Sunday ,12 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 2)

Реално Аикидо /Борење

Нуров со награда „Оскар“ за најдобар спортист во 2019

89049677_217714186140109_5920751836469395456_n

Изминатиот викенд во Хотелот „Монтенегро Ривиера-СПА“ во Велес, на манифестацијата АСОВИТЕ БИРААТ АСОВИ награда доби еден член на Вардар. Наградата на најдобар спортист во Република Македонија беше доделена за еден член на црвено-црното семејство. Борачкиот Ас, Могамедгаџи Нуров кој обезбеди место на олимписките игри во Токио-2020 со „бронзениот“ медал за Македонија на Светското првенство е лауреат. Тој доби признание „Оскар“ Read More »

(ВИДЕО) Од победата на Нуров со „туш“ на ЕП во Италија

86448461_2578441655734001_6621394962476957696_n-660x330

На ЕП во Рим, македонскиот репрезентативец  Могамедгаџи Нуров беше дел од репасажот. Во првата борба за ривал го имаше Болукбаши од Турција, на оваа средба вардаецот  доминираше  во целосно, одлично ја водеше борбата. Водеше постојано, водеше со 1-0 , потоа и со 3-0. Нуров, како да небеше свесен за својата сила, тргна силно и успеа да победи со „туш“. Ривалот едноставно беше немоќен ... Read More »

(ВИДЕО) Нуров заврши на 7.позиција на ЕП во Рим

86700439_608346483098604_2719599469652869120_n

Могамедгаџи Нуров на патот до медалот преку репасажот беше сопрен од Азербејџаневот Нурмагомед Гаџиев кој го совлада со 4-7 во последната препрека до мечот за бронзата на Европското првенство во Рим, Италија. Нашиот репрезентативец успеа да ја мине првата репасажна борба во категоријата до 97 килограми преку извонреден настап и се избори победа од 7:0 над Турчинот Болукбаши. Тој со ... Read More »

EП: Нуров, одлично тргна во репасажот , доминација и победа со „туш’

86448461_2578441655734001_6621394962476957696_n

Вчера, на Европското првенство 2020 кое се одржува  во Рим, Италија, македонскиот репрезентативец  Могамедгаџи Нуров очекувано беше поразен  од апсолутниот фаворит на за европски првак,  Абдулрашид Садуалев од Русија. Сепак токму таа средба му донесе шанса за медал. Русинот кој е супериорен во оваа категорија и е актуелниот олимписки и светски првак  дојде до финалето со што му даде шанса низ репасажот на Нуров ... Read More »

ЕП: Нуров ја чека шансата за медал во репасажот

sadulaev-nurov-ep-2020

На Европското првенство во борење кое денес започна  во Рим, Италија, македонскиот репрезентативец  Могамедгаџи Нуров очекувано беше поразен  од апсолутниот фаворит на за европски првак,  Абдулрашид Садуалев од Русија. Актуелниот олимписки, светски првак беше подобар од вардарецот со резултат  2-8. Сега нашиот борач ќе ја чека разврската, односно пласман на Садулаев во финалето, за да се вклучи во репасажот и да ... Read More »

ЕП Рим: Нуров против неприкосновениот, „руски тенк“ Саудулаев

nurov-pobedni-vo-tbilisi

Македонскиот борач кој  освои норма за Олимписките игри во Токио, Могамедгаџи Нуров немашe многу среќа со ждрепката на Европското првенство во борење во категоријата до 97 килограми. Нуров на шампионатот во Рим во квалификациите се среќава со единствениот и неприкосновен Абдулрашид Садулаев од Русија, со кого се бореше и на Светското првенство кога го освои бронзениот медал. Нуров ќе се ... Read More »

Вардаровиот борач, Рамазан Гаџиханов ќе настапи на изборниот јуниорски шампионат

ramazan-gadzihanov-so-trenerka-vo-svedska-560x330

Во сабота во Скопје во салата при основното училиште „Зеф Љуш Марко“ ќе се одржи државното изборно првенство. Ќе се натпреварваат јуниори до 20.годишна возраст. На овој изборен шампионат ќе настапи вардарецот, Рамазан Гаџиханов. Да напоменеме тој како кадет настапуваше на Европско и се квалификуваше за Светско првенство. Покрај Рамазан, Стефан Пешко и Ангел Јовановски, иако кандидати за највисоки одличја на ... Read More »

Борење: Нуров првак на Државното изборно првенство

nurov-pobedni-vo-tbilisi

Викендов се одржа во Скопје изборното државно првенство во борење за сениори. Свое учество имаше вардарецот и освојувач на олимписката норма за Олимпијадата  во Токио, обезбедена со бронзата од Светското првенство, Могамедгаџи Нуров со неговиот ментор Могамед Ибрагимов. Во категоријата до 125 килограми 125 кг, нашиот Могамедгаџи Нуров ( БК Вардар) стана првак, сосема очекувано на доминантен начин. Тој треба да напоменеме ... Read More »

(ВИДЕО) Презентација на вештина од мајсторите на Р.Аикидо Вардар, Бојана и Андреа Диневски

109

Клубот за Р.Аикидо „Вардар“ постои повеќе од пет години.  Станува збор за екипиран колетив со повеќе од полудецениска активност во оваа вештина. Во продолжение ви носиме презентација на техники мајсторите на Реал  Аикидо клубот  Вардар, Бојана Диневска  2ри дан и Андреа Диневска 1дан.   Видето може да го погледнете на следниот линк- ТУКА! Read More »

(ФОТО) Единствениот олимпиец на Македонија, вардарецот Нуров успешно ги реализираше подготовките во Сочи

nur4

Изминатитот месец, поточно од   16 до 28 декември единствениот  олимпиец за Токио 2020, вардарецот Магомедгаџи Нуров се наоѓаше на општофизички подготовки во Спортскиот Олимписки центар во СОЧИ, под раководство на нашиот тренер Гајдар Гајдаров кој е воедно и еден од главните тренери на Дагестанската Боречка Федерација. Бидејќи поради одржувањето на Олимписките Игри, порано се поместени и неколкуте престижни натпреварувања, како ... Read More »