Monday ,10 December 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим (page 20)

Втор тим

РК Вардар-2 со победата во последното коло со Куманово заврши втор, следи бараж за влез во Супер лигата

vardarfans-rk-vardar-2-660x330

Многу лесно може да се случи следната сезона од 12 тима во најсилната машка ракометна конкуренција во земјава дури три колектива да се црвено-црни. Оваа сезона во суперлигашкото друштво покрај првиот тим на РК Вардар за првпат играше и тимот предводен од Пепи Манасков РК Вардар Јуниор, а од следната може да се придружи и РК Вардар-2. Избраниците на Стојан ... Read More »

РК Вардар Јуниор со победа ја заврши дебитанската сезона во Супер лигата

vardarfans-rk-vardar-junior-660x330

Младиот машки сениорски ракометен вардаров колектив тимот на РК Вардар јуниор вчера  одигра меч од плејаут фазата во гости во Велес. Избраниците на Пепи Манасков гостуваат во неговиот роден град Велес кај неговиот матичен клуб екипата на ГРК Борец Велес. Оваа е дебитанска сезона за овој сениорски колектив во најсилната ракометна конкуренција во која успеја да обезбеди опстанок. Мечот беше во ... Read More »

Четири играчи од ракометниот клуб Вардар, дел од поширокиот список за бараж натпреварите против Чешка

vardarfans povikani vardarci

Новиот селектор на машката ракометна репрезентација, Лино Червар го објави поширокиот список на ракометари, на кои ќе смета за претстојните бараж натпревари против селекцијата на Чешка, за пласман на светското првенство, кое во 2017 година ќе се игра во Франција. Првиот меч со Чесите е закажан на 11-ти јуни на гостински терен во Злин, додека во Скопје на 15-ти јуни ... Read More »

Вардар јуниор одигра реми со битолски РК Пелистер

topce-622x3301-622x330

Двете најдобри екипи во плеј-аутот од Супер лигата одиграа меѓусебен дуел. Нашиот помлад црвено-црн рмашки ракометен колектив  Вардар јуниор и битолски РК Пелистер одиграа реми “во дербито на плеј-аут„ сегментот. Мечот  на кој ние бевме домаќини заврши со  резултатска симетрија од  29:29. Двата првопласирани тима на табелата во разигрувањето за спас од испаѓање  одиграа меч во кој и двете екипи имаа ... Read More »

Вардар јуниор триумфално со Пролет со што и официјално и догодина сме суперлигаши

vardarfans-rk-vardar-junior-660x330

Младата вардарова  екипа тимот предводен од Пепи Манасков од клупата  Вардар јуниор вчера  го совлада тимот на РК Пролет `62 со резултат  23:17. Ова беше дуел од шестото коло  во  Плеј-аутот сегментот во Супер лигата на Македонија. Со оваа победа на неколку кола до крај си ја потврдивме суперлигашката “виза“ и за натпреварувачката сезона 2016/2017 година , односно и  математички го ... Read More »

Утре РК Вардар јуниор ќе одигра меч од плеј-аутот со Пролет

topce-622x330

Утре и задутре  на програмата е шесттото коло од плеј-аут сегментот во машката суперлигашка конкуренција во најпопуларниот спорт во земјава. Избраниците на Пепи Манасков младите ракометри на РК вардар јуниор ќе бидат домаќини на РК Пролет 62. Мечот  е закажан за утре, 20 мај со почеток  во 18 часот и 30 минути.  Вардар во мечот влегува како второпласирана екипа во ... Read More »

РК Вардар 2 однесе победа на гостувањето кај Преспа

vardarfans rk vardar 2

Младите ракометарите на најмладиот црвено-црн сениорски состав екипата на  Вардар 2  гостуваа во рамките на Првата лига која е втора по квалитет во земјата и однесоа триумф во диелот  со тимот на Преспа 2010. Со победата во Ресен  со резулат 20:22 (13:12) се зацрврстивме на втората позиција во  лига, која според пропозициите второто место  води во баражот за пополнување на Супер ... Read More »

Вардар Јуниор пружи силен отпор против Металург

Вардар Јуниор загуби во 1/2 финалето во купот на Македонија од тимот на Металург. Се до 26 минута во првиот дел нашиот млад тим имаше водство, потоа следуваше умор и пад во играт, што искусниот тим од Автокоманда го искористи и се одлепи на +4. На полувреме се замина со три голови предност за Металург. Во вториот дел Вардарци не успеаа ... Read More »

Мечевите од утрешното 1/2 во Купот на Вардар и Вардар јуниор со директен пренос на МТВ1

ins

Македонската радио и телевизија ќе врши директен пренос од машкиот ракометен Куп. Истиот оваа година ќе се одигра во бисерот покрај Охридското езеро градот Охрид. Салата “Билјанини извори“ ќе биде местото каде најдобрите четири во најмасовното ракометно натпреварување ќе се борат за пехарот. Ракометниот машки клуб  Вардар оваа година е бранител на трофејот, момците на Раул Гонзалес ќе се обидат повторно ... Read More »

Вардар Јуниор повторно поуспешен од Металург-2, победа со висок резултат 40-20

topce

Вчера во  шестиот натпревар од плеј аутот во Супер лигата односно првиот меч од втората половина од дуелите  младите црвено-црни  ракометарите на РК Вардар јуниор се сретнаа со младиот тим од Автокоманда РК Металург-2. Избраниците на Пепи Манасков ја забележаа  четвртата победа во плејаутот втора против младиот тим од  Автокоманда. Победата беше голема со дваесет гола преност, триумфиравме со  40-20. Отворивме ... Read More »