Monday ,22 October 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 5)

Куглање

Куглање: Официјално КК Вардар го пријави своето учество на годинешниот Светски Куп кој ќе се одржи во Запрешиќ

kugla

Официјално Кугларскиот клб  Вардар го пријави своето учество на годинешниот Светски Куп кој ке се одржи во Запрешиќ, Хрватска од 01.10 – 06.10. 2018 Иако Вардар со вицешампионското место во МКЛ доби право да учествува во вториот по квалитет Европа куп, поради изборот на шампионот Макпетрол да игра во НБЦ купот кој е трет по вредност, КК Вардар доби можност ... Read More »

(ФОТО) Кошаркарскиот клуб Вардар успешно го реализираше летниот камп

kb0-660x330

Кошаркарскиот клуб Вардар повторно и оваа година својот летен камп го организира како и претходно во грчкото одморалиште, Неа Пори. На истиот младите црвено-црни надежи работат на усовршување на своите кошаркарски вештини, во продолжение неколку фотографии од истиот.   Read More »

Среќен роденден Георг Поп-Крстев

0002-526x330-526x330

Денес свој роденден прославува играчот на Кугларскиот клуб “Вардар“, младиот куглар Георг Поп-Крстев. Ова момче од веќе две сезони е дел од нашиот црвено-црн кугларски колектив.  Тој дојде тивко… и влезе во вардаровите легенди, лани беше играч кој повеќе од 2години не кугла, но ја прифати подадената рака на тренерот Драги Димитровски  кој насети талент…година потоа е златното вардарово момче ... Read More »

Вардар ги отпочна подготовките за вториот кугларски 8-мо септемвриски интернационален турнир

kugla1-660x330

Раковидните лица во кугларскиот клуб Вардар, претседателот и заменикот, браќата Димитар и Дарко Димитровски ги отпочнаа подготовките за вториот вардаровиот интернационален турнир “8-ми септември“. Тој начелно ќе се одржи на в сабота, на 8-ми септември во Скопје. Истиот се организира по повод денот на независноста на Република  Македонија. Двајцата двигатели на овој потфат веќе од сега ги одпочнаа опсежните подготовки за ... Read More »

Семејството Димитровски, симболот на македонското куглање

w3

Куглањето е една од најстарите и најпопуларни игри во светот. Во 1930 –тите години, британски антрополог Флиндерс Петри , открил збирка на предмети во гроб на дете во Египет, кои навидум се користеле како примитивна форма на куглање (груба верзија на кугларска топка и дрвца, изработени на примитивен начин). Откриени се заедно со неколку артефакти, кои се верува дека може ... Read More »

Куглање! Нивниот квалитет не можеше да не биде забележан, Димитровски и Влаќевски потпишаа за двете најамбициозни хрватски екипи

dzak-660x330

Екс Вардарците, членовите на најдоброто кугларско македонско дуо, Димитар Димитровски и Бојан Влаќевски ја менуваат средината. По одличната сезона во Медвешчак каде тимот го донесоа на убедлив начин во хрватската кугларска елита, почна “ловот“ за нивни потпис од најдобрите хрватски клубови. Хрватските гиганти во овој спорт, “загризаа“ за потписот на овие двајца момци кои имаа најдобар просек во лигата во ... Read More »

Поп-Крстев: Со задоволство останав во Вардар, амбициите ни остануват исти

pope2-660x330

Пред неколку дена заврши летниот преоден рок во македонското куглање, во истиот немаше потреси во црвено-црниот кугларски колектив. Вардар не загуби ниту еден играч од ланскиот “сребрен“ тим кој заврши на вице-шампионската позиција во Македонската кугларска лига зад шампионот, КК Макпетрол и пред сите други конкуренти. Разговараме со еден од моторите на оваа екипа, Поп-Крстев за тоа зашто се одлучи ... Read More »

Куглање: Заврши летниот преоден рок, Вардар го задржа “сребрениот тим“ во целост

kuglanje-660x330

Вчера, 20-ти јуни заврши летниот преоден рок во македонското куглање, во истиот немаше потреси во црвено-црниот кугларски колектив. Вардар не загуби ниту еден играч од ланскиот “сребрен“ тим кој заврши на вице-шампионската позиција во Македонската кугларска лига зад шампионот, КК Макпетрол и пред сите други конкуренти. Драги Димитровски и во идната сезона 2018/2019 година на располагање ќе го има истиот ... Read More »

Куглање! Класата е вечна, Димитровски Димитар во Хрватска прв на меѓународен турнир со 641 “соборено дрво“

dime-kugla-660x3301-660x330

Димитар Димитровски еден од најдобрите двајца македонски куглари заедно со вториот Бојан Влаќевски земаа учество на меѓународен турнир во Хрватска. Претседателот на Кугларскот клуб Вардар на 11.Меѓународен ноќен турнир “Звонимир Павловиќ-2018“ се закити со злато. Димитар кој одигра феноменално во финалниот дел успеа да собори 641 “дрво“ и  да биде за девет “дрва“ пред вториот одличниот Џ.Баиќ-Динко кој мораше да ... Read More »

Куглање: Статистика од “сребрената“ сезона на Вардар во МКЛ, десет победи, Поп-Крстев со најмногу места во “идеалниот тим“

kugla

Момците на Драги Димитровски, оваа сезона влегоа во Македонската кугларска лига-МКЛ ослабнати со неколку заминувања и со послаб персонален состав од лани, но со исти амбиции. Целта беше “сребрената“ позиција, вице-првак зад богатиот тим на шеснаесет кратниот шампион, КК Макпетрол, а пред сите други тимови во земјава. Низ “трње“ вардарци ја изгураа сезонава се бореа лавовски и успаа да дојдат до ... Read More »