Sunday ,05 April 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 12)

Реално Аикидо /Борење

Борење: Вардарецот Богданов покрај настапите во ММА, настапува успешно и во Самбо

88

Борачот на БК Вардар, Далибор Богданов покрај настапите во ММА, под раководство на Славчо Тодоров настапува успешно и во Самбо во категоријата -68 килограми.  На 17.Гранд-при Париз во самбо Далибор Богданов (-68 кг) загуби од Даниел Васенар од Холандија во четвртфиналето во спорт самбо. Тој претходно во второто коло го победи Степанијан Размин од Франција и за третото е поразерн од Валери Муравски ... Read More »

Вчера во “Борис Трајковски“ Ибрагимов донираше осум боречки струњачи

hh3

Вчера во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје, г-н Мaгoмед  Ибрагимов, последниот медалист од олимпијада во земјава донираше осум боречки струњачи. Нa прoмoцијaтa присуствувaa легендите нa Мaкедoнскoтo бoрење, Oлимпискиoт шaмпиoн г-дин Шaбaн Трстенa, дoaјенoт нa Мaкедoнскoтo бoрење Бoјaн Рaнгелoв, директoрoт нa Агенцијaтa зa млaди и спoрт г-дин Дaркo Кaевски, нaјуспешниoт тренер и селектoр вo Мaкедoнијa г-дин Нaсе Нaсев и мнoгу претстaвници ... Read More »

Се раѓа нова надеж за македонското борење, последниот олимписки медалист Ибрагимов со одлична иницијатива

77

Последниот македонски олимписки медалист, Могамед Моги Ибрагимов, сериозно се завзема и прави напори да му помогне на македонското борење. Тој има намера да помогне на македонските клубови кои од поодамна се запоставени, занемарени и оставени на милост, подобро речено на немилист на Федерацијата за борачки спортови на земјава. Тој потпомогнат од своите истомисленици дојде до идеја да создаде фондација “Нима Спорт“  ... Read More »

Борење: Нуров на ЕП со технички туш победи во репасажот и обезбеди дуел за бронза, по истиот заврши на 5.место (ВИДЕО)

Нуров М.

Вардаровиот борач Могамедгаџи Нуров (97 кг) беше поразен со  0-4 во борбата за бронзениот медал на Европското првенство во борење слободен стил во Касписк, Русија. Црвено-црниот борач имаше најдобар пласман од македонците кои учестуваа на ЕП. Нуров иако беше повторно близу до медал, бронзен на крајот  го освои петото место во вкупниот пласман. Тој во клучниот меч беше поразен од Азербејџанецот, Нурмагомед Гаџиев. Нуров по ... Read More »

Борење: Вардарецот Нуров ќе настапи во 1/4-финалето на ЕП во Русија

31913725_1685880754798462_4863868884387627008_n

На  Европското сениорско првенство во борење кое се одржува во  Русија, (Каспијск 1-7 мај. 2018) македонски претставници се: 61кг Сејфулаху, 92кг Савев и  вардарецот 97кг Нуров. По ждрепката познати се ривалите на нашето црвено-црно момче. Иако на прв поглед изгледа дека нашиот репрезентативец има поволна жребка и директно се пласира во 1/4 финалето, напротив, многу сериозни и силни соперници, прво во ... Read More »

Борење: Нуров несреќно поразен во битката за “бронза“, победата отиде кај ривалот иако резултатот беше нерешен

28380968_1893138407386906_330735533_n

Мaкедoнијa имаше   двaјцa претстaвници нa Меѓунaрoдниoт Турнир  “XXII Outstanding Ukrainian Wrestlers and Coaches Memorial” кој се одржува во  Киев, Укрaинa.  Во кaтегoријaта дo 97кг , Мaгoмедгaџи Нурoв вo 1/8 финaлетo беше совладан од   Абеaхaн (ИТА), Италјанецот беше поуспешен  од нашиот борач. Сепак тоа даде прилика бидејќи тој се пласираше   во финале до 97кг. Со тоа  нашиот Нуров  се бореше  во репасажот вчера. . Прв соперник  ... Read More »

(Стрим во живо) Прилика за медал на вардарецот Нуров, тој во 10ч. ќе биде дел од репасажот на силниот меѓународен турнир во Киев

nur

Мaкедoнијa има  сo двaјцa претстaвници нa Меѓунaрoдниoт Турнир  “XXII Outstanding Ukrainian Wrestlers and Coaches Memorial” кој се одржува во  Киев, Укрaинa. Таму настапуваат двајца вардарци, на овој турнир учествувaaт бoрaчи oд 38 земји вo трите стилa истoвременo. Прв се бореше Влaдимир Егoрoв дo 57кг прoтив Укрaинецoт Хурскии, тој не успеа да обезбеди пласман во финалниот дел. Во кaтегoријaта дo 97кг , ... Read More »

Борење: На изборниот Шампионат на Македонија сениорската женска екипа на Вардар доминантна, Нуров повторно недопирлив

f4

БК ВАРДАР учестуваше на Изборниот Шампионат на Македонија, но само со двајца сениори: 70кг Далибор Богданов и 97кг Магомедгаџи Нуров . Најголема сензација на турнирот беа хомогената женска сениорска екипа на БК ВАРДАР. Тренерот на женскиот боречки колектив Марина Дамчевска-Михајлова за првпат ги изведе на боречката струњача , девојките: – Билјана Дамчевска - Марија Рангелова - Ерика Крстевска - Мартина ... Read More »

Борење: Вардар со официјално известување до засегнатите страни за случајот “Егоров“

vladimir-egorov

БК Вардар преку својот адвокат испрати известување на федерацијата, нејзините раководни лица, надлежната комисија и екипата на БК Балканец за случајот “Егоров“. Станува збор за нашиот борач Владимир Егоров кој нема потребна документација за настап во друг тим и кој сеуште е член на Вардар. Во продолжение фотографии од овој документ. Read More »