Wednesday ,20 January 2021
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим > Селекторот Симовски со седум вардарки во составот на селекцијата ги почна подготовките за Шведска и Србија
Селекторот Симовски со седум вардарки во составот на селекцијата ги почна подготовките за Шведска и Србија

Селекторот Симовски со седум вардарки во составот на селекцијата ги почна подготовките за Шведска и Србија

Селекторот на женската сенироска ракометна репрезентација, Симе Симовски  утрово во Кале го имаше првиот  собир и ги почна  подготовки за квалификациските натпревари за ЕП во Франција 2018. Црвено-жолтите ќе одржат денес уште еден тренинг попладнево во 18-30 часот.

Повикани и присутни беа седум девојки од црвено-црните тимови. Станува збор за: Мицевска, Ристовска, Саздовска, Гичевска, Керамичиева, Бајрамовска и Николиќ.  Македонија треба да одигра уште два натпревари во овој квалификациски циклус, на 30 мај со Шведска во Скопје, и на 3 јуни со Србија во Ниш. Првите две репрезентаци од групата ќе патуваат на завршниот турнир од ЕП што ќе се одржи кон крајот на ноември и почетокот на декември во Франција.