Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Ново одлично засилување за Вардар, од Пелистер доаѓа вице-првакот на Македонија, репрезентативецот Димовски Пеце

Ново одлично засилување за Вардар, од Пелистер доаѓа вице-првакот на Македонија, репрезентативецот Димовски Пеце

444444444

Кугларскиот клуб Вардар активно работи на сериозно засилување за престојната сезона, по утринската вест дека еден од најдобрите три мак.куглари, Димитровски Димитар се врати повторно во црвено-црното јато, сега ви носиме вест за еден трансфер. Од тимот на  битолски КК Пелисер 1982, во црвено-црните редови минува најдобриот нивни играч Димовски Пеце.

Добро познат на македонската кугларска јавност, Димовски е долгогодишен член на зелено-белите каде секогаш е во врвот по постигнатите резултати. Во својата кариера има репрезентативни настапи за Македонија, а на измината сезона на  државно поедниечно првенство се закити со сребро, односно беше вице-првак  на Македонија.

Димовски Пеце со Мак.селекција

Димовски Пеце со Мак.селекција (2021)

Димитровски и Димовски се двајца играчи во зрели години, со долгогодишно искуство, неминовно  квалитот се подига во вардаовиот колектив. Со овие две имиња драстично се засилува црвено-црниот ростер за престојната сезона, Вардар станува конкурентен за самиот врв.