Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 3)

Реално Аикидо /Борење

БК Вардар е 3.место на државното првенство кај дамите и момците

received_875293064208894

БК Вардар на државното првенство дојде до 3.место во екипна конкуренција кај дамите и мажите. Црвено-црните се единствените кои успеа во двете конкуренции да својот пехар. Кај момците имаавме шест медали, за нас со медали се закитија: 57kg Аид Саљихаси 1.место 65kg Aндреј Наков, бронза 74kg Maрко Андонов, бронза  79kg Бехар Маути, бронза  86kg Адам Модосјан, сребро 92kg Љупче Митев, ... Read More »

Нуров со злато во Русија, Лазаревска “бронзена” во Белград

received_1308076446585607

Македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров со 4 победи се избори за Финале до 97кг на силниот Меѓународен турнир во борење „Али Алиев“ во Касписјк, Дагестан-Русија. Денес настапи со успех во истото. За противник го имаше Тажудинов од Русија, победник на Хасајуртовскиот турнир, кој во последните секунди го победи европскиот и светскиот првак Балтукаев од Чеченија, Русија. Нашиот борач стигна до злато со ... Read More »

(ФОТО) Реал Аикидо Вардар со поддршка за фудбалерите

IMG-63009b2a5d2e7b04164f21f97d46f03f-V

Клубот за реално аикидо Вардар,  денешниот тренинг го посвети за да искаже поддршка за ФК Вардар кој го очекува важен бараж во недела. Тие испратија порака до момците: Храбро до првата лига, црвено-црни браќа, имате поддршка од нас. Среќно во недела. Read More »

Борење: Тројца вардарци на подготовки во Париз (ФОТО)

44444444

На подготовки со сениорската репрезентација во Париз-Францоја се наоѓаат тројца Вардарци. Модосјан Адам (86кг), Марко Андонов (70кг) и Аид  Салихи (57). За нив следува учество на следните натпревари: -Меѓународен турнир во Албанија и -Македонски Бисер во Штип. Read More »

„Бронза“ за вардарецот Рубен Модосјан на Балканското првенство

000000000000

Викендов, во Серес, Грција се одржува Балканско Првенство  за деца У15 и кадети У17. Истото се одржуваше  од 5 до 7 мај 2023. На првенството учествуваат репрезентации на Молдавија, Романија, Бугарија, Србија, Хрватска, Косово, Албанија и Грција. Вардарецот, Рубен Модосјан кој настапуваше во категоријата 80кг, слободен стил имаше одличен настап. Нашето момче како 3-то пласиран  освои „бронза“ на ова балканско првенство, ... Read More »

НОВИ КАДЕТСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ од БК ВАРДАР

received_251564497421892

Во Серес, Грција се одржува Балканско Првенство ство за деца У15 и кадети У17 од 5 до 7 мај 2023. Во состав на Македонската Репрезентација се : 65кг Емилија Илијевска 80кг Рубен Модосјан и 65кг Милан Трендов во грчко-римски стил кој го откажа своето учество поради болест , грип . На првенството учествуваат репрезентации на Молдавија, Романија, Бугарија , Србија, ... Read More »

Борачите на Вардар се подготвуваат во три различни центри: Баку, Гори и Макхачкала

received_615482267123601

Боречки Клуб Вардар активно и професионално се однесува кон сите свои членови, а особено кон репрезентативците . Вардаровите репрезентативци се подготвуваат во 3 различни центри : – сениори Магомедгаџи Нуров е на завршни подготовки во Баку, Азербејџан, пред учеството на ЕП во Загреб. Адам Модосјан и Рубен Модосјан се наоѓаат со Грузијскатa репрезентација во Гори, Грузија за учество на Балканијадата ... Read More »

БК Вардар со парични награди за успешниот настап на Изборното државно првенство (ФОТО)

0000000000000000000000

Вардар, поддржан од Пешко теч, ги награди борачите кои на Изборното првенство за јуниори освоија 7 медали – 3 златни, 3 сребрени и 1 бронзен. Марко Андонов и Рубенс Модосјан кои освоија златни медали се наградени со по 100 евра, сребрените Љупче Митев и Стефан Митев добија по 50 евра, бронзениот Милан Трендов 30. Бојана Лазаревска која освои златен медал ... Read More »

Борење: Успешен настап за вардарци на Изборното државно првенство У20

received_1268618374070464

ИЗБОРНО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО у20 Радовиш, 25.03.2023 Вардар на Изборното Првенство за јуниори настапи со одбрана малубројна , но силна екипа . Неколку првотимци беа болни и вирусно заразени , така да го пропуштија првенството . Најпријатно беше што сите наши учесници освоија солиден пласман: – Марко Андонов 1 место до 70кг сл.стил , – Рубен Модосјан 1 место до 79кг ... Read More »

Денес, дел од БК Вардар патува на ЕП во борење за У-23

adam-i-ruben-modosjan-696x537

БК Вардар најави дека денес, четврток (16/03/2023) дел од нивниот тим патува на Европското превенство во борење за У-23 во Букурешт, Романија, односно во составот на македонската репрезентација во слободен стил биле повикани 57 кг Аид Салихаси и 86 кг Адам Модосјан. „Можеа да настапат уште двајца вардарци до 70 кг Марко Андонов и 79 кг Марко Поповиќ, но поради ... Read More »