Saturday ,30 September 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 2)

Куглање

Куглање: Вардар го совлади Макпетрол-Б, Димитровски со 599

a4-660x330-660x330

Вчера во кугларницата „Мусандра“  се одигра дуел од Македонската кугларска лига, во истиот Вардар-А беше домаќин на вториот тим на Макпетрол. На оваа средба црвено-црните дојдоа до победа со високи 6-2. За нас на почетокот поентираа Саша Јанковиќ (557) и најдобриот вардарец оваа сезона Димитар Димитровски (599). Покрај нив за нас поенитираа Дарко Димитровски (559) и Драги Ѓорѓиевски  (518). По ... Read More »

Шампионот, Макпетрол се „вадеше“ во финишот против ослабнатиот Вардар

0

Викендов се одигра дербито во Македонската кугларска лига, тимот на Вардар гостуваше кај актуелиот шампион на земјава Макпетрол. Многумина очекуваа лесна победа на фаворитот, најплатениот тим во земјава кој има четири репрезентативци во своите редови и двајца интернационалци против црвено-црните во чии редови не играа двајца клучни играчи, Манев и Милош Миливоевиќ. Сепак сино-жолтите одиграа блед дуел и не совладаа ... Read More »

Три години без Димитровски Драги, ненадомеслива е загубата за Вардар и мак.куглањето

dr2-625x330-625x330

На денешен ден се навршува 3.години откако  го напушти овој свет и се пресели во вечноста тренерот на кугларскиот клуб Вардар, Драги Димитровски. Тој целиот својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа, тој беше неговиот „животен повик“. Истиот беше еден од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на македонската кугларска ... Read More »

Кугларите ги започнаа зимските подготовки

kugla3-660x330

По крајот на зимската пауза поради новогодишните и божиќните празници, кугларите на Вардар ги „запалија моторите“. Црвено-црните пред неколку дена, поточно на 10.јануари го имаа првиот собир во 2023 година. Започнати се подготовките за пролетните предизвици, тренинзите се одвиваат во кугларницата „Мусандра“ во Градскиот трговски центар во Скопје. Вардарци со два тима ги очекуваат предивици на два фронта оваа пролет, ... Read More »

Димитар Димитровски со неверојатен резултат во Бачка Топол на „Гран при 2022“

317474504_490084336434281_4641474274063880097_n

Кугларскиот клуб Вардар 2014,  настапуваше  во Војводина,  Република Србија, во кугланата во  Бачка Топола каде се одигрува   „Гран при 2022“ турнирот. Убедливо најдобар настап од екипата на црвено-црните на овој поединечен турнир имаше претседателот и најдобриот куглар на вардарци, Димитар Димитровски. Македонскиот репрезентативец, впиша неверојатни 660 „соборени дрва“. Официјалната страница на кугларницата во кој се одигрува овој силен меѓународен поединечен ... Read More »

Куглање: Вардар со настап на турнирот во Бачка Топола

318124347_10222548291198207_4411911470909286473_n

Кугларскиот клуб Вардар 2014 е во Војводина, во Република Србија каде е каде има свој настап. Вардарци се во Бачка Топола каде настапуваат на „Гран при 2022“ турнирот. Вардарци го користат периодот на пауза во македонската кугларска лига за настап на меѓународни настани со цел подобрување на формата и промоција на мак.куглањето.   Read More »

Браќата, Димитровски одлични за мак.селекцијата на пријателската со БиХ

317417773_490084323100949_6496704649604486863_n1-660x330

Вчера во кугланата во градот Битола се одигра пријателски тест-натпревар помеѓу репрезентацијата на Република Македонија  и кугларската А-селекција на Босна и Херцеговина. Вистински тест и одлични настапи донесе оваа пријателска средба, истата донесе можност двете селекции да ја утврдат својата моментална натпреварувачка форма. По договор на двата селектори одиграни беа 8.дуели, двете репрезенации добија по 4, во сетови црвено-жолтите беа ... Read More »

76.години од раѓањето на легендарниот вардаров кугларски тренер, Драги Димитровски

t

Денес е роденден на еден племенит човек, личност која пред две години го напушти овој свет и се пресели во вечноста тренерот на кугларскиот клуб Вардар, Драги Димитровски.  Својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа. Истиот беше од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на македонската кугларска лига, ... Read More »

Вардарците, Димитровски шампиони на Македонија во „тандем“ (ФОТО)

317417773_490084323100949_6496704649604486863_n

Викендов во Битола, во кугланата при СЦ „Боро Чурлевски“ се одржа Државно првенство за сениори, во  кугларски парови 2022. Вардарци на истото имаа голем успех.  Браќата Димитровски, Дарко и Димитар го освоиjа ова првенство со вкупно 1156 „соборени дрва“ оставајќи ги зад себе момците од Макпетрол, Мемеди и Ајдин. Честитки за вардарци за овој успех. Покрај тоа ние го имавме ... Read More »

Кугларски клуб Вардар со позитивна оценка за есенскиот дел

kugla3

Преземено од официјалната страница на КК Вардар: Делумно задоволително заврши првата полусезона од македонската кугларска лига за сезона 2022/2023 во која Вардар учествува повторно со 2 екипи, откако беше првиот клуб во македонската кугларска историја што го направил тоа во сезоната 2020/2021. И оваа година не не избегнаа малерозните ситуации кои не ограничија во своите можности и планови. Вардар А ... Read More »