Sunday ,19 November 2017
Последни:
Home > РК Вардар (page 5)

РК Вардар

Кадетите газат, момците на Будимир во дербито го “фрлија на колена“ РК Пролет 62

l4

Денес во салата “Кале“ се одигра дерби помеѓу нашите кадети предводени од Будимир и екипата на РК Пролет 62 од Cкопје. Момците кои незнаат за неуспех и денес одиграа фантастично доаѓајќи до нова победа во овој тежок натпревар, избраниците на Будимир победија со 31-26. Први со гол овој дуел го отворија нашите момци кои успеаа да поведат најпрвин со 1-0, ... Read More »

Карачиќ и Гонзалес: Одигравме одличен дуел, Штербик блескаше

hhhhh-660x330

Европскиот шампион, РК Вардар конечно успеа да триумфира во Загреб на дуелите против ППД Загреб во ЛШ, победувајќи со 29-23 (15-10) во меч од 7. коло на групната фаза од лигата на шампионите. Ова е наш прв триумф на теренот на хрватскиот првак, а шести сезонава, за 51 триумф воопшто во ЛШ. По мечот во нашиот табор беа задоволни од ... Read More »

(ВИДЕО) Волшебникот на голот на Вардар, Арпад Штербик го откажа и Загреб

vardarfans-sterbik

Вардар вечерва го победи Загреб на гостувањетo Хрватска (23:29) и стигна до својата шестта победа, со која остна на првото место во најсилната група А. Повторно маестрален на голот беше, кој друг ако не Арпад Штербик, кој го заврши натпреварот со 18 успешни интервенци зад своеото име. Погледнете ја двојнат одбрана на Штербик на дуелот со Загреб Read More »

Вардар како “брз воз“ низ Загреб, нова победа на европскиот првак

ffffffffffffff

Вардар вечерва дојде до својата петта победа, во рамките на најсилната група А од Лигата на шампионите. Европскиот шампион лесно и убедливо триумфираше над ППД Загреб со резултат 23-29 (10-15). Следната недела Вардар дома го пречекува тимот на Рајн – Некар. Тимот на Вардар одлично го одигра првиот дел во Загреб, нашите момци предводени од извонредниот Штебик на полувреме имаа висока ... Read More »

Мораес Фереира се враќа за денешниот дуел, познат составот за мечот со ППД Загреб

vardarfans-sostav

Вардар вечерва ќе атакува на својата петта победа, во рамките на најсилната група А од лигата на шампионите. Гостуваме во Хрватска, на екипата на ППД Загреб. Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес го објави составот на ракометари за овој меч, на кој се враќа пикерот Мораес Фереира. РК Вардар: Абутовиќ, Борозан, Кањелас, Циндриќ, Чупиќ, Дибиров, Фереира, Милиќ, Кристопанс, Македа, Марсениќ, Војводиќ., ... Read More »

Вардар гостува кај ППД Загреб, во потрага по шесттата победа во ЛШ

vardarfans-rk-vardar-2

Одлична можност за Европскиот шампион да се зацврсти на врвот на табелата во најсилната група А, каде вечерва со почеток од 20 часот гостува на екипата на ППД Загреб. Директен пренос од натпреварот можете да проследите на МРТ-1. Ова ќе биде нивни трет меѓусебен натпревар оваа сезона, откако претходно во два наврати успеавме убедливо да го совладаме шампионот на Хрватска. ... Read More »

Сојуз на спортови го “искорегира“ Град Скопје! Признание за: Гонзалес, Стоилов и РК Вардар

vardarfans-evropski-sampioni

По скандалозната одлука на Градот Скопје и катастрофалната грешка што ја направи за 13-ноемвриските награди за најуспешни спортисти во 2017 година, Сојузот на Спортови на Скопје ја делумно ја “исправи“  неправдата.  Вчера управниот одбор на СОФКА  ги соопшти добитниците на наградите 13-ноември. Како што е сосема очекувано и праведно,  за најдобар спортист е прогласен капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов, шпанскиот ... Read More »

Билетите за Вардар и Рајн – Некар се продаваат доста брзо

jane-sandanski-sala-vardarfans-navivaci-vardar

Натпреварот меѓу Вардар и Рајн Некар ќе биде вистинско уживање како за гледачите така и за актерите на теренот. На точно осум дена до натпреварот во Скопје билети скоро и да нема. Останати се уште многу малку билети во слободна продажба, односно поголемиот број се за стоење над трибините. Дека Скопје е ракометен град покажува и овој податок, несомнено, Рајн ... Read More »

Гонзалес: Најважно е да победиме – Борозан: Вардар е поквалитетен тим, но ќе биде тешко во дуелот со Загреб

vardarfans-rk-vardar

Утре вечерта со почеток од 20 часот, европскиот шампион има гостување во Хрватска, против екипата на ППД Загреб. Ова ќе биде нивно трето соочување сезонава, откако на претходните два меча ( еден во СЕХА и ЛШ) победија црвено-црните. Речиси имаме идентична ситуација од минатата сезона, кога Вардар по четири одиграни кола имаше исто толку победи, и гостуваше токму на утрешниот ... Read More »

Дерби помеѓу Вардар и Металург, во две ракометни младински категории овој викенд

17

Во сабота и недела, младинските екипи на ракометниот клуб Вардар играат нови првенствени натпревари. Младинците на РК Вардар, во рамките на третото коло од групата 1 го играат дербито против екипата на Металург. Натпреварот е закажан да се одигра во недела со почеток од 15:30 часот на Кале. Две победи имаат избраниците на Грчевски и Чивлачки во воведните две кола. ... Read More »