Monday ,16 July 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 2)

Куглање

Поп-Крстев: Со задоволство останав во Вардар, амбициите ни остануват исти

pope2-660x330

Пред неколку дена заврши летниот преоден рок во македонското куглање, во истиот немаше потреси во црвено-црниот кугларски колектив. Вардар не загуби ниту еден играч од ланскиот “сребрен“ тим кој заврши на вице-шампионската позиција во Македонската кугларска лига зад шампионот, КК Макпетрол и пред сите други конкуренти. Разговараме со еден од моторите на оваа екипа, Поп-Крстев за тоа зашто се одлучи ... Read More »

Куглање: Заврши летниот преоден рок, Вардар го задржа “сребрениот тим“ во целост

kuglanje-660x330

Вчера, 20-ти јуни заврши летниот преоден рок во македонското куглање, во истиот немаше потреси во црвено-црниот кугларски колектив. Вардар не загуби ниту еден играч од ланскиот “сребрен“ тим кој заврши на вице-шампионската позиција во Македонската кугларска лига зад шампионот, КК Макпетрол и пред сите други конкуренти. Драги Димитровски и во идната сезона 2018/2019 година на располагање ќе го има истиот ... Read More »

Куглање! Класата е вечна, Димитровски Димитар во Хрватска прв на меѓународен турнир со 641 “соборено дрво“

dime-kugla-660x3301-660x330

Димитар Димитровски еден од најдобрите двајца македонски куглари заедно со вториот Бојан Влаќевски земаа учество на меѓународен турнир во Хрватска. Претседателот на Кугларскот клуб Вардар на 11.Меѓународен ноќен турнир “Звонимир Павловиќ-2018“ се закити со злато. Димитар кој одигра феноменално во финалниот дел успеа да собори 641 “дрво“ и  да биде за девет “дрва“ пред вториот одличниот Џ.Баиќ-Динко кој мораше да ... Read More »

Куглање: Статистика од “сребрената“ сезона на Вардар во МКЛ, десет победи, Поп-Крстев со најмногу места во “идеалниот тим“

kugla

Момците на Драги Димитровски, оваа сезона влегоа во Македонската кугларска лига-МКЛ ослабнати со неколку заминувања и со послаб персонален состав од лани, но со исти амбиции. Целта беше “сребрената“ позиција, вице-првак зад богатиот тим на шеснаесет кратниот шампион, КК Макпетрол, а пред сите други тимови во земјава. Низ “трње“ вардарци ја изгураа сезонава се бореа лавовски и успаа да дојдат до ... Read More »

Куглање: Вардар имаше 18 места во идеалните тимови сезонава

kugla-660x330-660x3301-660x330

Веќе зад нас е “окончаната“ сезона 2017/2018 година во Македонската кугларска лига. Вардарци  во истата беа ослабнати со неколку заминувања и со послаб персонален состав од лани, но со исти амбиции. Целта беше “сребрената“ позиција, вице-првак зад богатиот тим на шеснаесет кратниот шампион, КК Макпетрол, а пред сите други тимови во земјава. КК Вардар сезоната ја заврши со 10 победи од 15 дуела, ... Read More »

Кугларскиот тим Вардар сезоната ја заврши со просек од 3222 соборени “дрва“ и освои 205 сета

kugla-bitola-2

Членовите на кугларскиот тим Вардар, оваа сезона влегоа во Македонската кугларска лига-МКЛ ослабнати со неколку заминувања и со послаб персонален состав од лани, но со исти амбиции. Целта беше “сребрената“ позиција, вице-првак зад богатиот тим на шеснаесет кратниот шампион, КК Макпетрол, а пред сите други тимови во земјава. Машки тие ја одиграа сезонава се бореа лавовски и успаа да дојдат до ... Read More »

“Вардарците“ Димитровски и Влаќевски и во Хрватска по крајот на сезоната на листата на “лични просеци“ ги заземаа првите две позиции

dzak-660x330

 Димитар Димитровски  актуелен претседател на КК Вардар и поранешниот соиграч од Вардар, член на ударното дуо на црвено-црните, Бојан Влаќевски  оваа сезона ја минаа во тимот на Медвешчак од Хрватска. Откако заминаа токму од црвено-црниот тим во овој хрватски тим со богата историја. Медвешчак мораше сезонава да ја одигра во Хрватската лига Север (втора по квалитет лига) по лошата сезона лани во елитата. Тие покажаа ... Read More »

Куглање: Поединечните просеци за сезона 2017/18 и постигнувањата на вардарци во истата

kugla-55

По одиграното  последното 15.коло во Македонската кугларска лига,  по кое  КК Вардар  за 4 години постоење, 4 пати е вицешампион на Република Македонија. Вардарци успеаа да го остварат она за кое и се надева, бореа и стремеа од почетокот “сребрената позиција“ во МКЛ. Сезоната беше долга, ние влеговме ослабнати во истата, но амбициите беа високи да се заврши пред сите конкуренти во лигата веднаш ... Read More »

Куглање: Од петокот до 20.јуни е летниот преоден рок во МКЛ, Вардар го задржува целиот ростер

kugla

Kaко што известија  од Кугларска федерација на Македонија за клубовите учесници во Македонската кугларска лига, летниот преоден рок почна на 01.06.2018, а завршува на 20.06.2018 во 12часот. Истиот ден во 13-00 часот регистрациона комисија ќе оддржи состанок, каде ќе ги верификува примените материјали. Во црвено-црниот табор се очекува задржување на целиот моментален росер кој го има на располагање кормиларот Драги Димитровски и со кој ... Read More »

Куглање: Лакрдија, Димитровски поради успехот на СП на “дисциплинска“ пред фамозната “Девет чуња”

1835-702x459

Голема лакрдија се случува во македонското куглање, овде дефинитивно трудот, желбата и успехот се најголеми “злодела“ за самоименуваните раководни лица кои сакаат да глумат федерација. “Фотељашите“ кои го “киднапираа“ менаџирањето со македонското куглање својата неспособност и неажурност сакаат да ја искалат на претседателот на КК Вардар, Димитар Димитровски. Тој изменаџира настап на СП, учество на МАКЕДОНИЈА по пола деценија на ... Read More »