Tuesday ,31 March 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 21)

Реално Аикидо /Борење

БОРЕЊЕ! Вардар бара Чифлиганец да се врати, воедно најјави одличен настап за Гаџиханов на Е.П.

nas2

БК Вардар излезе со став во однос на  вчерашните случувања во Федерацијата за боречките спортови на Македонија (ФБСМ).  Сите се затекнати од  оставката на претседателот Ванчо Чифлиганец и на Насе Насев, од челните фунции  на Управниот одбор, со функција на спортски директор. Во нивниот допис до јавноста за ова случување , нивниот предлог, став и за настап хна Европско на ... Read More »

(ФОТО) БОРЕЊЕ! Тренерот на БК Вардар проф. Пешко оствари средба со првиот човек на ФБСМ Чифлиганец

nas

Минатата недела  имаше средба меѓу претседателот на Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ), г-н Ванчо Чифлиганец и тренерот на црвено-црниот боречки колектив професорот Љубиша Пешко. Како што донесува единствениот веб-сајт за боречки вештини во земјава IPON.MK , истата била со цел  пеглање на ставовите и случувањата во Федерацијата. За средбата професорот Пешко вели: “Бев во работна посета кај претседателот г-н Ванчо ... Read More »

(Формирање) Боречки клуб Вардар

vardarfans borenje

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година и може слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат тренер ... Read More »

(ФОТО) Борење! Тренерот на БК Вардар проф.Пешко презентираше атрактивни зафати и техники на тренингот на БК Спартак

bk

Вардаровиот тренер професорот Љубиша Пешко кој е и поранешен професионален тренер и на БК Спартак во периодот 1995 -1999 година вчера присуствуваше на тренинг на својот поранешен клуб. Тој присустваше  заедно со поранешниот македонски селектор, а сегашен Спортски директор на ФБСМ г-н Насе Насев. Оваа посета на тимот од Кочани беше  со цел : запознавање со правилна физичка подготовка и ... Read More »

(Фото) Борење: Вардарецот Магомедгаџи Нуров победник во категоријата до 97кг на јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“

bk

Овогодинешното   јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“ се одржа во малата сала при спортскиот центар “Борис Трајковски“. На истиот тројца македонски борачи беа победници во своите категориии, во категоријата до 97 килограми шампион беше  Вардарецот Магомедгаџи Нуров. Предводен од неговиот тренер професорот Љубиша Пешко одличниот  Вардарец Магомедгаџи Нуров дојде до злато во својата категорија. Мораме да напоменеме дека до највисокото место на пиедесталот  Нуров ... Read More »

БОРЕЊЕ!На денешен ден лани добивме големо признание за Вардаровиот борач Зубаиров кој се најде во ТОП 20 светски борачи

vardarfans-pesko-i-zubairov

Лани на денешен ден стигна убава вест за нашиот црвено-црн борачки колектив, вардарецот Халил Зубаиров доби признание односно место во топ-20 борачи на светско ниво. Големата љубов , посветеност , труд , макотрпна  работа која се вложува во БК Вардар тогаш доби и официјално признание во светски рамки . Така нашиот млад борач Зубаиров кој освои бронза на Европското Првенство ... Read More »

БОРЕЊЕ! БК Вардар побара изјаснување на ФБСМ за инцидентот во Радовиш, доколку нема такво нешто случајот ќе биде предаден на Европската и Светската организација

vardarfans-pese-436x330

Боречкиот клуб Вардар од Скопје се заканува ако не се постапи по барањето на нивниот тренер Љубиша Пешко да се предадат на Дисциплинската комисија лица и функционери на БК Лирија од Скопје кои на Државното изборно првенство во Радовиш го нападнале физички. „Да се предадат на дисциплинска постапка лицата и функционерите од БК Лирија, кои што без никакви причини физички ... Read More »

БОРЕЊЕ! Поранешниот бугарски репрезентативец Севдалин Тодоров ќе биде засилување за БК Вардар и македонската селекција во Истанбул

bk

Се наближува денот “Д“ ,  Македонските репрезентативци, борачи и тренери би требало на 6 мај,  в петок да пристигнат во Истанбул, Турција. Таму ќе се одржи последниот квалификациски турнир односно борба за пласман во финалето. Учесниците во финалните борби ќе обезбедат учество на Олимпијадата во Рио оваа година. Стручниот штаб на Вардар се засилува пред квалификацискиот турнир за учество на ... Read More »

БОРЕЊЕ! БК Вардар: Зубаиров може да обезбеди норма за Oлимпијадата во Рио

cc

Сонот на борачкиот клуб Вардар како и на сите вклучени околу него е обезбедување на олимписка норма за престојната Олимпијада во Рио ова лето.  Голема поддршка и надеж за остваување на норма за најмасовниот спортски настан на планетава годинава е и враќањето на Халил Зубаиров повторно на душекот по проблемите кои ги имаше на приватен план со здравјето. БК Вардар: Повторно ... Read More »

БОРЕЊЕ! Одлична вест: Рехабилитацијата заврши за Халил Зубаиров, тој доби дозвола за натпревари

naslov

Ни пристигна една убава  вест од борењето, рехабилитациониот процес е успешно завршен за вардарецот  Халил Зубаиров. Овој борач на црвено-црните и македонски репрезентативец во борење имаше сериозни проблеми со здравјето добиени во една несреќа, но силното вардарово момче го мина тоа премрежје и се исправи повторно пред предизвикот да се бори за норма која ќе го однесе на Олимпијадата во Рио. ... Read More »