Tuesday ,28 March 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 6)

Куглање

Кулање: Играчот кој од прв ден беше во Вардар, Згонц заминува во странство

zgonc4

Група ентузијасти во 2014 година го вратија светото име „ВАРДАР“ на кугларската мапа, дел од првиот играчки кадар и денес седум години подоцна е тука во црвено-црните редови. Еден од играчите кој од првите минути 2014 до денес кога сме актуални шампиони на Република Македонија во куглање е Згонц Марјан. Дојде време патеките на црвено-црните и искуснот играч да се ... Read More »

Куглање: Двајца вардарци дел од Македонската селекција на СП во Полска

248149086_3906143336154240_6761727582611734258_n

Двајца вардарци се дел од Македонска куларска селекција за настап на СП во Полска. Станува збор за Дарко Димитровски и Димитар Димитровски. На страницата на федерацијата беше поставне информација за настапот, во истата се вели: Да им посакаме спортска среќа на нашите момци на Светското сениорско првенство во куглање – Полска. Тимот предводен од Дамир Фучкар и Димитар Димитровски се ... Read More »

КК Вардар го заврши настапот на Светскиот Куп во Оточац

244675369_626550585170559_3399838876130062137_n

КК Вардар го заврши настапот на Светскиот Куп во Оточац, Хрватска, како претставник и шампион на Македонија во друштво на националните шампиони на останатите кугларски врвни нации. Задоволството да се биде претставник во најсилното светско кугларско натпреварување го “зачинија” денешните фантастични настапи на Милош Миливојевиќ со 594 и на секогаш мотивираниот вардарец Георг Поп Крстев со фантастични 623 ! Се ... Read More »

Куглање: Вардар одличен, на првиот ден е во топ-8 на Светскот куп

00000

Кугларскиот шампион на Република Македонија за сезоната 2020/2021, тимот на КК Вардар вчера започна со  настапат на најсилниот меѓународен кугларски собир, местото каде што доаѓаат најсилните екипи, Светскиот куп 2021. На овој меѓународен официјален куларски собир ќе играме како преставици на нашата земја со „кремот на куглањето“, многу звучни имиња се тука. Вчера,  кај вардарци, на Светскиот Куп, Дарко Димитровски  имал супер настап со ... Read More »

Куглање: Шампионот на Македонија, КК Вардар на собирот на најдобрите, дел од Светскиот куп во Хрватска (ФОТО)

244267284_10220305561451365_1075537418171467149_n

Кугларскиот шампион на Република Македонија за сезоната 2020/2021, тимот на КК Вардар вчера доцна пристигна во Хрватска каде го очекува настап. Тие ќе настапат на најсилниот меѓународен кугларски собир, местото каде што доаѓаат најсилните екипи, Светскиот куп 2021. На овој меѓународен официјален куларски собир ќе играме како преставици на нашата земја со „кремот на куглањето“, многу звучни имиња се тука. ... Read More »

Тројца куглари од шампионот Вардар, дел од списокот за СП во Полска

000

Куларскиот клуб Вардар во сезоната 2020/2021 за прв пат дојде до шампионската титула во Македонија. По долги 19.години, црвено-црните беа први кои го детронизираа најбогатиот македонски кугларски тим, КК Макпетрол. Денес ви носиме уште една убава вест за скопските црвено-црни. На списокот на македонскит селектор за настап на Светското првенство 2021  се најдоа дури три имиња од вардаровиот табор. Мундијалот ... Read More »

Кугларската лига се позанимлива! Макпетрол како и Вардар лани пријави “Б“ тим, се враќа и Империал Тобако

kugla3

Новата сезона во македонската кугларска лига ќе биде доста подинамична и позабавна од изминатата. Најмалце два нови машки тима ќе бидат активни оваа сезона 2021/2022 во кугларската машка конкуренција. Вардар (А) кој е актуелен шампион на земјава ќе ја има улогата на брантел на шампионската круна. Лани, со доста визионерски потег црвено-црниот тим за доброто на мак.куглањето и за подобрување ... Read More »

Куглање: Среќен роденден Гиевски Влатко

yy

Денес свој роденден прославува, Влатко Гиевски членот на кугларскиот клуб Вардар. Тој на црвено-црниот кугларски колектив се придружи пред  4.години. Славеникот на кој му го честитаме роденденот и оваа сезона ќе биде дел од Вардар, му посакуваме здравје и успех  во новите предизвици со нашиот тим. Среќен роденден Влатко! Read More »

Кугларскиот клуб Вардар ги започна летните подготовки

kug6-660x330-660x330

Шампионот на Македонија, кугларскиот тим на „Вардар“ ги започна летните подготовки. Во вторникот (3.август) во кугларницата „Мусандра“ во Градскиот трговски центар во Скопје се одржа првиот собир на црвено-црните. Вардарци се подготвуваат за есенските предизвици, ги очекува бурна и тешка сезона. На домашен терен ќе имаат тешка задача да ја одбранат титулата од Макпетрол, тим кој по 19.години го симнаа ... Read More »

Вардар ги задржува сите играчи кои го „испумпаа“ Макпетрол од тронот, ростерот на шампионот останува

Кугларскиот клуб Вардар има најуспешна сезона од неговото формирање во ваков формат од 2014 година. Црвено-црните момци по две децении го детронизираа неприкосновениот  тим на Макетрол. Вардар ја освои лигата и успеа да го остави зад себе големиот фавориот тимот на „пумпашите“, што е успех сам по себе. Покрај тоа освои „бронза“ во Купот на Република Македонија кој се играше ... Read More »