Friday ,21 September 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Борење (page 13)

Борење

БОРЕЊЕ! Тренерот на Вардар по С.П проф.Пешко:Треба да се престане со: “Важно е само да се учевствува”- не ,важно е да се победи и оствари целта (ако ја има) !

vardarfans pese

Очигледно е пропуштена голема шанса, на веќе за нас завршеното Светско првенство во борење во Лас Вегас за “визирање“ на норма за Олимпијадата во РИО-2016. Навистина не јасно за сите е како може да се пропушти ваква прилика каде во секоја категорија по 6 места носеа норма. Нешто дефинитивно беше проблем во водењето на репрезенација за што и пишувавме. Еден ... Read More »

(ВИДЕО) БОРЕЊЕ! Халил за малку ја загуби можноста за репасаж и вмешување во местата кој носеа олимписка норма

fffffffffffffffffff

Зубаиров вчера го имаше својот настап на Светското првенство во Лас Вегас-Невада. Тој речиси до крајот очекуваше шанса да се замеша во делбата на местата за Олимпијадата следната година РИО-2016. Халил настапи во категоријата до 86 килограми слободен стил. Тој за премиерната борба го имаше за противник  1/16 финалето Магомедгаџхи Кхатиев борач кој доаѓа од една земја позната во светот на борењето ... Read More »

БОРЕЊЕ! БК Вардар бара одговорност од ФБСМ за неправилните подготовки за С.П Лас Вегас

vardarfans bk

Нашиот БК Вардар бара одговорност од луѓето кој раководеле со непрвилните подготовки за Светското првенство во Лас Вегас кое моментално е во тек . На истото очигледни се проблемите со несоодветните подготовки кој ги минале борачите од нашата земја. Очигледно е дека проблемот е во врвот на самата боречка федерација на земјава и нејзиниот безмалце неодговорен и непрофесионален пристап кон ... Read More »

БОРЕЊЕ! Зубаиров во “лов “на олимписка норма вечерва 19-00ч на С.П во Лас Вегас (СТРИМ ВО ЖИВО)

vardarfans fffffffffffffffffffffffffffffffffff

Нашето “бронзено“ момче од последното европско првенство во Полска У-23  и освојувачот на овогодинешното издание на “Македонскиот бисер“  Халил Зубаиров вечерва ќе се појави на душекот во Лас Вегас на Светското првенство во борење. Тој ќе настапи во категоријата до 86 килограми слободен стил. Нашето момче утрово мина на контролното мерење и во ждребот го доби за противник во 1/16финалната ... Read More »

(ВИДЕО СТРИМ 19Ч)БОРЕЊЕ! Вардарецот Хамикоев вечерва на С.П во Лас Вегас се бори за олимписка норма

vardarfans TIMUR

Вечерва во 10-00 часот по локално или 19-00 часот по македонско на Светското првенство во борење кое се одржува во Лас Вегас- Невада САД свој настап ќе има натурализираниот македонскиот репрезенативец и член на нашиот БК Вардар Тимур Хамикоев. Нашето момче ќе настапи во борбите во категоријата до 85 килограми во грчко- римски стил. Во оваа категорија има дури 42 ... Read More »

БОРЕЊЕ! Светско првенство во Лас Вегас! Линкови за следење во живо на Вардарците

vardarfans vardar w.

 Светското првенство во борење годинава се одржува во Лас Вегас -САД. Првенството почна вчера на 6-ти Септември и ќе трае до 12-ти месецов . Нашите вардарци се во поход на олимписка норма за олимпијадата Рио -2016 . Од нашиот црвено – црн борачки колектив на ова С.П во Лас Вегас ги имаме нашите : Тимур Хамикоев кој се натпреварува во ... Read More »

БОРЕЊЕ! Големо признание за тренерот на Вардар одликуван со приматот “заслужен тренер“ во Р.Дагестан – Гајдаров : Одликувањето ми значи, а Македонија ја чувствувам како втора татковина

Со македонскиот борач Нуров !

Еден од најдобрите тренери во борењето член на нашиот црвено – црн борачки колектив Гајдар Гајдаров доби престижно признание за својата работа во оваа област и тоа од својата Република Дагистан ( Русија ). Тој беше одликуван со највисокото можно признание со приматот “заслужен тренер“ од претседателот на Дагистан . Наградениот Гајдаров ги споделува своите впечатоци со нашите фанови. Г-н ... Read More »

БОРЕЊЕ! Демант на БК Вардар за изјавите од челниците на ФБСМ

vardarfans borenje

Борачкиот клуб Вардар испрати демант до повеќе адреси по повод усните изјави за суспензија на нивниот шеф на стручниот штаб и тренер на македонската селекција, професорот Пешко . Истото е проследено до , УО на ФБСМ , Дисциплинска комисија на ФБСМ и Медиумите . Ние ви го пренесуваме во целост, вооедно изразуваме поддршка до Професорот Пешко и целиот колектив на црвено- црниот ... Read More »

БОРЕЊЕ! Вардаровите борачи ќе учествуваат на силниот турнир во светски рамки “Али Алиев“ во Дагистан

Вардарците-Халил Зубаиров (МКД) и Заур Ефендиев (СРБ)

Во Каспијск во близина на Макхачкала главниот град на Дагистан во периодот од 03-05 јули ќе се одржи еден од најсилните турнири во борење во светот -“Али Алиев“ . На истиот ќе присуствуваат и нашите вардарци кои ќе се борат да освојат еден од наградните фондови : 1.За освоено I – Место 5.000$ 2.За освоено II-Место 3.000$ 3.За освоено III-Место ... Read More »

БОРЕЊЕ!Во Баку пристигнаа денес вардарецот Забаиров со тренерот Гајдаров во обид да донесат медал за Македонија

vardarfans zuba4

Денес во  Баку каде што се одржува најголемиот спортски настан во Европа – Првите европски спортски игри на Македонската делегација се придружија и борачот на црвено-црните Забаиров Халид бронзениот од европското првенство во Полска У-23  и тренерот Гајдар Гајдаров. По програма денеска е тренинг во Баку со спаринг партнерот Заур Ефендиев (Србија) и контрола на тежината . За утре е ... Read More »