Monday ,25 May 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Борење: Пешко освои златен медал во Малта
Борење: Пешко освои златен медал во Малта

Борење: Пешко освои златен медал во Малта

Во Малта се оддржа меѓународен турнир по повод 50.години од основањето на нивната боречка федерација. На турнирот настапија борачи  од САД, Англија, Шкотска, Кипар, Србија, Шведска, Малта и Македонија.

p2

На борбите во тешка категорија, слободен стил (125кг) златниот медал го освои вардарецот Љубиша Пешко. Тој во финалето го совлада  Србиновски. 

Борачите на Пешко Заур Ефендиев (- 74 кг) и Кевин Макота Стром (-70 кг) се први.