Saturday ,21 July 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 3)

Куглање

Куглање: Лакрдија, Димитровски поради успехот на СП на “дисциплинска“ пред фамозната “Девет чуња”

1835-702x459

Голема лакрдија се случува во македонското куглање, овде дефинитивно трудот, желбата и успехот се најголеми “злодела“ за самоименуваните раководни лица кои сакаат да глумат федерација. “Фотељашите“ кои го “киднапираа“ менаџирањето со македонското куглање својата неспособност и неажурност сакаат да ја искалат на претседателот на КК Вардар, Димитар Димитровски. Тој изменаџира настап на СП, учество на МАКЕДОНИЈА по пола деценија на ... Read More »

Куглање: Голем успех за Влаќевски, тој влезе во топ-8 на СП во Романија

22222222222222222

Влаќевски Бојан вчера, направи  голем успех, тој влезе во топ-8 на СП во Романија. Во осминафиналето го совлада Унгарецот Кароли Кузма со 4-0 во сетови. Беше феноменален во соборени дрва каде имаше 680 наспроти 604. Во четвртфиналето за ривал го доби  Германецот Мануел Вајс. Сепак за жал,  Влаќвски не доби шанса да се бори за медал на поединечното Светско првенство ... Read More »

Влаќевски игра одлично на Светско првенство!

dime-vlakje-558x3301

Влаќевски Бојан руши се пред себе. Во втората рунда од поединечното Светско првенство во куглање, екс играчот на Вардар го победи Матијас Дирнбергер и со тоа се пласираше во осминафиналето. Влаќевски собори 656 дрва, за среќа едно повеќе од својот противник. Денеска во осминафиналето играчот на Медвешчак ќе се соочи со Унгарецот Кароли Козма, кој без многу проблеми го победи ... Read More »

Куглање: Влаќевски на Светското првенство по 1.рунда во топ-5, следен предизвик 1/16-финалниот дуел

2018-660x330-660x330

На светското првенство во куглање Бојан Влаќевски бележи перфектни резултати. Тој  по одиграниот прв квалификациски круг беше петто пласиран од 64 натпреварувачи кои земаа учество. Според пропозициите најдобрите 32 учестуваат во следната фаза, 1/16-финалните двобои. На планетарниот собир во Клуж- Романија, Влаќевски со скор од 660 соборени дрва по првата рунда се наоѓа во топ-5 играчите. Тоа му донесе противник ... Read More »

Влаќевски по првиот ден на Светското првенство во куглање е 4.место

vl

Вчера во Клуж, Романија на Светското првенство  играа половина од 64 учесници, по оваа рунда Бојан Влаќевски е четврто пласиран и има огромни шанси за успех.  Тој за секундант го има неговиот клубски другар од Медвешчак, претседателот на КК Вардар, Димитар Димитровски. По првиот ден со резултат од 660 “соборени дрва“ Бојан Влаќевски го “зграби“ четвртото место по првиот ден од ... Read More »

Куглање: Од 1-ви до 20.јуни е летниот преоден рок во МКЛ, Вардар го зачувава целиот ростер

ВИЦЕ-ШАМПИОНИ 2017/18Г

Kaко што известија утрово од Кугларска федерација на Македонија за клубовите учесници во Македонската кугларска лига, летниот преоден рок почнува на 01.06.2018, а завршува на 20.06.2018 во 12часот. Истиот ден во 13-00 часот регистрациона комисија ќе оддржи состанок, каде ќе ги верификува примените материјали. Во црвено-црниот табор се очекува задржување на целиот моментален росер кој го има на располагање кормиларот ... Read More »

Куглање: Потврдено учеството на Светското првенство, Димитровски и Влаќевски на мегдан со најдобрите на планетата

ДИМИТРОВСКИ-ВЛАЌЕВСКИ-БЕНЕДИК ТРИОТО КОЕ ЌЕ ИГРА ЗА МАКЕДОНИЈА НА С.П

По победата еден-два на “ Запрешиќ Опен“ во Хрватска, каде се одржа турнир од “А“-категорија во новата и најмодерна куглана во светот која се наоѓа во истиот град дуото Влаќевски-Димитровски пред нов поредизвик. Потврдено е нивното учество на Светското првенство во куглање. Овој планетарен собир  ќе се игра од 20-25.мај во градот Клуж, Романија.  Тие ќе ја преставуваат Македонија на Светското првенство, покрај  Бојан ... Read More »

Куглање: Влаќевски-Димитровски на врвот на “ Запрешиќ Опен“, Бојан со 701 “златен“ и со мак.рекорд, следен предизвик за нив е СП во Клуж каде ќе ја преставуваат Македонија

k99

Вардарци по гостувањето во Словенија кај екипата на Камник беа дел и од друг кугларски настан. Тие земаа учество на “ Запрешиќ Опен“ во Хрватска. Таму се одржа турнир од “А“-категорија во новата и најмодерна куглана во светот која се наоѓа во истиот град. Покрај играчите на Вардар на истиот настапија и поранешното ударно дуо на црвено-црните Влаќевски-Димитровски кои беа ... Read More »

Четири години кугларски тим Вардар: Два Куп пехари, четири вице-шампионски места, поединечен државен првак и вицепрвак

ВИЦЕ-ШАМПИОНИ 2017/18Г

Викендов се навршија 4.години откако група ентузијасти, активни куглари и тренер во овој спорт од кој дел од нив дел од поранешниот кугларски клуб Вардар ( од с.д.Вардар) решија светото црвено-црно име да го вратат на кугларската мапа. Така повторно да се “роди“ колектив со шесте свети букви ВАРДАР. Со формирањето на КК Вардар 2014 се оствари таа идеја. Клубот ... Read More »

Куглање: Вардар вчера в Словенија одигра дуел со Калцит Камник, дуото Влаќевски-Димитровски стандардно над “600ка„

999

Кугларите на Вардар вчера во  Камник, Словенија одиграа силен меѓународен тест-натпревар со екипата на Калцит Камник.  Нашиот домаќин беше учесник на првиот 8-мо септемвриски кугларски турнир оддржан лани во организација на нашиот Вардар. Нашите момци имаа одличен прием, одиграа еден интересен натпревар со домаќинот. За нас настапи дуото Влаќевски-Димитровски на оваа средба. Стандардно и двајцата отидоа над бројката 600 на овој натпревар. Бојан ... Read More »