Tuesday ,16 October 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим (page 21)

Втор тим

Пет ракометари од ракометниот клуб Вардар, се најдоа на списокот на селекторот Јовиќ за квалификациите за ЕП

vardarfans mlada reprezentacija

Селекторот на младинската машка ракометна репрезентација Александар Јовиќ го објави поширокиот список на ракометари на кои ќе смета на подготовките во рамките на квалификациите за Европското ракометно првенство во Данска. На овој список се најдоа пет играчи од ракометниот клуб Вардар. Од екипата на РК Вардар 2 која игра одлична сезона во првата ракометна лига се повикани четири ракометари. Голманот ... Read More »

(ФОТО) Вардар јуниор го растури РК Металург-2

pz4

Вчера тимот предводен од Пепи Манасков екипата на Вардар јуниор оствари победа на гостувањето во Автокоманда, кај Металург 2 каде однесе победа со огромни 23 гола разлика над “фенерџијата“ во лигата. Црвено-црните  извојуваа висока победа со 40:17 против Металург 2 во мечот кој го отвори 16 коло во “Супер лигата“. Целосна теренска  доминација Јуниор прикажа во првиот период ,  во периодот од 5-25. минута, кога направивме неверојатна ... Read More »

Вардар јуниор гостува кај РК Металург-2, во меч од ревијален карактер откако шансите за плеј-оф се загубени

Vardarfans-MJI_2979_resize-660x330-660x330-660x330

По неочекуваниот пораз на РК Вардар јуниор во Спортско рекреативниот центар “Кале“ во мечот со екипата на скопскиот ривал РК Пролет 62 нашите шанси за плеј-офот повеќе не постојат.  Иако треба да се напомене и пред поразот истите беа само теоретски, но по истиот ни “математиката“ не може да не однесе во разигрувањето за пехарот во домашната лига. Пред почетокот ... Read More »

Пролет со пресврт во второто полувреме го победи тимот на РК Вардар Јуниор, во супер лигата

vardarfans junior

Денес во спортскиот ракометен центар Кале продолжија возбудувањата во најсилната супер лига. Вардарци иако имаа предност по првото полувреме, во вториот дел не го повторија темпото на игра и загубија од екипата на Пролет 62. Натпреварот започна со гол на Чурлевски, кој постигна два од првите четири погодоци за составот предводен од Пепи Манасков. Пролет успева во првите пет минути ... Read More »

Директен пренос од натпреварот РК Вардар Јуниор-Пролет

vardarfans junior

Викендов кој следи продолжуваат возбудувањата во машата ракометна супер-лига. РК Вардар Јуниор предводен од тренерот Пепи Манасков во недела во спортско рекреативниот центар Кале ја пречекува екипата на Пролет. Натпреварот ќе започне од 15:00 часот со директен пренос на Македонската телевизија. На првиот меч одигран на гостински терен, Вардарци го победија тимот на Пролет со резултат 25:29. Јуниор во моментов ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Продолжуваат добрите игри за РК Вардар 2, кој се пласираше во 1/4 група на купот

cxxx

РК Вардар 2 обезбеди пласман во најдобрите 16 екипи во Купот на Македонија. Избраниците на Стојан Петрушевски се победници во својата осминафинална група, откако беа подобри во дуелите со своите противници. Најпрво го победивме тимот на Куманово (27:15), за во решавачкиот меч да оствариме уште една убедлива победа против Гостивар (37:26). Погледнете ја фотогалеријата од натпреварот со Гостивар. Read More »

РК Вардар 2 го “прегази“ Гостивар и се пласираше во 1/4 од купот на Македонија

cx

Екипата на РК Вардар 2 се пласираше во 1/4 од купот на Македонија, откако вечерва во спортскиот ракометен центар Кале беа подобри од тимот на Гостивар. Одличен натпревар за избраниците на Стојан Петрушевски кои речиси го прегазија противникот. Натпреварот со погодок го отвори Тоше Ончев, кој имаше свое “шоу“ на овој дуел, речиси половина од погодоците за Вардар во првото ... Read More »

РК Вардар 2 го победи Куманово, во рамките на 1/8 од купот на Македонија

rkvardar2

Екипата на РК Вардар 2 предводена од тренерот Стојан Петрушевски забележа победа во дуелот со екипата на Куманово. Црвено-црните остварија триумф во првиот осминафинален дуел од купот на Македонија. Решавачкиот меч за пласман во 1/4 Вардарци ќе го играат со екипата на Гостивар. На дуелот со Куманово, Вардар 2 имаше постојано водство, кое ниту во еден момент не беше загрозено. ... Read More »

РК Вардар јуниор одигра тест-меч со РК Прилеп

vardarfans-007-601x330

Екипата на Вардар јуниор вчера  одигра  тест-натпревар со РК Прилеп. Избраниците на Пепи Манасков гостуваа во  истоимениот град.  Тие имаа  добар настап, но сепак домаќинот  РК Прилеп однесе победа, прилепчани победија  со минимални 31:30. Ова беше меч кој беше  неизвесен, во кој двата колектива прикажаа допадлива  ракометна претстава. Домаќините дојдоа до овој триумф со  пресврт во вториот дел. По крајот на првиот период  РК ... Read More »

РК Вардар јуниор одигра тест-дуел со РК Металург

Vardarfans-MJI_2979_resize-660x330-660x330

Избраниците на Пепи Манасков, младите црвено-црни ракометари од екипата на Вардар јуниор одиграа тест-меч против неколкукратниот македонски шампион РК Металург. Дуелот се одигра во салата во населбата Автокоманда, од овој дуел  како победник излезе домаќинот со резултат 23-18. Металурзите првиот дел го добија со 9-8, а победата ја издвојуваа во вториот дел. Овој тест-меч беше  проверка за Вардар Јуниор на две недели ... Read More »