Thursday ,24 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Среќен роденден вардарецу, проф.Љубиша Пешко
Среќен роденден вардарецу, проф.Љубиша Пешко

Среќен роденден вардарецу, проф.Љубиша Пешко

Денес својот роденден го прославува, Проф.Љубиша Пешко. Тој е роден  08.08.1968 , Скопје-Македонија. Бил репрезентативец на поранешна Југославија и Р.Македонија категорија до 74кг , учесник на повеќе Европски и Светски првенства.

68411833_421908315090548_8581023922135236608_n

Кариерата ја започнува кај Ристо Таков во БК Скопје , потоа Бојан Рангелов го презема во БК Вардар каде со 18 години станува сениорски репрезентативец под водство на Насе Насев. Во успешната боречка кариера ги брани боите на Спартак-Руен и Европскиот и Светскиот клубски првак Бучим-Јака. Успешно ги завршува студиите на Факултет за Физичка Култура во Скопје и работи како професионален тренер 1996 – 1999 во Спартак од Кочани , а потоа од 1999- 2003 во БК Вардар. Во 2004 заминува на постојан престој и работа во Стокхолм, каде активно работи во БК Huddinge и БК Botkyrka Wrestling Academ, каде што создава услови за развој на Македонските репрезентативци.

67643557_2332203557097258_3902506726523404288_n

Она што не потикна да му го честитаме роденденот на овој голем човек е фактот што во 2013 гододина го регенерира БК ВАРДАР како шеф на стручниот штаб и главен спонзор на клубот, отвара клуб на Бојан Рангелов во родниот му крај Босилеград ( Србија ) со организирање на меѓународен боречки турнир.  Токму неговиот пулен Нуров освои Олимписка норма.Благодарение на борачите – репрезентативци на Проф. Љубиша Пешко , Р.Македонија постигнува победи и резултати на меѓународно ниво.

Вардарецу среќен роденден од редакцијата на Вардар фанс.