Monday ,08 August 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар Јуниор оваа пролет со две победи, Карапалевски прв стрелец со 20 гола на три меча
Вардар Јуниор оваа пролет со две победи, Карапалевски прв стрелец со 20 гола на три меча

Вардар Јуниор оваа пролет со две победи, Карапалевски прв стрелец со 20 гола на три меча

За време на паузата да направиме пресек на пролетните постигнувања на Вардар Јуниор. Тимот на Стојан Петрушевски и Пепи Манасков одигра три меча, на истите дојде до две домашни победи и еден пораз кој нема значење бидејќи е од тим кој  е од плеј-оф зоната. Во моментот на прекинување на шампионатот ние имаме одлични 24.бода и сме шесто пласирани.

Успеавме во пролетниот дел дома да го совладаме Металург-2 и тоа со пресвет 24-23 (5-13) и високо триумфиравме со РК Работнички 40-24(17-10). Погодивме дури 85.пати или во просек дадовме 28,33 гола по одигран дуел. Интересно примивме идентичен број на погодоци па имаме избалансирана гол разлика по оваа пролет. Прв стрелец на тимот е Карапалевски Мартин, тој одигра брилијантно и погоди 20 пати, односно постигнуваше речиси 7.гола по одиграан меч. На втората позиција се Дука Ѓорѓи и крилото Јакимовски Дамјан.

1.Kaрапалевски 20

2/3.Дука 10

2/3.Јакимовски 10

4.Трпчевски 9

5/6.Крстевски В. 7

5/6Крстевски С. 7

7.Анѓелковски 6

8.Андоновски 5

9.Атанасовски 3

10/14.Чакалиќ  С.2

10/14.Јанковски 2

10/14.Стојановски 2

10/14. Чакалиќ Х. 2