Thursday ,13 December 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Борење (page 10)

Борење

Борење! Нуров не дојде до “бронза“ ама покажа квалитет и континуитет на квалитетната работа во Вардар

nurov

Вардаровиот борач и македонски репрезентативец Магомаедгаџи Нуров вчера се бореше за бронза во категоријата до 97 кг на Европското првенство во Нови Сад, Србија.  За жал и покрај одличниот настап на првенството  тој неуспеа да го освои долго очекуваниот бронзен медал за Македонија. Во клучниот меч се сретна со   грузиецот Елизбар Одикадзе, каде   Нуров беше поразен  со технички туш 10-0. ... Read More »

Борење! Нуров со победа во репасажот обезбеди борба вечер за медал на Европското во Србија

kb0

Одлични вести ни стигнаа утрово од Нови Сад, Србија каде во тек е Европското првенство во борење. Нашиот вардарец и македонски репрезентативец Нуров Магомедгаџи вечер ќе се бори во борбата за “бронзен“ медал во категоријата до 97 килограми. Утрово во 1/8-финалната борба се сретна со  со борачот од Србија, Марко Јовановиќ. Oткако ја мина  првата препрека во четвртфиналето се сретна со ... Read More »

Борење! Вардарецот и мак.репрезентативец Нуров утре со настап на Е.П, очекуваме одлични борби од нашето момче

nurov

Најголемиот боречки европски спектакл  се одржува во Нови Сад , Србија каде што  се собрани  и присуствуваат најдобрите Европски борачи во трите стила. Тие се  во борбата за освојување на титулата на “Стариот континент” од истото. ЕП стартуваше денес и ќе трае до 7 мај 2017. На натпреварувањето настапуваат двајца вардарци Егоров  кој настапи денес и Нуров кој има настап ... Read More »

Борење! Денес од 10-00 часот Егоров настапува на Европското првенство (стрим во живо)

bk2

Репрезентативецот и вардаров борач Владимир Егоров денес во 10 часот го почнува настапот  на Европското сениорско првенство во борење слободен стил во Нови Сад. Нашето момче Егоров (57 кг) имаше тешка ждрепка и го доби за противник  Залум Угуев од Русија. Ја исконтактиравме вардаровата делекација во Србија која ни кажа дека од организаторот биле известени дека “нелегитимното раководство на ФБСМ“- стрикно барало ... Read More »

Борење! Двајца вардарци ќе ја преставуваат Македонија на Е.П во Србија кое ќе се одржи од 2 до 7 мај

dd2

Најголемиот Европски спектакл ќе се одржи во Нови Сад , Србија каде што ќе се соберат и присуствуваат најдобрите Европски борачи во трите стила , во борбата за освојување на титулата на “Стариот континент” од 02-07 мај 2017. Македонија ќе учествува само со претставници во слободен стил , иако местото на одржување е во непосредна близина и не би имало ... Read More »

(ФОТО) Вардарецот и мак.репрезентативец Нуров освои бронзен медал на “Дан Колов“ во Бугарија

bk0

Меѓународен силен борачки турнир “Дан КОЛОВ-Никола Петров″ 2017 се одржа во градот Русе на реката Дунав, на границата помеѓу Романија и Бугарија. На четирите душеци во “Булстрад Арената” излегоа рекорден број на учесници , близу 500 борачи од 41 земја во светот . Борбите се одржаа во трите стила, а Македонските претставници учествуваа само во слободниот стил ! Во првиот ... Read More »

Борење! На престижен турнир во Бугарија настап за вардарците Егоров и Нуров, за жал поради здравствени причини нема да настапат Зубаиров и Хамикоев

bk2

Елитата на светското борење на крајот на оваа недела ќе се собере во Русе, Бугарија, по повод 55-тото издание на Меѓународниот турнир во борење во слободен и во грчко-римски стил „Дан Колов – Никола Петров“, кој ќе се одржи на 8 и 9 април. На истиот ќе настапат и вардаровите македонски репрезентативци, во категоријата до 57кг Владимир Егоров и  до ... Read More »

Минуваат денови, а ФБСМ неодговара- Зошто вардарецот Егоров и покрај тоа што е најголема надеж за медал не е пријавен за настап на Е.П?

egorov

Минуваат денови, а  ФБСМ намерно го избегнува одговорот на круцијалното прашање. Тие и понатака не одговарат на конкретното прашање- “Зошто, најголемата македонска боречка надеж за успех на Европското првенство за борачи до 23 години вардарецот Егоров, намерно не е пријавен за настап”? Станува збор за вардарецот Ероров кој е по се судејќи голем фаворит за медал на ова европско првенство, ... Read More »

Борење! Вардарци повикани за репрезентативните подготовки од 21 март, нашиот клуб реагира на новите организациони “бисери“ на ФБСМ

vladimir-egorov

Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ) за Меѓународниот турнир „Дан Колов“ кој ќе се одржи во соседна  Бугарија во период од 7 до 9 април, и за Европското првенство до 23 години и за понатамошмите програмски активности на подговки од вторник (21 март) повика 9 борачи.Федерацијата упати покани до :  Бехар Махмути – Тефејуз, Елмедин Сејфулаху – Лирија, Владимир ... Read More »

Борење! Вардар побара од ФБСМ борачот кој е во топ форма, Егоров да биде пријавен за ЕП „под 23“

b

Нашиот БК  Вардар од (ФБСМ) Федерацијата за боречки спортови на Македонија бара да го пријави нашиот одличен  борач Владимир Егоров за учество на Европското првенство „под 23 години“, што кон крајот на месецов ќе се одржи во Сомбaтељ,Унгарија. ФБСМ за ова првенство ги пријави неразбирливо  само Елмедин Сејфулау (61 кг), Камбери (65 кг) и Бехар Мамути (70 кг), а го изостави ... Read More »