Tuesday ,31 March 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 19)

Реално Аикидо /Борење

Борење! На престижен турнир во Бугарија настап за вардарците Егоров и Нуров, за жал поради здравствени причини нема да настапат Зубаиров и Хамикоев

bk2

Елитата на светското борење на крајот на оваа недела ќе се собере во Русе, Бугарија, по повод 55-тото издание на Меѓународниот турнир во борење во слободен и во грчко-римски стил „Дан Колов – Никола Петров“, кој ќе се одржи на 8 и 9 април. На истиот ќе настапат и вардаровите македонски репрезентативци, во категоријата до 57кг Владимир Егоров и  до ... Read More »

Минуваат денови, а ФБСМ неодговара- Зошто вардарецот Егоров и покрај тоа што е најголема надеж за медал не е пријавен за настап на Е.П?

egorov

Минуваат денови, а  ФБСМ намерно го избегнува одговорот на круцијалното прашање. Тие и понатака не одговарат на конкретното прашање- “Зошто, најголемата македонска боречка надеж за успех на Европското првенство за борачи до 23 години вардарецот Егоров, намерно не е пријавен за настап”? Станува збор за вардарецот Ероров кој е по се судејќи голем фаворит за медал на ова европско првенство, ... Read More »

Борење! Вардарци повикани за репрезентативните подготовки од 21 март, нашиот клуб реагира на новите организациони “бисери“ на ФБСМ

vladimir-egorov

Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ) за Меѓународниот турнир „Дан Колов“ кој ќе се одржи во соседна  Бугарија во период од 7 до 9 април, и за Европското првенство до 23 години и за понатамошмите програмски активности на подговки од вторник (21 март) повика 9 борачи.Федерацијата упати покани до :  Бехар Махмути – Тефејуз, Елмедин Сејфулаху – Лирија, Владимир ... Read More »

Борење! Вардар побара од ФБСМ борачот кој е во топ форма, Егоров да биде пријавен за ЕП „под 23“

b

Нашиот БК  Вардар од (ФБСМ) Федерацијата за боречки спортови на Македонија бара да го пријави нашиот одличен  борач Владимир Егоров за учество на Европското првенство „под 23 години“, што кон крајот на месецов ќе се одржи во Сомбaтељ,Унгарија. ФБСМ за ова првенство ги пријави неразбирливо  само Елмедин Сејфулау (61 кг), Камбери (65 кг) и Бехар Мамути (70 кг), а го изостави ... Read More »

Борење! Бедна состојба во Мак.борењето, плус видеа од борби на вардарците

b3

Состојбата во македонското борење одамна не е “розева“ пад на квалитетот неподготвеност на федерацијата да се фати во костец со проблемите, наталожување на истите нестручност и.т.н. Разговаравме со нашите момци од Вардар за состојбата во овој спорт тие го кажаа следново: Не се гордеевме многу со учеството на Изборниот шампионат во Радовиш. Одлична организација на домаќинот Бучим, голема сала, но ... Read More »

Борење! Нашите репрезентативци ги завршија висинските подготовки во Шведска (ВИДЕО)

bk

За да ја смениме моменталната слика на боречкиот спорт во Македонија, ги поканивме на прв собир сите најквалитетни Македонски борачи од кои се очекуваат медали на меѓународно ниво, да работат и тренираат со стручни лица и соодветни услови за тренинг. Навистина жално е до какви сознанија дојдовме за моменталната спортска форма на борачите, репрезентативци, во кои се вложувале средства. Веќе ... Read More »

Борење! Одличен успех на Вардарци на изборниот шампионат за пионери и помлади сениори У-23 во Прилеп (ВИДЕА)

bk-vardar

Викендов се оддржа изборното првенство за борачи до 23 години во градот Прилеп. На истото учество земаа двајца членови на црвено-црниот колектив. Водачот на црвено-црната експедиција Александар Рангелов поведе во Прилеп на шампионатот мала, но одбрана вардарова екипа која покажа дека во нашиот клуб се работи квалитетно со младите момци. Пионерот Стефан Димчевски во категоријата до 66 килограми имаше учество на ... Read More »

БОРЕЊЕ! МАКЕДОНСКИТЕ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ НА СОБИР ВО ШВЕДСКА

bk

Тренерот на БК Вардар професорот Љубиша Пешко од 21-26 февруари 2017 ги поканува во Cтокхолм, на базични подготовки и учество на еден солиден турнир, сениорските репрезентативци на Македонија : 57кг Егоров ( Вардар) 61кг Аскербиев (Вардар) 65кг Реџалари (Лириа) ,Ертан (Тефејуз) 70кг Митров ( Балканец), /Павлев (Спартак) 74кг Веселовски (Лириа), Мамути (Тефејуз) 86кг Зубаиров ( Вардар) 97кг Нуров (Вардар), Хамикоев ... Read More »

БОРЕЊЕ! Ѕвездата на преодниот рок –Бобан Данов го засили БК Вардар

dani

Пред два дена заврши преодниот рок во македонското борење. Борачкиот клуб Вардар направи неколку рокади и измени во својот состав. Со согласност на стручниот штаб Александар Павлев и Иван Виќиќ им беше дозволено да се вратат и да го засилат БК Спартак клубот од Кочани. Сепак ѕвездата на преодниот рок е Бобан Данов. Тој е македонски репрезентативец до 125 килограми. Вардар ... Read More »

БОРЕЊЕ! Брука на “самонаименуваното“ раководство на ФБСМ, тренерот на БК Вардар проф.Пешко со остра реакција

pesko

 Очигледно работите во ФБСМ “чкрипат“ таму има сега некое ново, нелегитимно и неажурно раководство кое го уништува реномето на оваа институција. Последен “гаф“ е соопштението кое го издадоа вчера на 24/01/2017 кое малтене изгледа на соопштение од некоја локална месна заедници, и воопшто не одава впечаток на една федерација освен печатото во долниот дел. Овој непрофесионализам роди гнев кај тренерот на ... Read More »