Friday ,19 April 2019
Последни:
Home > Останати спортови > Борење > Борење: Нуров совладан од трикратниот светски и олимписки шампион, ќе чека шанса во репасажот
Борење: Нуров совладан од трикратниот светски и олимписки шампион, ќе чека шанса во репасажот

Борење: Нуров совладан од трикратниот светски и олимписки шампион, ќе чека шанса во репасажот

Денес македонскиот репрезентативец и борач на Вардар, Магомедгаџи Нуров  го имаше својот настап на Светското првенство во борење во Унгарија. Во категоријата до  97 килограми противник му  беше рускиот борач Абудлрашид Садуелаев. Нуров наспроти себе имаше  борачот кој е  трикратен Светски шампион кој има и олимписко злато.

n

НУРОВ во тешка и напната борба загуби од Садулаев со технички туш 0:11, постојано поентираше Олимпискиот шампион. Но , не е се изгубено, искрено се надеваме дека Рускиот репрезентативец ќе го повлече НУРОВ во репасажот и ќе му овозможи да се бори за висок пласман од 3-5 место.

n3

Најверојатно следниот соперник ќе биде Ибрагимов од Казахстан .