Куглање: Вардар со голема победа во дербито над Пелистер вредна „злато“

kugla

Кугларскиот тим Вардар го совлада во дербито битолски Пелистер, во дуел кој имаше тежина за вице-шампионската позиција. Вардар-А врза победи во деби дуелите за втората позиција со дирекните конкуренти, КК ГТЦ и Пелистер. Победата изненадувачки беше обезбедена со високи 7-1. Црвено-црните освоја дури 18, 5 сетови наспроти само 5, 5 на ривалот. Дојдовме до 3298 соборени дрва, битолчани имаа само ... Read More »

Куглање: Јанковиќ во шампионска форма за место во врвот, Манев исто така во топ-6

sasha

Во рамки на 5.коло од Македонската кугларска лига, ЖКК Пелистер Т&С Холдинг беше домаќин на КК Вардар(А).  На овој дуел сосема очекувано дојдовме до победа на оваа средба со дамите. Триумфот го остваривме со 7-1, соборувајќи 3196 „дрва“. Како што напоменавме во извештајот од колото, евидентно е дека оваа кугларска полет во одлична форма е Саша Јанковиќ. Вардаровиот куглар имаше најдобар ... Read More »

Куглање: Победа за Вардар (А), пораз за Б-тимот

159405930_4163256277041777_317815513272237283_o

Викендов, двете црвено-црни кугларски екипи одиграа свои дуели од новото коло во МКЛ. Остваривме една победа и запишавме еден пораз на овие средби. ЖКК Пелистер Т&С Холдинг беше домаќин на Вардар(А), сосема очекувано дојдовме до победа на оваа средба со дамите. Триумфот го остваривме со 7-1, соборувајќи 3196 „дрва“. Во одлична форма е Саша Јанковиќ, тој имаше најдобар скор во ... Read More »