Sunday ,18 March 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Борење (page 5)

Борење

Борење! Седум први места на Меѓународниот турнир „Бојан Рангелов“ за Вардар

10

Во чест на вардаровата легенда, односно основач на БК Вардар, се одржа на 29-ти јули првиот Меѓународен турнир во борење во слободен стил, грчко-римски и женско борење „Бојан Рангелов“ во Босилеград, Србија. На истиот  настапија 70 натпреварувачи од Македонија, Бугарија, Србија и од скандинавските земји во детска и кадетска конкуренција. Босилеград е родниот град на легендата на црвено-цтниот боречки клуб ... Read More »

(ФОТО) Борење! Вардаровите надежи пристигнаа во Босилеград, на турнирот “Бојан Рангелов“

10

Како почит кон легендата и  тренерот на Вардар, Бојан Рангелов, во неговиот роден град Босилеград,  вардарци пред четири години отвориле боречки клуб. Еве сега четири години потоа, се создаде прилика и созреааа условите да се организира една убава манифестација, прв меѓународен турнир “ Бојан Рангелов“. На истиот свое учество ќе земат борачи од Србија, Бугарија и Македонија. Преставник од нашата земја нормално ќе ... Read More »

Борење! Вардар ќе учествува на турнирот во Босилеград, турнирот го носи името на црвено-црната легенда “Бојан Рангелов“

range2

Бојан Рангелов, име синоним за Вардар во борењето, човек кој е нишка од првите денови од формирањето на клубот далечната 1960 година па се до денес. Тој е добитник на државната награда „8 септември“ за животно дело во спортот, која во 2014 година  официјално му беше врачена во Владата на Република Македонија од директорот на Агенцијата за млади и спорт на ... Read More »

Борење! Кадетите на ЕП во борење во Сараево без Рамазан Гаџиханов, најдобриот борач

ramazan-gadzihanov-so-trenerka-vo-svedska

Кадетската репрезентација на Македонија во борење слободен стил од 23 до 30 јули ќе учествува на Европското првенство во Сараево, Босна и Херцеговина.  За нашата репрезентација ќе настапат: Аид Салихаси (46 кг), Земри Авдили (50 кг), Мартин Стојанов (54 кг), Давид Мишев (58 кг), Орхан Џафери (63 кг), Бајрам Хајдари (76 кг) и Кадир Камбери (85 кг). На ЕП нема ... Read More »

СЕДУМДЕСЕТ ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО НА СД “BАРДАР”

Димче Беловски, лево, со највисокото државно и партиско раководство на Југославија

 На  20 јули 1947 година, значи пред 70 години,  пред киното “Вардар”, на денешна улица Македонија, голем број спортисти, спортски работници, љубители на спортот, општествено-политички работници… Со големо возбудување присутните се подготвуваат на еден значаен  настан во историјата на спортот во Скопје и пошироко во Македонија, одржување на основачкото собрание на кое треба да се фузионираат двете најсилни друштва во ... Read More »

Борење! Нуров и Егоров настапија на силен турнир во Русија

bk-555x330

Изминатиот викенд македонските репрезентативци Владимир Егоров (57 кг) и Могамедгаџи Нуров (97 кг) претрпеа порази на силниот турнир „Али Алиев“ во Дагестан, Русија, на кој што наградниот фонд за секој победник по категорија е 150 илјади рубљи. Мурази Мчелиѕе (Украина) беше подобар од Нуров славејќи со 5-3, додека Егоров ја заврши борбата 1-1 со Занабазар Занданбуд од Монголија, но бидејќи протовникот последен ... Read More »

Борење! Неверојатно, ФБСМ повторно “глува“ на предлогот на Вардар за настап на најдобриот македонски кадет и член на Вардар на ЕП, очигледно федерацијата е во “хибернација„

551

Како на филмска лента се повторуваат слободно може да се изразиме глупостите на македонската федерација за боречки спортови ФБСМ. Тие уште еднаш не одговараат на допис на Вардар на штета на македонското борење. Од 23 до 3о месецов, јули 2017 година во Сараево- Босна и Херцеговвина треба да се оддржи европското првенство за Кадети. Повторно, НАЈКВАЛИТЕТНИОТ преставик и единствен сериозен ... Read More »

Борење! Вардарците Егоров и Нуров настапија на силниот турнир „Али Алиев“ во Русија (ВИДЕО)

bk

Македонските репрезентативци Владимир Егоров (57 кг) и Могамедгаџи Нуров (97 кг) претрпеа порази на силниот турнир „Али Алиев“ во Дагестан, Русија, на кој што наградниот фонд за секој победник по категорија е 150 илјади долари. Мурази Мчелиѕе (Украина) беше подобар од Нуров славејќи со 5-3, додека Егоров ја заврши борбата 1-1 со Занабазар Занданбуд од Монголија, но бидејќи протовникот последен освои поен ... Read More »

Борење! Вардарците Нуров и Егоров учесници на силен интернационален турнир во Русија

r3

48-миот меморијален турнир во борење во слободен стил , “Спомен за Али Алиев“  ќе биде побогат за двајца вардарци. Наградниот фонд на овој турнир кој ќе се реализира во Русија е во висина од 150.000 рубли за победникот на секоја категорија од истиот. На овој елитен меѓународен турнир учетство ќе земат: Владимир Егоров во категоријата до 57 килограми. Покрај него ... Read More »

Боречки клуб Вардар (Формирање)

borenje-vardar

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година. Mоже слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат тренер ... Read More »