Saturday ,21 July 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 5)

Куглање

Куглање: Куп шампионот Вардар ќе го бојкотира куп натпреварувањето

18952521_1588792624488168_5355118969519883828_n

Кугларскиот клуб Вардар, моменталниот Куп шампион  своеволно и во знак на протест се одкажува од одбрана и учество во ова натпреварување сезонава. Нашите момци се актуелни шампиони, тие лани до златото дојдоа на убедлив начин против екипата на КК Макпетрол, најбогатиот клуб во овој спорт кој во финалето целосно го надиграа и совладаа со високи 7-1. Причината за не настапувањето, ... Read More »

Куглање: Ристевски во најдобрите десет куглари во МКЛ

koki2

Викендов  се одигра последното 15.коло во Македонската кугларска лига,  по кое  КК Вардар  за 4 години постоење, 4 пати е вицешампион на Република Македонија. Вардарци успеаа да го остварат она за кое и се надева, бореа и стремеа од почетокот “сребрената позиција“ во МКЛ. Сезоната беше долга, ние влеговме ослабнати во истата, но амбициите беа високи да се заврши пред сите конкуренти во ... Read More »

Куглање: Вардар успеа, заврши како “сребрен“ во МКЛ по вчерашната победа в Битола кај КК Хераклеа во последното коло

kugla-bitola-2

Вчера се одигра последното 15.коло во Македонската кугларска лига,  по кое КК Макпетрол е старо-нов Шампион на Република Македонија, а нашиот  КК Вардар  за 4 години постоење, 4 пати е вицешампион на Република Македонија. Вардарци успеаа да го остварат она за кое и се надева, бореа и стремеа од почетокот “сребрената позиција“ во МКЛ. Сезоната беше долга, ние влеговме ослабнати ... Read More »

Низата продолжува, Поп-Крстев и четвртто коло по ред дел од идеалниот тим во МКЛ

kugla-55

Во четвртокот  во натпревар од Македонската кугларска лига во рамки на  претпоследното, 14.коло екипата на   КК Вардар беше  домаќин на шампионот, КК Макпетрол. На натпреварот кој се одига во кугланата “ВИП“ при С.Ц “Борис Трајковски“ -Скопје противникот дојде до триумф со резултат 1-7. Макпетролци  во сетови победија со 16 према 8, “пумпашите“ соборија 3413 “дрва“ а момците на Драги Димитровски имаа скор од ... Read More »

Куглање: Вардар денес гостува в Битола

kugla-bitola

Викендов на програмата е последното, петнаесетто коло во Македонската кугларска лига. Во рамки на истото кугларскиот клуб Вардар гостува в Битола. Наш домаќин е тимот на КК Хераклеа, тие ќе не пречекаат во кугланата при спортската сала “Младост“ во Битола. Овој дуел од последното коло во МКЛ ќе се игра со почеток во 11-00 часот. Вардар му останува во истото ... Read More »

Куглање: Без бодови за Вардар во дуелот со шампионот Макпетрол

kugla2

Вчера во натпревар од Македонската кугларска лига во рамки на  претпоследното, 14.коло екипата  КК Вардар беше  домаќин на шампионот, КК Макпетрол. На натпреварот кој се одига во кугланата “ВИП“ при С.Ц “Борис Трајковски“ -Скопје противникот дојде до триумф со резултат 1-7. Вардарци во овој дуел влегоа растеретено поради фактот дека во минатото коло во клучниот дуел за второто место триумфираа со дирекниот конкурент ... Read More »

Куглање: Вардар на крајот од месецов почнува со одбрана на Куп пехарот, на 31.март се играат квалификациите

kk3

Кугларскиот клуб Вардар минатата сезона сосема за многумина неочекувано во големото финале на кугларскиот Куп на Република Македонија го совлада тимот кој е деценија и пол шампион во овој спорт КК Макетрол и дојде до големиот пехар. Тоа не беше прв пехар на црвено-црните две сезони претходно тие исто така го освоиа истиот, но тогаш се играше по друг систем, ... Read More »

Куглање: Вардар шампионот КК Макпетрол го пречекува в четврток

kugla2

Викендов на програмата во Македонската кугларска лига беше претпоследното, 14.коло од домашниот шампионат.  Во истото требаше да се одигра дуелот помеѓу КК Вардар како домаќин и екипата на шампионот, КК Макпетрол како гостин. Натпреварот по договор на двете екипи беше одложен, а истиот доби нов термин на одигрување. Мечот помеѓу лидерот на табелата, тимот на “пумпашите“ и нашиот црвено-цен колектив кој влегува како второпласиран ... Read More »

Куглање: Одложен денешниот дуел Вардар-Макпетрол

kugla2

Викендов на програмата во Македонската кугларска лига е претпоследното, 14.коло од домашниот шампионат.  Во истото требаше да се одигра дуелот помеѓу КК Вардар како домаќин и екипата на шампионот, КК Макпетрол како гостин. Натпреварот кој денес требаше да се игра во кугланата “ВИП“ при С.Ц “Борис Трајковски“ по договор на двата клуба е одложен за идната недела. Натпреварот помеѓу лидерот ... Read More »

Поп-Крстев: Триумфот над КК ГТЦ беше победа на тимскиот дух на Вардар

pope2

Во последното одиграно  коло од Македонската кугларска лига се сретнавме со  тимот на КК ГТЦ Мусандра, тоа беше дуел на сезоната помеѓу двата тима кои ја посакуваа втората позиција зад шампионот КК Макпетрол. По првите две средби интересно двата тима имаа по една победа, но на теренот на ривалот. По таа логика и можевме да се надеваме на успех бидејќи бевме ... Read More »