Sunday ,29 November 2020
Последни:
Home > Останати спортови > ЕП Рим: Нуров против неприкосновениот, „руски тенк“ Саудулаев
ЕП Рим: Нуров против неприкосновениот, „руски тенк“ Саудулаев

ЕП Рим: Нуров против неприкосновениот, „руски тенк“ Саудулаев

Македонскиот борач кој  освои норма за Олимписките игри во Токио, Могамедгаџи Нуров немашe многу среќа со ждрепката на Европското првенство во борење во категоријата до 97 килограми. Нуров на шампионатот во Рим во квалификациите се среќава со единствениот и неприкосновен Абдулрашид Садулаев од Русија, со кого се бореше и на Светското првенство кога го освои бронзениот медал.

Нуров ќе се надева на репасажот, бидејќи Садулаев е најголем фаворит за европската титула.

97 кг

Могамедгаџи Нуров – Абдулрашид Садулаев (Русија)