Thursday ,13 December 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Борење (page 3)

Борење

Борење: Вардаровите надежи земаа учество на Меморијалниот турнир „Љупче Црвенкоски“ (Фото+Видео)

bk

Викендов во градот Прилеп се одржа Меморијалниот турнир „Љупче Црвенкоски – Црвенио“, на истиот учество земаа и надежите од црвено-црниот боречки клуб, БК Вардар. На турнирот учествуваа околу 120 борачи и во машка и во женска конкуренција од Србија, Унгарија и Македонија. *ПОГЛЕДНЕТЕ ВИДЕО ОД УБЕДЛИВАТА ПОБЕДА НА НАШАТА МАРИЈА НЕДЕЛКОВСКА – ТУКА!   Read More »

Борење: Нуров фантастичен во 2018, злато на Медитеранските игри, дуел за “бронза“ на ЕП, одличен настап во Киев и доминација на мак.изборниот шампионат

nurov

Вардаровиот борач, Магомедгаџи Нуров е фантастичен оваа   2018 година. Одличниот борач на БК Вардар за чија форма пред се е задолжен стручниот тим на вардарци забележа одлични настапи за Македонија која ја израдува со најблескавиот медал. Нуров дојде до  злато на Медитеранските игри,  на континенталниот собир во Русија беше дел дуел за “бронза“ на ЕП, исто така одличен настап во Киев и ... Read More »

(ВИДЕО) Македонската химна ечеше во Шпанија, Нуров го прими златниот медал

slo

Македонскиот репрезентативец и вардаровиот борач, Магомедгаџи Нуров донесе голема радост за Република Македонија, откако се закити со златниот медал на Медитеранските игри во Тарагона, Шпанија. Нашиот репрезентативец, кој се натпреварува во категоријата до 97 килограми, на фантастичен начин триумфираше во мечот за титула и со убедливи 11-0 зa 50 секунди го совлада Симоне Јанатони (ИТА), но финале пред финале беше мечот во 1/2 ... Read More »

Вардарецот Нуров донесе голема радост за Македонија, откако се закити со златниот медал на Медитеранските игри

nurov

Вардаровиот борач Магомедгаџи Нуров донесе голема радост за Република Македонија, откако се закити со златниот медал на Медитеранските игри во Тарагона, Шпанија. Нашиот репрезентативец, кој се натпреварува во категоријата до 97 килограми, на фантастичен начин триумфираше во мечот за титула и со убедливи 11-0 зa 50 секунди го совлада Симоне Јанатони (ИТА), но финале пред финале беше мечот во 1/2 ... Read More »

Нуров фантастичен на Медитеранските игри, по убедливата победа во ½-фин. денес го чека големото финале

nurov

Вардарецот, Могамедгаџи Нуров се пласира во финалето на Медитеранските игри на турнирот во борење во категоријата до 97кг. Нашиот репрезентативец со пресврт во полуфиналето го совлада Турчинот Деде со 8-5. Тој претходно и во четвртфиналето беше одличен и со високи 9-0 го совлада шпанскиот борач Антонио Родригез . Нуров веќе е медалист на ова натпреварување, само се разбира главниот атак е на ... Read More »

Борење: Нуров атакува на медал на Медитеранските игри, по убедливата победа во ¼-фин. вечерва го очекува ½-финале

nurov-na-sp-vo-francija-2017

На Mедитеранските игри во Шпанија, покрај во другите спортови  имаме вардарец и во борењето. Станува збор за Нуров Могамедгаџи, кој одлично ги стартуваше овие игри. Тој се бори во категоријата до 97 килограми, и е на дофат на медал на истите.   Во четвртфиналето го совлада борачот од Шпанија и си обезбеди минување во следната рунда. Нуров со високи 9:0 ... Read More »

Борење: Вардарецот Богданов покрај настапите во ММА, настапува успешно и во Самбо

88

Борачот на БК Вардар, Далибор Богданов покрај настапите во ММА, под раководство на Славчо Тодоров настапува успешно и во Самбо во категоријата -68 килограми.  На 17.Гранд-при Париз во самбо Далибор Богданов (-68 кг) загуби од Даниел Васенар од Холандија во четвртфиналето во спорт самбо. Тој претходно во второто коло го победи Степанијан Размин од Франција и за третото е поразерн од Валери Муравски ... Read More »

Вчера во “Борис Трајковски“ Ибрагимов донираше осум боречки струњачи

hh3

Вчера во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје, г-н Мaгoмед  Ибрагимов, последниот медалист од олимпијада во земјава донираше осум боречки струњачи. Нa прoмoцијaтa присуствувaa легендите нa Мaкедoнскoтo бoрење, Oлимпискиoт шaмпиoн г-дин Шaбaн Трстенa, дoaјенoт нa Мaкедoнскoтo бoрење Бoјaн Рaнгелoв, директoрoт нa Агенцијaтa зa млaди и спoрт г-дин Дaркo Кaевски, нaјуспешниoт тренер и селектoр вo Мaкедoнијa г-дин Нaсе Нaсев и мнoгу претстaвници ... Read More »

Се раѓа нова надеж за македонското борење, последниот олимписки медалист Ибрагимов со одлична иницијатива

77

Последниот македонски олимписки медалист, Могамед Моги Ибрагимов, сериозно се завзема и прави напори да му помогне на македонското борење. Тој има намера да помогне на македонските клубови кои од поодамна се запоставени, занемарени и оставени на милост, подобро речено на немилист на Федерацијата за борачки спортови на земјава. Тој потпомогнат од своите истомисленици дојде до идеја да создаде фондација “Нима Спорт“  ... Read More »

Борење: Нуров на ЕП со технички туш победи во репасажот и обезбеди дуел за бронза, по истиот заврши на 5.место (ВИДЕО)

Нуров М.

Вардаровиот борач Могамедгаџи Нуров (97 кг) беше поразен со  0-4 во борбата за бронзениот медал на Европското првенство во борење слободен стил во Касписк, Русија. Црвено-црниот борач имаше најдобар пласман од македонците кои учестуваа на ЕП. Нуров иако беше повторно близу до медал, бронзен на крајот  го освои петото место во вкупниот пласман. Тој во клучниот меч беше поразен од Азербејџанецот, Нурмагомед Гаџиев. Нуров по ... Read More »