Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > Uncategorized > Куглање: Макпетрол подобар од Вардар-А
Куглање: Макпетрол подобар од Вардар-А

Куглање: Макпетрол подобар од Вардар-А

Вчера во кугланата при Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, шампионот Макпетрол ја пречека екипата на КК Вардар-А. Сино-жолтите дојдоа до победа на оваа средба со резултат 7:1.

fb_img_1613983526141

Домаќинот освои 15 сета и собори 3403 “дрва“, наспроти 9.сета на црвено-црните кои дојдоа до бројката 3221 како екипен скор. На овој прв пролетен дуел, односно 3.коло од Македонската кугларска лига, фаворитот ја оправда улогата.

fb_img_1613983522694

Капитенот, Влатко Стојановски успеа единствен да поентира во дуелите со ривалите. Најдобар резултат кај црвено-црните момци имаше Марјан Згонц со соборени 563 „дрва“, а Дарко Димитровски беше зад него со постигнување 558.

fb_img_1613983519537

Екипата на Вардар-Б во првото пролетно коло (3.коло во МКЛ, сезона 2020/2021) беше слободна.