Monday ,22 January 2018
Последни:
Home > РК Вардар (page 10)

РК Вардар

(ВИДЕО) Стоилов и Марсениќ помеѓу најдобрите стрелци на своите репрезентации, на вчерашниот контролен меч

vardarfans-video

Македонија стигна и до втората победа на контролните натпревари, пред стартот на Европското првенство во Хрватска. Избраниците на Раул Гонзалес на втората контролка, беа подобри од Србија, со резултат од 29:32 (13:14). Ова беше последна подготовка пред започнување на ЕП. Ова беше дуел на Стоилов и Поповски против Марсениќ. Токму Стоилов и Марсениќ беа втори односни трети најдобри стрелци во ... Read More »

Циндриќ: Иако помина многу време од освојувањето на ЛШ и понатаму не стивнуваат емоциите – Пенезиќ: Голема е честа да добиеш вакво признание по осми пат

vardarfans-cindric

Лука Циндриќ е најдобриот ракометар на Хрватска за 2017 година. На полувремето од пријателскиот натпревар помеѓу Хрватска и Црна Гора, хратскиот ракометен сојуз ги прогласи најдобрите за 2017 година. Ова е прва ваква награда за Циндриќ, кој во изборот ги победи своите соиграчи од Вардар, Чупиќ и Карачиќ. -Не знам што да кажам. Минатата година беше навистина одлична. Иако помина ... Read More »

Победи за Кањелас со Шпанија, како и Циндриќ, Чупиќ и Карачиќ со Хрватска, на контролни натпревари пред стартот на ЕП

vardarfans-kanjelas-2

Ракометарите на Вардар со последни подготовки пред стартот на ЕП во Хрватска. Активни беа четворица играчи на Европскиот шампион, кои забележаа победи со своите репрезентации. Шпанија стигна до првата победа на контролните натпревари, како подготовка за Европското првенство во Хрватска. Избраниците на Жорди Рибера успеаа да слават во дуелот со Белорусија. Во најголем дел од првото полувреме, Белорусија беше репрезентацијата ... Read More »

Лука Циндриќ најдобар ракометар на Хрватска во 2017 година, Андреа Пенезиќ најдобра ракометарка

vardarfans-cindric

Хрватаскиот ракометен сојуз по 24-ти пат избираше најдобар ракометар и ракометарка, за изминатата 2017 година. Овогодинешното доделување на наградите се одржа во градот Сплит и тоа на полувремето на пријателскиот натпревар, помеѓу репрезентациите на Хрватска и Црна Гора. За најдобар ракометар во 2017 година е прогласен Лука Циндриќ, за кој ова е прво вакво признание. Интересно во изборот, Лука ги ... Read More »

Македонија со прва победа в гости кај Србија во историјата, Стоилов “блесна“ со пет гола

stojance-stoilov-francija-600x330

Македонската ракометна репрезентација  со две врзани победи и триумфална атмосфера ќе патува на Европското првенство во Хрватска. Тие  вечерва во салата на Бањица во Белград. триумфираа над домашната селекција со 29-32 (13-14).  Вчера во првиот дуел со Саудиска Арабија исто така триумфиравме. На почетокот домаќинот имаше повеќе од играта па во 6.минута веќе водеше со 3-1. Ние брзо изедначивме во продолжение ... Read More »

Мијајло Марсениќ: Се радувам на дуелот против Македонија, за прв пат ќе бидам на “мегдан“ против Раул

vardarfans-pres

Македонската селекција предводена од Раул Гонзалес, вечерва го игра  вториот и последен контролен натпревар, пред почетокот на ЕП. Гостуваме на Србија овој дуел се игра во  18-00 часот. Пренос од истиот ќе врши ТВ Телма. Од тројцата кои беа во почетниот состав пред подготовките остана само Мијајло Марсениќ, кој првпат во кариерата игра против Гонзалес, тој за тоа вели: Се радувам ... Read More »

Гонзалес, Стоилов и Поповски денес ќе тестираат со Србија во 18 часот, пренос на Телма

x99

Македонската ракометна репрезентација вчера  имаше успешна контрола на првиот меч, како подготовка за Европското првенство  во Хрватска. Избраниците на Раул Гонзалес вчера убедливо ја совладаа селекцијата на Саудиска Арабија (37:21). Дел од репрезентацијата се и двајца играчи од редовите на Вардар,  Поповски и Стоилов. Десното крило на Европскиот шампион, Поповски одигра одличен меч постигнувајќи четири голови, кој беше трет најдобар ... Read More »

Мартин Поповски постигна четири голови, додека Стоилов два, во победата на Македонија, над С.Арабија

vardarfans-makedonija

Македонската ракометна репрезентација имаше успешна контрола на првиот натпревар, како подготовка за Европското првенство, кое за недела дена стартува во Хрватска. Избраниците на Раул Гонзалес усбедливо ја совладаа селекцијата на Саудиска Арабија (37:21) на првиот контролен натпревар. Македонија имаше водство во текот на целиот меч, а уште по истекот на првите 30 минути ја најавивме победата, кога на полувреме имавме ... Read More »

Штербик и Дибиров се најдоа во тимот од “соништата“ на поранешниот вардарец, Дејан Манасков

vardarfans-drim-tim

Играчите на Веспрем го избираат својот дрим тим од соништата,  ред да го направи овој избор дојде и на Дејан Манасков кој е репрезентативец на Македонија и поранешен играч токму на Вардар . Во неговиот дрим се најдоа и двајца играчи од Европскиот шампион. Се работи за Арпад Штербик, кој според Манасков е најдобар голман кој го знае и интересно на ... Read More »

Рибера ги одреди 17-те патници на ЕП, Жоан Кањелас е единствениот вардарец кој ќе настапи за Шпанија

vardarfans-kanjelas

Селекторот на шпанската ракометна репрезентација, Жорди Рибера се одлучи со кои 17 ракометари ќе патува на Европското првенство, кое во периодот од 12-26-ти јануари ќе се игра во Хрватска. Во овој состав се најде и единствениот вардарец, се работи за Жоан Кањелас кој со сигурност патува на ЕП. Од првичните 19 играчи кои беа од стартот на подготовките, селекторот на ... Read More »