Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 30)

Реално Аикидо /Борење

БОРЕЊЕ! Вардар има нов “вундеркинг“, Рамазан Гаџиханов супериорен на Изборното првенство за кадети

rami

Изминатиот викенд се одржа “Изборното првенство“ за кадети во борење слободен стил. Тоа се одржа  во Припел и на истото  учестува 11 клуба кои настапија со 49 борачи. Ова првенство го одбележа црвено-црниот кадет младиот борач Рамазан Гаџиханов. Тој е син на познатиот Насир Гаџиханов, кој настапуваше за Република Македонија на Олимписките игри во Сиднеј каде имаше одличен настап и освои  седмото ... Read More »

БОРЕЊЕ! Вардарецот Егоров го освои првото место на “Изборното државно првенство“

BORENJE

Викендов во градот на борењето-Радовиш се одржа “Изборното државно првенство“ во борење, на истото свое учество имаа 54 борачи. Имаше неколку интересни борби. Најмногу први места освоија борачите на Балканец кои имаше 4 титули. На истиот свое учество земаа тројца борачи на Вардар. Црвено-црниот борачки колектив на ова “Изборното државно првенство“ учестуваше со три свој борачи. Од нашиот клуб свое учество забележаа: ... Read More »

БОРЕЊЕ! Зубаиров е добар ја напушти интезивната нега, им се заблагодарува на фановите за поддршката

xalil

Дефинитивно најлошото е веќе одамна минато, одлично се одвива процесот на опоравување од здобиените повреди во немилот настан на нашиот црвено-црн борач Халил Зубаиров. По последните информации кој стигаат од болницата во неговиот роден град Махачкала тој ја напушти “интезивната нега“ и се наоѓа на едно од оделенијата на клиничката болница во главинот град на Дагистан-Русија. Се очекува нашето “бронзено“ момце ... Read More »

БОРЕЊЕ! СУПЕР ВЕСТ: Халил се освести, надвор е од животна опасност, за 2-3 месеца ќе закрепне

xc

Молитвите се услишани! Пред неколку часа ве известивме дека нашиот борач член на црвено – црниот борачки колектив Халил Зубаиров во неговата родна Махачкала се бори за живот (Види). Веста која донесе големо зачудување дали е можно овој млад член на БК Вардар да се наоѓа на чекор до најлошото. Од Махачкала главниот град на  Дагестан-Русија стигна нова овој пат ... Read More »

БОРЕЊЕ! Чувај ни го боже,нашето “бронзено“ момче од ЕП, вардарецот Зубаиров се бори за живот

vardarfans-fffffffffffffffffffffffffffffffffff-599x330

Лоши вести стигаат од Махачкала главинот град на руската република Дагистан. Нашиот црвено – црн борач младиот Халил Зубаиров се бори за својот живот во локална болница. Зубаиров е на реанимација докторите се обидуваат да го спасат неговиот живот, се надеваме Бог ќе го сочува овој млад вардарец. Халил покрај што ги брани  боите на БК Вардар е и репрезенативец на ... Read More »

БОРЕЊЕ! Тренерот на Вардар по С.П проф.Пешко:Треба да се престане со: “Важно е само да се учевствува”- не ,важно е да се победи и оствари целта (ако ја има) !

vardarfans pese

Очигледно е пропуштена голема шанса, на веќе за нас завршеното Светско првенство во борење во Лас Вегас за “визирање“ на норма за Олимпијадата во РИО-2016. Навистина не јасно за сите е како може да се пропушти ваква прилика каде во секоја категорија по 6 места носеа норма. Нешто дефинитивно беше проблем во водењето на репрезенација за што и пишувавме. Еден ... Read More »

(ВИДЕО) БОРЕЊЕ! Халил за малку ја загуби можноста за репасаж и вмешување во местата кој носеа олимписка норма

fffffffffffffffffff

Зубаиров вчера го имаше својот настап на Светското првенство во Лас Вегас-Невада. Тој речиси до крајот очекуваше шанса да се замеша во делбата на местата за Олимпијадата следната година РИО-2016. Халил настапи во категоријата до 86 килограми слободен стил. Тој за премиерната борба го имаше за противник  1/16 финалето Магомедгаџхи Кхатиев борач кој доаѓа од една земја позната во светот на борењето ... Read More »

БОРЕЊЕ! БК Вардар бара одговорност од ФБСМ за неправилните подготовки за С.П Лас Вегас

vardarfans bk

Нашиот БК Вардар бара одговорност од луѓето кој раководеле со непрвилните подготовки за Светското првенство во Лас Вегас кое моментално е во тек . На истото очигледни се проблемите со несоодветните подготовки кој ги минале борачите од нашата земја. Очигледно е дека проблемот е во врвот на самата боречка федерација на земјава и нејзиниот безмалце неодговорен и непрофесионален пристап кон ... Read More »

БОРЕЊЕ! Зубаиров во “лов “на олимписка норма вечерва 19-00ч на С.П во Лас Вегас (СТРИМ ВО ЖИВО)

vardarfans fffffffffffffffffffffffffffffffffff

Нашето “бронзено“ момче од последното европско првенство во Полска У-23  и освојувачот на овогодинешното издание на “Македонскиот бисер“  Халил Зубаиров вечерва ќе се појави на душекот во Лас Вегас на Светското првенство во борење. Тој ќе настапи во категоријата до 86 килограми слободен стил. Нашето момче утрово мина на контролното мерење и во ждребот го доби за противник во 1/16финалната ... Read More »

(ВИДЕО СТРИМ 19Ч)БОРЕЊЕ! Вардарецот Хамикоев вечерва на С.П во Лас Вегас се бори за олимписка норма

vardarfans TIMUR

Вечерва во 10-00 часот по локално или 19-00 часот по македонско на Светското првенство во борење кое се одржува во Лас Вегас- Невада САД свој настап ќе има натурализираниот македонскиот репрезенативец и член на нашиот БК Вардар Тимур Хамикоев. Нашето момче ќе настапи во борбите во категоријата до 85 килограми во грчко- римски стил. Во оваа категорија има дури 42 ... Read More »