Thursday ,13 December 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Борење (page 13)

Борење

(Фото) Борење: Вардарецот Магомедгаџи Нуров победник во категоријата до 97кг на јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“

bk

Овогодинешното   јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“ се одржа во малата сала при спортскиот центар “Борис Трајковски“. На истиот тројца македонски борачи беа победници во своите категориии, во категоријата до 97 килограми шампион беше  Вардарецот Магомедгаџи Нуров. Предводен од неговиот тренер професорот Љубиша Пешко одличниот  Вардарец Магомедгаџи Нуров дојде до злато во својата категорија. Мораме да напоменеме дека до највисокото место на пиедесталот  Нуров ... Read More »

БОРЕЊЕ!На денешен ден лани добивме големо признание за Вардаровиот борач Зубаиров кој се најде во ТОП 20 светски борачи

vardarfans-pesko-i-zubairov

Лани на денешен ден стигна убава вест за нашиот црвено-црн борачки колектив, вардарецот Халил Зубаиров доби признание односно место во топ-20 борачи на светско ниво. Големата љубов , посветеност , труд , макотрпна  работа која се вложува во БК Вардар тогаш доби и официјално признание во светски рамки . Така нашиот млад борач Зубаиров кој освои бронза на Европското Првенство ... Read More »

БОРЕЊЕ! БК Вардар побара изјаснување на ФБСМ за инцидентот во Радовиш, доколку нема такво нешто случајот ќе биде предаден на Европската и Светската организација

vardarfans-pese-436x330

Боречкиот клуб Вардар од Скопје се заканува ако не се постапи по барањето на нивниот тренер Љубиша Пешко да се предадат на Дисциплинската комисија лица и функционери на БК Лирија од Скопје кои на Државното изборно првенство во Радовиш го нападнале физички. „Да се предадат на дисциплинска постапка лицата и функционерите од БК Лирија, кои што без никакви причини физички ... Read More »

БОРЕЊЕ! Поранешниот бугарски репрезентативец Севдалин Тодоров ќе биде засилување за БК Вардар и македонската селекција во Истанбул

bk

Се наближува денот “Д“ ,  Македонските репрезентативци, борачи и тренери би требало на 6 мај,  в петок да пристигнат во Истанбул, Турција. Таму ќе се одржи последниот квалификациски турнир односно борба за пласман во финалето. Учесниците во финалните борби ќе обезбедат учество на Олимпијадата во Рио оваа година. Стручниот штаб на Вардар се засилува пред квалификацискиот турнир за учество на ... Read More »

БОРЕЊЕ! БК Вардар: Зубаиров може да обезбеди норма за Oлимпијадата во Рио

cc

Сонот на борачкиот клуб Вардар како и на сите вклучени околу него е обезбедување на олимписка норма за престојната Олимпијада во Рио ова лето.  Голема поддршка и надеж за остваување на норма за најмасовниот спортски настан на планетава годинава е и враќањето на Халил Зубаиров повторно на душекот по проблемите кои ги имаше на приватен план со здравјето. БК Вардар: Повторно ... Read More »

БОРЕЊЕ! Одлична вест: Рехабилитацијата заврши за Халил Зубаиров, тој доби дозвола за натпревари

naslov

Ни пристигна една убава  вест од борењето, рехабилитациониот процес е успешно завршен за вардарецот  Халил Зубаиров. Овој борач на црвено-црните и македонски репрезентативец во борење имаше сериозни проблеми со здравјето добиени во една несреќа, но силното вардарово момче го мина тоа премрежје и се исправи повторно пред предизвикот да се бори за норма која ќе го однесе на Олимпијадата во Рио. ... Read More »

Борење! Младите надежи на Вардар добија нова спортска опрема (Фотогалерија)

naslov

Боречкиот клуб Вардар од секогаш вложувал во својата иднина, така црвено-црниот боречки колектив обезбеди нова опрема за своите млади надежи. Истата ја обезбеди и подели  на најмладите членови на Вардар претседателот на БК Вардар Далибор Милановски заедно со тренерите Игор Неделковски и Ацо Јордановски. Како што велат од овој наш клуб кој е познат по својот ентузиазам, преданост на работа ... Read More »

БОРЕЊЕ! Вардар има нов “вундеркинг“, Рамазан Гаџиханов супериорен на Изборното првенство за кадети

rami

Изминатиот викенд се одржа “Изборното првенство“ за кадети во борење слободен стил. Тоа се одржа  во Припел и на истото  учестува 11 клуба кои настапија со 49 борачи. Ова првенство го одбележа црвено-црниот кадет младиот борач Рамазан Гаџиханов. Тој е син на познатиот Насир Гаџиханов, кој настапуваше за Република Македонија на Олимписките игри во Сиднеј каде имаше одличен настап и освои  седмото ... Read More »

БОРЕЊЕ! Вардарецот Егоров го освои првото место на “Изборното државно првенство“

BORENJE

Викендов во градот на борењето-Радовиш се одржа “Изборното државно првенство“ во борење, на истото свое учество имаа 54 борачи. Имаше неколку интересни борби. Најмногу први места освоија борачите на Балканец кои имаше 4 титули. На истиот свое учество земаа тројца борачи на Вардар. Црвено-црниот борачки колектив на ова “Изборното државно првенство“ учестуваше со три свој борачи. Од нашиот клуб свое учество забележаа: ... Read More »

БОРЕЊЕ! Зубаиров е добар ја напушти интезивната нега, им се заблагодарува на фановите за поддршката

xalil

Дефинитивно најлошото е веќе одамна минато, одлично се одвива процесот на опоравување од здобиените повреди во немилот настан на нашиот црвено-црн борач Халил Зубаиров. По последните информации кој стигаат од болницата во неговиот роден град Махачкала тој ја напушти “интезивната нега“ и се наоѓа на едно од оделенијата на клиничката болница во главинот град на Дагистан-Русија. Се очекува нашето “бронзено“ момце ... Read More »