Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 4)

Куглање

76.години од раѓањето на легендарниот вардаров кугларски тренер, Драги Димитровски

t

Денес е роденден на еден племенит човек, личност која пред две години го напушти овој свет и се пресели во вечноста тренерот на кугларскиот клуб Вардар, Драги Димитровски.  Својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа. Истиот беше од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на македонската кугларска лига, ... Read More »

Вардарците, Димитровски шампиони на Македонија во „тандем“ (ФОТО)

317417773_490084323100949_6496704649604486863_n

Викендов во Битола, во кугланата при СЦ „Боро Чурлевски“ се одржа Државно првенство за сениори, во  кугларски парови 2022. Вардарци на истото имаа голем успех.  Браќата Димитровски, Дарко и Димитар го освоиjа ова првенство со вкупно 1156 „соборени дрва“ оставајќи ги зад себе момците од Макпетрол, Мемеди и Ајдин. Честитки за вардарци за овој успех. Покрај тоа ние го имавме ... Read More »

Кугларски клуб Вардар со позитивна оценка за есенскиот дел

kugla3

Преземено од официјалната страница на КК Вардар: Делумно задоволително заврши првата полусезона од македонската кугларска лига за сезона 2022/2023 во која Вардар учествува повторно со 2 екипи, откако беше првиот клуб во македонската кугларска историја што го направил тоа во сезоната 2020/2021. И оваа година не не избегнаа малерозните ситуации кои не ограничија во своите можности и планови. Вардар А ... Read More »

Куглање 8коло! Лесна победа за Вардар-А, пораз за Вардар-Б

312615688_645579500681906_2000212342916931228_n-1-1024x768

Осмото коло од Македонската кугларска лига беше забележано како коло во која женска екипа победи машка екипа. Имено, кугларките на Пелистер Пин во градското „дерби“ играа крајно интересен и возбудлив натпревар со втората екипа на Пелистер. Девојките убедливо заводија со 2:0, за да се изедначи на 2:2 и предност за девојките и на крајот, натпреварот да се решава апсолутно во ... Read More »

Повторно 100% успех за младинките на ЖОК Вардар ЕМ

314333670_851694842916974_6456462883529156035_n

Викендов младинките на ЖОК Вардар ЕМ одиграа нови два натпревари и дојдоа до две нови победи. За нивните дуели на официјалната страница известија: Уште две победи на вториот турнир во групата Д на нашите МЛАДИНКИ ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Волеј стар Шапе 2:0 ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Шкендија волеј 2:0 Своја шанса за настап на овие натпревари добија ... Read More »

Куглање: Вардар-А подобар од својот Б-тим во 7.коло

f

Во рамки на 7.коло од македонската кугларска лига (МКЛ), се одигра братското дерби, КК Вардар-А одигра дуел со тимот на Вардар-Б. Првиот тим очекувано на оваа средба дојде до победа со резултат 7-1. Првиот тим на натпреварот одигра во кугланата „Мусандра“ во Градскиот трговски центар во Скопје, беше подобар во сетови 20-04  и во „дрва“ со 3343 спрема 3021. Димитар ... Read More »

Димитровски се врати во мак.куглањето и веднаш е лидер, Манев во топ-5 просеци

a4-660x330

Претседателот на КК Вардар, по неколку години минати во интернационалните води оваа сезона се врати во мак.куглањето во својот црвено-црн тим и веднаш покажа лидерска форма. На официјалната странциа на Кугларската федерација на Македонија по одиграни шест кола беа поставени просеците на постигнатите резултати. Сосема очекувано Димитровски Димитар е лидер во земјава, тој е на првата позиција на табелата со ... Read More »

Куглање: Вардар триумфално во Битола кај Пелистер

00000000000000000

Дербито на колото се одигруваше во Битола против силниот Вардар оваа година и Пелистер. Пелистерци со предност од домашниот терен и со невидена атмосфера во публиката за македонски услови, направија амбиент во кој секој куглар би сакал да се натпреварува. Во првиот блок клучен настап имаше поранешниот претседател на Пелистер – Пецо Димовски кој оваа година кугла за Вардар. Пецо ... Read More »

KK Вардар 14.место на НБЦ Купот

1

 Вардар 14-то место на 20-от куп НБЦ, трето по квалитет, но и најмасовно меѓународно кугларско натпреварување, кое се одржува во Клуж, Романија. Во конкуренција на 25 екипи од 14 држави,  вардарци урнаа 3.557 кегли (Пецо Димовски 595, Димитар Димитровски 644, Коста Ристевски 553, Костадин Манев 602, Драги Ѓорѓиовски 575 и Дарко Димитровски 588 кегли). Вардар, пак, досега учествувал во сите ... Read More »

Вардарци со настапи на НБЦ во Клуж, Димитровски со одличен резултат (Фото)

a4

Оваа сезона   XX.издание на НБЦ Куп  се одржува  во Клуж, Напока, Романија, од 3-ти до 8-ми Октомври. На истиот КК Вардар ќе ја преставува Република Македонија, вчера тројца момци веќе излегоа на патеките. Најдобар резултат имаше Димитровски Димитар, нашиот претседател беше одличен и собори 644 „дрва“, новото засилување на црвено-црните, Пеце Димовски беше близу 600, односно имаше 595, вчера настапи и Коста ... Read More »