Friday ,27 January 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 2)

Втор тим

Селекторот Симовски со седум вардарки во составот на селекцијата ги почна подготовките за Шведска и Србија

sime-simovski-660x330

Селекторот на женската сенироска ракометна репрезентација, Симе Симовски  утрово во Кале го имаше првиот  собир и ги почна  подготовки за квалификациските натпревари за ЕП во Франција 2018. Црвено-жолтите ќе одржат денес уште еден тренинг попладнево во 18-30 часот. Повикани и присутни беа седум девојки од црвено-црните тимови. Станува збор за: Мицевска, Ристовска, Саздовска, Гичевска, Керамичиева, Бајрамовска и Николиќ.  Македонија треба ... Read More »

Андреа Илиќ: Наградата “најдобар кадетски голман“ ми е поттик за нови успеси

333

Минатата недела во Куманово се одигра завршниот Ф4  ракометен турнир во кадетска женска конкуренција. Вардар Јуниор по храбрата игра во полуфиналето во кое го победија Металург обезбеди финале со домаќинот, ЖРК Куманово. Сепак Александар Царчев на располагање имаше само десет ракометарки, од кои два голмани,  и две повреднеи, и така го одигравме и финалето против екипата на Куманово. Сребрената позиција ... Read More »

Младиот состав на ЖРК Вардар Јуниор со победа на гостувањето против Куманово, ја заврши сезоната во најсилната супер лига

33401112_1706636756070997_576236597960245248_n

Младите ракометарки на Вардар Јуниор со победа ја завршија сезоната во најсилната супер лига, откако славеа на гостувањето против екипата на Куманово. Уште од првата минута имавме предност, која ја задржавме до самиот крај на мечот. Интересно, домашниот тим ниту во еден момент немаше позитива, што говори за заслужениот триумф на вардарки. Имаше само едно израмнување и тоа во првата ... Read More »

Вардар Јуниор утре гостува кај ЖРК Пелистер во последниот дуел сезонава

2311-660x330

На младите девојки од сениорскиот тим на Вардар Јуниор им преостанува да  го одиграат последното коло во натпреварувачката сезона 2017/2018 во женската суперлигашка конкуренција. Тие во овој дуел од 28.коло ќе го играат в гости во салата “Младост“ – Битола. Натпреварот против  екипата на ЖРК Пелистер на програмата е утре, четврток, 24.мај со почеток во  19-30 часот. Истиот е без посебно ... Read More »

КУП: Вардар обезбеди финале по “потопувањето“ на ЖРК Пелистер, Вардар Јуниор на пенали испушти “сестрински дуел“

ds2

Денес во малата сала на С.Ц “Јане Сандански“ се одигра 1/2-финалето во Купот на Македонија во женска конкуренција. Во истиот учество земаа двете женски сениорски црвено-црни екипи. Во второто полуфинале девојките на Дибирова, тимот на  ЖРК Вардар очекувано славеше над Пелистер со 27-58 (16-29). Нашите дами  го обезбедија своето шесто финале во Kупот на Македонија, каде ќе ја бранат утре ... Read More »

КУП: Во 1/2фин. Пелистер ривал на РК и ЖРК Вардар, Вардар Јуниор на “мегдан“ со ЖРК Металург

vardarfans kup dvojki

Ракометниот клуб Вардар со три екипи, две женски и машката сениорска ќе земе учество на завршните Ф4 турнири во Купот на Република Македонија. Првите тимови ги браната ланските круни и се фавориити за нивно освојување. Ова се двојките кои беа извлечени денеска во просториите на Ракометната федерација на земјата. Европскиот првак и актуелен освојувач на  Куп на Македонија во машка конкуренција, ... Read More »

Денес со ждрепка ќе бидат извлечени полуфиналните двојки за Ф4 турнирот во ракометниот куп, кај мажите и жените

vardarfans-kup

Денес со почеток од 11 часот во просториите на РФМ со ждрепка ќе бидат извлечени полуфиналните двојки во ракометниот куп, кај мажите и жените. Актуелни освојувачи на ова натпреварување и бранители на трофејот се екипите на Вардар, кои се големи фаворити и оваа сезона да ја одбранат домашната двојна круна. Покрај Вардар во машкиот дел, учесници на завршниот турнир се ... Read More »

Вардар се загреваше за Ф4 турнирот во Будимпешта, со “сестринскиот“ тим на Вардар Јуниор

vardarfans-pobeda

Ракометарките на Вардар ја имаа последната подготовка и проверка на формата пред заминувањето во Будимпешта, каде претстојниов викенд ќе бидат дел од завршниот турнир. Попладнево во малата сала на С.Ц. Јане Сандански, вардарки го победија “сестринскиот“ тим на Вардар Јуниор. Уште по првото полувреме имавме солидна предност, која беше изразена со двоцифрена разлика (23:13). Во второто полувреме само го зголемувавме ... Read More »

Двете екипи на ЖРК Вардар со победа на гостувањата во Пелагонија

vardarfans-sestrinski-duel-660x330

Денес двата црвено-црни женски колектива гостуваа во Пелагонија. Помладиот тим на Вардар Јуниор гостуваше во Прилеп кај екипата на ЖРК Деспина, а Вардар играше во Битола кај ЖРК Пелистер. Двете црвено-црни екипи дојдоа до победи во ова 26.коло од домашната лига. Ракометарките на ЖРК Вардар ја остварија 26. победа во 26 одиграни натпревари од Женската лига, тие во салата “Младост“ ... Read More »

Денес мечеви за двете сениорски екипи на ЖРК Вардар и тимот на РК Вардар Јуниор во суперлигашка конкуренција

vardar-junior-se-vrati-so-bod-od-avtokomanda-16401

Вчера РК Вардар во рамки на плеј-офот во машка конкуренција го пречека во “Јане Сандански“, РК Металург и високо го совлада тимот од Автокоманда. Денес на програмата во суперлигашката конкуренција се три дуели на сениорските тимови на црвено-црните. Свои натпревари денес ќе одиграат два женски тима, ЖРК Вардар и Вардар Јуниор во женската Супер лига, и тимот на РК Вардар ... Read More »