Saturday ,11 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 5)

Реално Аикидо /Борење

Борење: Вардарецот, Нуров брка олимписка виза на СП во Нур-Султан,Казакстан

71371713_2361758427210573_3625948039962689536_n

Денеска ја добивме жрепката и протоколот од Светското првенство во категоријата до 97кг. Нашиот кандидат за освојување на Олимписка норма Магомедгаџи Нуров треба да се пласира меѓу 6-те најдобри на планетава. Стручниот штаб на Вардар е убеден дека Нуров без проблем треба да ги помине и совлада соперниците во квалификациите и во 1/8 финалето, но во 1/4 финалето повторно наидува ... Read More »

Р.Аикидо клубот Вардар: Септемвриски уписи се во тек, шанса вашите деца да го најдат вистинскиот пат во животот

70455699_373408673562281_6138589459576258560_n

Пред нас е септември, месец во кој децата ги започнуваат своите школски обврски, но поголем дел од нив и одбираат спортски ангаржман.   Во  оваа специфична општествена и технолошка ера бавењето со спорт ги насочува младите кон вистинскиот пат, кон изградувањето во здрави личности со спортски навики и изолирање од негативните влијанија на модерното општество. Доколку тој спорт е боречка вештина, ... Read More »

Јосиф Грујовски: Мојот успех се должи на трудот, посветеноста и љубовта кон Реалното Аикидо

55845490_2385535108342321_2262067976683388928_n

Вардар фанс е голем поддржувач на колективи од С.Д Вардар, особено ставаме акцент на младите надежи, досега сме имале серија интервјуа со млади и истакнати членови од сите спортови. Клубот за Реално Аикидо „Вардар“ постои пет години, тој функционира како и сите други вардарови колективи во нашиот главен град, Скопје. Моментално во него членуваат повеќе од 50 членови, a тренинзите се одржуваат ... Read More »

Борење: Вардарецот, Нуров дојде до Златен медал на Гранд при турнирот во Тбилиси

nurov-pobedni-vo-tbilisi

Македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров го освои златниот медла на силниот Гранд при турнирот В. Балавадѕе и Г. Картозија во Тбилиси – Грузија. Нуров во финалето на категоријата до 97 килограми го совлада домашниот борач М. Корџаија со 3-1. Ова е голем успех за нашиот репрезентативец, борачот на тимот  Вардар. Додека вториот наш репрезентативец, Владимир Егоров, во полуфиналето на Меѓународниот турнир ... Read More »

Борење: Нуров денес ќе се бори за „злато„ во Тбилиси

nurov

Вардаровиот борач  Нуров настапува на престижниот Гранд При во Тбилиси, Грузија. Со одличен настап нашиот  Магомедгаджи НУРОВ се избори за финале, истото на програмата е денес, сабота, 10.август. Нашиот борач се бори во категоријата до 97 килограми. Негов противник во мечот за злато ќе биде домашниот борач, грузиецот Корџаја. Read More »

Среќен роденден вардарецу, проф.Љубиша Пешко

67786036_366875307561106_3513707255889395712_n

Денес својот роденден го прославува, Проф.Љубиша Пешко. Тој е роден  08.08.1968 , Скопје-Македонија. Бил репрезентативец на поранешна Југославија и Р.Македонија категорија до 74кг , учесник на повеќе Европски и Светски првенства. Кариерата ја започнува кај Ристо Таков во БК Скопје , потоа Бојан Рангелов го презема во БК Вардар каде со 18 години станува сениорски репрезентативец под водство на Насе ... Read More »

Диневска Андреа: Реалното Аикидо е спорт кој ме исполнува и ме прави среќна, Бојана е мојот идол

a4

Клубот за Реално Аикидо „Вардар“ постои пет години, тој функционира како и сите други вардарови колективи во нашиот главен град, Скопје. Моментално во него членуваат повеќе од 50 членови, a тренинзите се одржуваат во ОУ„Александар Македонски“ во Ново Лисиче. Се работи  напорно, вредно и посветено, па така три пати неделно се одржуваат тренинзи.  Големината на „црвено-црните” е во одличноста поставеност на ... Read More »

Пешко: Потребна е воздржаност, ситуацијата ќе ја решиме легалистички

pesko

Г-н Љубиша Пешко по новонастанатата ситуација во БК Вардар се обрати до јавноста. Како што е познато на легитимно собрание беше избран за претседател на БК Вардар, поради запазување на процедурата и легитимноста тој беше впишан во Централниот регистер. Сепак овие денови се случи помалку необичен потег, ЦРМ впиша друго име на г-н Чедо Николовски на таа фунција. Овој потег ... Read More »

Претседателот на БК Вардар: Како функционира ФБСМ?

bk0

Како функционира ФБСМ? Прашува претсeдателот на нашиот БК Вардар, прoф.Љубиша Пешко. На официјалната страница на клубот беше поставено следното: Повеќе од еден месец немаме никаква коресподенија со ФБСМ. Поднесено е барање до федерацијата да ни се достават потребните документи за воспоставување коресподенција и комуникација со сите надлежни органи и тела н ФБСМ, со цел НЕПРЕЧЕНО ФУНЦИОНИРАЊЕ И РАБОТЕЊЕ НА БК ... Read More »

(ВИДЕО) „Битката“ за бронза на Нуров во Минск

nurov-z-abronza-na-ei-2019

Могамедгаџи Нуров (97 кг) остана без бронзен медал на три секунди до крајот на Европските игри во Минск, Белорусија. Во борбата за бронзата загуби со 1-3 од домашниот борач Алекасандар Хуштин (Белорусија). До тие три секунди резултатот беше 1-1, а нашиот борач во 44 секунди до крајот беше поактивен. На крајот тргна во акција на се или ништо и кога се ... Read More »