Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Екстра засилување!!! Вардар го враќа играчот кој два пати ја покори Европа, еден од топ-3 мак.куглари, Димитар Димитровски
Екстра засилување!!! Вардар го враќа играчот кој два пати ја покори Европа, еден од топ-3 мак.куглари, Димитар Димитровски

Екстра засилување!!! Вардар го враќа играчот кој два пати ја покори Европа, еден од топ-3 мак.куглари, Димитар Димитровски

Кугларскиот тим „Вардар“  се засилува со еден од најдобрите топ-3 македонски куглари, во тимот по неколку сезони се враќа Димитар Димитровски. Старо-новиот вардарец кој беше дел од тимот кој го освои првиот Куп пехар на црвено-црните, ќе донесе екстра квалитет во тимот за престојната сезона во МКЛ.

dare2-660x330

Не треба да се трошат многу зборови за овој играч, Димитар по речиси пола деценија се враќа во својот вардаов тим, во меѓувреме настапуваше со успех во странство и за мак селекцијата. Освојуваше државни ни и европски титули во својот интернационален период од кариерата.

00000

По заминувањето од Вардар во една од најсилните хрватски лиги, најпрвин играше за Медвешчак заедно со Бојан Влаќевски и Милош Миливоевиќ, тој тим го препородија и од второлигаш го вратија во хрватската кугларска елита.  Следеше плоден период во тимот на Метројак, во кој Димитровски „жнееше“ пехари. Две шампионски хрватски титули впиша зад своето име, а два пати стана шампион на Европа. Следеше настап и во австриската лига каде дојде до вице-шампионската титула со тимот на Неункирчен.

r3-660x330

Овој искусен играч ќе ја подобри играта на тимот, неговите лидерски способности ќе донесат нови ветришта во црвено-црните. Дефинитивно Вардар ќе има големи амбиции во престојната сезона по засилувањето со вакво име.