Saturday ,11 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 4)

Реално Аикидо /Борење

(ВИДЕО) Борбата во која Нуров дојде до светска „бронза“ е прогласена за највозбудлив дуел

70701905_2459964644274913_5335513231869870080_n-660x330

Борбата за бронзениот медал на нашиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров (-97 кг) против Алишер Јергали од Казахстан на Светското првенство во борење во Нур Сулатан, Казахстан, е прогласена за  највозбудливите  на финалниот  ден од СП. Нуров славеше со 8-5. Иако губеше Нуров во последните 40-тина секунди направи целосен пресврт и ја доби борбата 8-5 против домашниот борач, кој на своја страна ја имаше целата публика во ... Read More »

(ФОТО) Честитки од борачите олимпијци за НУРОВ

bk

Вчера во организација на БК ВАРДАР се одржа свечена вечера на која присуствуваа сите Олимписки медалисти, да му го честитаат бронзениот медал на Магомедгаџи Нуров и освојувањето на Олимписката норма. Лично Олимпискиот победник Шабан Трстена, заедно со 2 пати бронзениот Олимпиец Шабан Сеиди, бронзениот Магомед Ибрагимов, петтиот ма олимпијада Зоран Шоров, селекторот Насе Насев, судијата Љупчо Јанев, д-р проф. Страшо ... Read More »

(ФОТО) Олимпиецот Нуров на прием во МОК, Меѓународната боречка федерација со меил го извести МОК за успехот

71567616_678459382673871_108650264428281856_n

Вчера во просториите на МОК, претседателот д-р Васил Тупурковски му го честиташе бронзениот медал на Магомедгаджи Нуров и на неговиот личен тренер Могамед Ибрагимов, освоен на светското првенство во борење. Претседателот, Тупурковски посебно им се заблагодари на Могамед Ибрагимов (освојувач на бронзениот медал од Олимписките игри во Сиднеј-2000 година), тој потенцира дека, сега кога целта е остварена, Македонскиот олимписки комитет, ... Read More »

(ФОТО) Нуров на прием во Агенцијата за млади и спорт, вардарецот доби стипендија

ams_dk_nurov

По повод освојувањето на бронзен медал на Светското првенство во борење и освојувањето норма за Летните Олимписки игри Токио 2020, директорот на Агенцијата за млади и спорт,  Дарко Каевски  ги прими освојувачот на бронзениот медал, Могамедгаџи Нуров, претседателот на Боречка федерација. Ова е историски момент, и прва обезбедена норма за Олимписките игри во Токио, и во таа насока сакам да ... Read More »

„Бронзениот“ од СП, Нуров е во Скопје, следи прием во Агенцијата за Млади и спорт

ПЕШКО-НУРОВ-ИБРАГИМОВ

  Вардаровиот борач, Нуров пристигна околу пладне на скопскиот аеродром заедно со личниот тренер, олимпиецот Могамед Ибрагимов. Момчето кое конечно по 12.години на Светското првенство во Казакстан успеа да обезбеди олимписка норма пристигна во македонската метропола. Истиот беше свечено пречекан, првите честитки ги доби од неговиот ментор и тренер проф.Љубиша Пешко. Заедно со себе тој го донесе и „бронзениот“ медал ... Read More »

Бронзениот медал од СП и олимпиец Нуров, пристигнува во Скопје

70701905_2459964644274913_5335513231869870080_n

Денеска во 11:45 часот на аеродромот „Александар Велик“, пристигнува нашиот медалист од Светското Првенство во Казахстан МАГА НУРОВ. Вардарецот покрај „бронзата“ од СП во Казакстан успеа да обезбеди и Олимписка норма за Македонија прв пат по 12 години. Најверојатно би требало претседателот на ФБСМ да организира пречек и прием во Агенцијата за млади и спорт кај директорот Дарко Каевски. Ги покануваме ... Read More »

(ВИДЕО) Вардарецот Нуров дојде со светска „бронза“

screenshot-2019-09-22-16-18-57

Борбата за бронзениот медал на нашиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров (-97 кг) против Алишер Јергали од Казахстан на Светското првенство во борење во Нур Сулатан, Казахстан, е прогласена за една од највозбудливите на денешниот ден. Нуров славеше со 8-5. Иако губеше Нуров во последните 40-тина секунди направи целосен пресврт и ја доби борбата 8-5 против домашниот борач, кој на своја страна ја имаше целата публика во ... Read More »

Денес е негов ден! По олимписката норма, вардарецот Нуров не израдува и со “бронза“ од СП

70950004_399701207591655_2100468715479891968_n

Дефинитивно ова е негов ден,  вардарецот Нуров денес жнее успеси за Македонија. НУРОВ освои Бронза за Македонија. Денеска 22.09.2019 Магомедгаџи Нуров успеа на двапати да не израдува , прво со освојувањето на Олимписката норма за Токио 2020 , а веднаш потоа со победата во малото финале , со што го освои Бронзениот медал за Македонија ! Честитки до сите ! ... Read More »

БРАВО! ВАРДАРЕЦОТ НУРОВ ОБЕЗБЕДИ ОЛИМПИЈАДА, ПРВ МАКЕДОНЕЦ СО ОЛИМПИСКА ВИЗА

71170753_696408514214893_5470529316980785152_n

Голем успех за македонското борење и за Вардар како тим. Прва обезбедена македонска  директна олимписка „виза“ можеби и единствена за Токио-2020. По три олимписки циклуси (12 години) Македонија прв пат со ваков успех, браво вардарецу! На СП во Казакстан тој победи во репасажот со 2:1 и сега е во борба за бронзен медал со домашниот претставник! Многу голема работа направи ... Read More »

Пуленот на проф.Пешко, вардарецот Нуров е на пат да избори олимписка норма за Олимпијадата на СП

nurov-pobednik-kazahstan-sp-2019

Могамедгаџи Нуров (-97 кг) две победи на Светското првенство во борење што се одржува Нур Султан, Казахстан. Нуров првои славеше против Хосам Мерџани од Египет со 9-1, а потоа во осминафиналето беше подобар од Хозе Даниел Дијаз Роберти од Венецуела со 7–2. Во четвртфиналето Нуров му се спротивстави на најдобриот борач во светот Русинот Абдулрашид Садулаев и загуби 0-6. По ова, најверојатно ќе оди ... Read More »