Monday ,22 January 2018
Последни:
Home > РК Вардар (page 3)

РК Вардар

(Фотогалерија) Момците на РК Карпош Вардар “златни“, второ место за Бисинов, “бронзата“ заврши кај РК Илинден Вардар на зимскиот турнир

l17

Екипата на РК Карпош од Куманово е освојувач на турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“, кој се играше во спортскиот рекреативен центар Кале. Тие во големото финале по голема борба како што му доликува на едно финале беа подобри од екипата на Бисинов, совладувајќи ја минимално со резултат 20-18. Во машкиот дел на турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“ , третото место и ... Read More »

(Фотогалерија) Доделени екипните и поединечните признанија на машкиот дел на турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“

n

Познати се победниците на машкиот дел од турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“, кај генерацијата родени 2004/05 година. Првото место им припадна на РК Карпош од Куманово, кој во финалето го победи тимот на Бисинов, со резултат од 18:20. Третото место пак го освои екипата на Илинден која беше убедлива во дуелот со тимот на ГРК Гостивар (19:9). По крајот на ... Read More »

Вардаровото трио во Хрватска дојде до нова победа, Марсениќ со Србија повторно впиша пораз

s00_8130_28403_5a611352a5

Вчера почна вториот круг од ракметното европско првенство во Хрватска, на програмата беа дуели од групата-1. Се одиграа два дуели, и во двата настапија играчи на црвено-црниот тим. Хрватска играше со Белорусија, апак Србија се сретна со селекцијата на Норвешка. Хрватскиот тим се врати на победите, тие ја совладаа Белорусија со резултат 25-23 (15-12).  Уште од првата шанси Хрватска поведе ... Read More »

(Видео Стрим) Следете ги дуелите на кадетите во Унгарија, во 12-30 со Локомитива во 17-10ч. со ППД Загреб

aa51-660x330

Кадетите на РК Вардар кои  предводени од Андријана Будимир се во Веспрем каде од вчера,  четврток, 18 јануари до 20 јануари ќе учествуваат на еден од најпрестижните ракометни турнири во регионот Балатон куп, што се одржува во Унгарија. Вчера го одигравме првиот дуел со домаќинот Веспрем во кој бевме минимално поразени. Денес, 19 јануари играме два дуела, истите може да ги ... Read More »

Виктор Крстевски: Очекувања за пролетниот дел од сезоната се пласман на завршниот турнир и освојување на младинската лига

vardarfans-naslovna

Виктор Крстевски ја игра втората сезона во младинскиот состав на ракометниот клуб Вардар, откако дојде преку настапите од “Јуниор“ лигата, каде настапуваше за РК Илинден. Крстевски кој игра на позицијата лево крило беше препознаен од стручните лица во Вардар како квалитетен играч, кој минатата сезона ја помина како дел од младинците на Вардар Јуниор кои ги предводи Пепи Манасков, додека ... Read More »

(Фотогалерија) РК Бисинов подобар од ГРК Гостивар во полуфиналето на турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“

13

Екипата на Бисинов од Велес успеа во полуфиналето да ја победи екипата на ГРК Гостивар и да се пласира во големото финале на турнирот во организација на ракометниот клуб Вардар. Погледнете ја фотогалеријата од ова полуфинале на машкиот дел од турнирот.   Read More »

Вардар минимално поразен од Веспрем, Чакалиќ со 12 гола ја “наполни мрежата“ на унгарците

1810-660x330-660x330

Вардаровите кадети, предводени од Андријана Будимир  во Веспрем  денес  го одиграа деби мечот на еден од најпрестижните ракометни турнири во регионот Балатон куп, што се одржува во Унгарија.  Денес во 1.коло се сретнавме со домаќинот на овој турнир екипата на Веспрем.  За жал во меч во кој одигравме одлично второ полувреме бевме поразени со минимални 21-20 (13-8). Натпреварот почна со ... Read More »

(СТРИМ ВО ЖИВО) Вардар игра со домаќинот Веспрем од 15-10 часот, кадетите дел од силен турнир

26943436_956701537838481_1332008029_n-660x330

Вардаровите кадети, предводени од Андријана Будимир се во Веспрем каде од денес,  четврток, 18 јануари до 20 јануари ќе учествуваат на еден од најпрестижните ракометни турнири во регионот Балатон куп, што се одржува во Унгарија. Станува збор за т.н “Вип-турнир“, со само 8 учесници, на кој се иде со специјална покана, нашиот тим доби таква од Веспрем. Првиот дуел го ... Read More »

Познат конечниот пласман на машкиот дел од турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“

a

Генерацијата родени 2004/05 година во машкиот и женски дел го финишираше турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“. Се натпреваруваа вкупно 12 екипи во машкиот дел, распоредени во три групи од по четири екипи. Првопласираните од сите групи и најдобрата второпласирана играа во полуфиналето на турнирот. Првото место им припадна на РК Карпош од Куманово, кој во финалето го победи тимот ... Read More »

(ВИДЕО) Уште еден “херојски“ натпревар на Македонија

Kiril Lazarov during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Germany vs Fyr Macedonia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 17.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Уште еден одличен натпревар за ракометната репрезентација на Македонија, која успеа да остане непоразена и на третиот натпревар во рамките на групата Ц. Херојско реми против Германија (25:25), со што во следната групна фаза ќе пренесеме три бодови. Од играчите на Вардар, Стоилов постигна три, додека еден гом имаше и Мартин Поповски. Погледнете ги најинтересните моменти од дуелот помеѓу Македонија ... Read More »