Saturday ,05 December 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање: Историски првенствен дуел Вардар-А против Вардар-Б
Куглање: Историски првенствен дуел Вардар-А против Вардар-Б

Куглање: Историски првенствен дуел Вардар-А против Вардар-Б

Викендов се одигра 1.коло од сезоната 2020/2021 во Македонската кугларска лига. Во саботата историски ден беше  за нашиот Вардар, но и за македонското куглање. Прво коло на МКЛ, прв официјален настап на Б тимот во рамките на лигата, прво клупско братско дерби со А тимот кое беше неизвесно до самиот крај. Б тимот како погон на А тимот докажа дека сите вардарови куглари се достојни за главната севкупна шесторка. Допрва ќе претстојат многу предизвици и шанси за докажување. Еден е Вардар.

kugla
КК Вардар 2014 Б – КК Вардар 2014 А 3:5 (10,5:13,5)
Најдобар поединец во А тимот Дарко Димитровски со 540 кој донесе поен заедно со Зоран Ристиќ и Бранко Митиќ.
Најдобар поединец во Б тимот Георг Поп-Крстев со 577 кој донесе поен заедно со Влатко Гиевски и Љупчо Митиќ.