Tuesday ,07 April 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 2)

Реално Аикидо /Борење

ЕП Рим: Нуров против неприкосновениот, „руски тенк“ Саудулаев

nurov-pobedni-vo-tbilisi

Македонскиот борач кој  освои норма за Олимписките игри во Токио, Могамедгаџи Нуров немашe многу среќа со ждрепката на Европското првенство во борење во категоријата до 97 килограми. Нуров на шампионатот во Рим во квалификациите се среќава со единствениот и неприкосновен Абдулрашид Садулаев од Русија, со кого се бореше и на Светското првенство кога го освои бронзениот медал. Нуров ќе се ... Read More »

Вардаровиот борач, Рамазан Гаџиханов ќе настапи на изборниот јуниорски шампионат

ramazan-gadzihanov-so-trenerka-vo-svedska-560x330

Во сабота во Скопје во салата при основното училиште „Зеф Љуш Марко“ ќе се одржи државното изборно првенство. Ќе се натпреварваат јуниори до 20.годишна возраст. На овој изборен шампионат ќе настапи вардарецот, Рамазан Гаџиханов. Да напоменеме тој како кадет настапуваше на Европско и се квалификуваше за Светско првенство. Покрај Рамазан, Стефан Пешко и Ангел Јовановски, иако кандидати за највисоки одличја на ... Read More »

Борење: Нуров првак на Државното изборно првенство

nurov-pobedni-vo-tbilisi

Викендов се одржа во Скопје изборното државно првенство во борење за сениори. Свое учество имаше вардарецот и освојувач на олимписката норма за Олимпијадата  во Токио, обезбедена со бронзата од Светското првенство, Могамедгаџи Нуров со неговиот ментор Могамед Ибрагимов. Во категоријата до 125 килограми 125 кг, нашиот Могамедгаџи Нуров ( БК Вардар) стана првак, сосема очекувано на доминантен начин. Тој треба да напоменеме ... Read More »

(ВИДЕО) Презентација на вештина од мајсторите на Р.Аикидо Вардар, Бојана и Андреа Диневски

109

Клубот за Р.Аикидо „Вардар“ постои повеќе од пет години.  Станува збор за екипиран колетив со повеќе од полудецениска активност во оваа вештина. Во продолжение ви носиме презентација на техники мајсторите на Реал  Аикидо клубот  Вардар, Бојана Диневска  2ри дан и Андреа Диневска 1дан.   Видето може да го погледнете на следниот линк- ТУКА! Read More »

(ФОТО) Единствениот олимпиец на Македонија, вардарецот Нуров успешно ги реализираше подготовките во Сочи

nur4

Изминатитот месец, поточно од   16 до 28 декември единствениот  олимпиец за Токио 2020, вардарецот Магомедгаџи Нуров се наоѓаше на општофизички подготовки во Спортскиот Олимписки центар во СОЧИ, под раководство на нашиот тренер Гајдар Гајдаров кој е воедно и еден од главните тренери на Дагестанската Боречка Федерација. Бидејќи поради одржувањето на Олимписките Игри, порано се поместени и неколкуте престижни натпреварувања, како ... Read More »

(ФОТО) Запознајте ги „мајсторите“ од Р.Аикидо клубот Вардар, црвено-црните имаат перфектна екипираност

0

Веќе неколку пати донесовме статии за тоа дека  клубот за Реално Аикидо „Вардар’ доби „нов дом“ на Ул.Козле бр.20, прекрасен и функционален простор.  Бидејќи не е така секојдневна работа еден вардаров клуб да добие сопствен простор, со што добива на „тежина“ и си ја загарантирува иднината на спортското небо.  За убавината на новиот простор и можностите за тренинг и запишување може да ... Read More »

(ВИДЕО) Нуров ја одбележа 2019 во борењето, единствен со „виза“ за Олимпијада по 12.години, единствен со медал од СП по 1998

screenshot-2019-09-22-16-18-57

Нуров, борачот на Вардар оваа 2019 година ќе ја помни по добро, тој постигна во иста голем успех. Тоа беше препознаено па во изборите за најддобар македонски спортист заврши веднаш зад Столе Стоилов и на изборот на АМС и на изборот на Град Скопје. Нуров е единствениот кој обезбеди олимписка норма за Токио 202, првпат по 12 години, покрај тоа ... Read More »

(Фотогалерија) Како изгледа еден тренинг на Р.Аикидо клубот Вардар во „новиот дом“ на Ул.Козле бр.20

54

Клубот за Реално Аикидо „Вардар’ доби „нов дом“ на Ул.Козле бр.20, прекрасен и функционален простор. На 180м2 распослан е новиот црвено-црн дом, таму ќе се одржуваат тренинзи во вторник, четврток и сабота. Покрај тоа во  ОУ„Александар Македонски“ во Ново Лисиче продолжува да фунционира црвено-црниот колектив во понеделник, среда и петок. За убавината на новиот простор и можностите за тренинг и запишување ... Read More »

Единствениот олимпиец на Македонија, вардарецот Нуров се подготвува во Сочи

81651330_406084986760783_7523472299480055808_n

Од 16 до 28 декември евинствениот  олимпиец за Токио 2020, вардарецот Магомедгаџи Нуров се наоѓа на општофизички подготовки во Спортскиот Олимписки центар во СОЧИ, под раководство на нашиот тренер Гајдар Гајдаров кој е воедно и еден од главните тренери на Дагестанската Боречка Федерација. Бидејќи поради одржувањето на Олимписките Игри, порано се поместени и неколкуте престижни натпреварувања, како што е Европското ... Read More »

(ФОТО) Р.Аикидо клубот Вардар доби „нов дом“ на Ул.Козле бр.20, прекрасен и функционален простор

24

Како што веќе ве известивме Клубот за Реално Аикидо „Вардар“  кој постои повеќе од пет години досега тренинзите се одржувааше само  во ОУ„Александар Македонски“ во скопската населба Ново Лисиче. Сепак клубот  отиде чекор понапред и  понуди дополнителен простор и дополнителни термини за своите членови. Дојде време за нов, позитивен исчекор, напред во  инфраструктурната поставеност на тимот, обогатување на понудата која ќе ... Read More »