Monday ,23 April 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 5)

Втор тим

ЖРК Вардар го доби “сестринскиот“ дуел со Вардар Јуниор

vardarfans-naslovna24-10-2017-119261

Поискусниот и повозрасен тим на ЖРК Вардар го доби “сестринскиот“ дуел со помладата екипа на Вардар Јуниор. Ова беше натпревар од шесттото коло во најсилната супер лига, кој го доби Вардар со резултат 49:18. Мечот се одигра вечерва во малата сала на С.Ц. Јане Сандански. Вардарки немаа поголеми проблеми на овој натпревар, иако настапија без своите најголеми “ѕвезди“ сепак тоа ... Read More »

Андреа Илиќ: Иако сме млада екипа нашата цел е второто место, зад првиот тим на Вардар

vardarfans-junior

Екипата на Вардар Јуниор стигна до својата трета победа во најсилната супер лига, откако во рамките на петтото коло беа подобри од тимот на Деспина од Прилеп. Мечот се одигра во С.Р.Ц Кале и заврши со триумф на Вардарки, убедливо со резултат 28:21. Иако имавме позитива од седум голови разлика дозволивме во второто полувреме, противникот да направи резултатски пресврт. Сепак ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор се врати на победите во супер лигата, совладана екипата на Деспина

vardarfans-vardar-junior

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор се врати на победите во супер -лигата, откако во С.Р.Ц. Кале ја победи екипата на Деспина од Прилеп. Заслужена победа за младите Вардарки, кои во најголем дел од натпреварот имаа водство. Започнавме со предност од 2:0, за во 7 минута да имаме и највисок пет голови разлика (7:2). Добро игравме на стартот од мечот, каде ... Read More »

Куманово му го нанесе првиот пораз на ЖРК Вардар Јуниор во супер лигата

scjs

Женската екипа на Вардар Јуниор го доживеа првиот пораз во супер лигата. Нашите млади девојки беа поразени на гостувањето против екипата на Куманово, со резултат 38:24. Мечот не започна добро за Вардар Јуниор, кој уште на стартот имаше негатива од 4:0. Ние прв гол постигнавме во шесттата минута, за намалување на 4:1, за да следи нова серија на домашната екипа ... Read More »

Вардар Јуниор се врати на победите во супер лигата, младите Вардарки го “прегазија“ Овче Поле

vardarfans-zrk-vardar-scjs-660x330-660x330

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор стигна до втората победа во најсилната супер лига, откако попладнево во С.Р.Ц Кале ја поразија убедливо екипата на Овче Поле. Гостинската екпа имаше една и единствена предност и тоа на самиот старт кога го отвори резултатот. По првите пет минути се играше гол за гол, а избраничките на Симе Симовски во неколку наврати имаа предност ... Read More »

Милица Николиќ: Ние сме млада екипа, која што допрва треба да стекнува искуство

vardarfans-naslovna11-660x330

Вториот тим на ЖРК Вардар одигра со нерешен резултат (29:29) на гостувањето против Гевгелија, во рамките на второто коло од супер лигата. Со многу резултатски пресврти на крајот двете екипи ги поделија бодовите. Имаа младите Вардарки и три голови предност во завршните минути, но Гевгелија целосно се врати, па дури и успеа да поведе. На крајот Јуниор се избори за ... Read More »

Вардар Јуниор со бод се враќа од гостувањето во Гевгелија

vardarfans-vardar-junior

Младиот состав на ЖРК Вардар Јуниор со бод се врати од гостувањето во Гевгелија, каде ремизираше (29:29) со истоимената екипа, во рамките на второто коло во најсилната супер лига. Избраничките на Симе Симовски има за што да жалат, бидејќи испуштија голови предност во финишот на натпреварот. Вардар поведе, но потоа домашниот тим го превзеде водството кое го имаше се до ... Read More »

Симовски повика седум вардарки за квалификациите за ЕП 2018, покана и за Мицевска

vardarfans-micevska1-660x330-660x330

Симе Симовски, селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија го објави поширокиот список на ракометарки за подготовките за натпреварите со Шведска и Србија за пласман на Европско Првенство 2018 во Франција. На истиот  има седум ракометарки од црвено-црниот табор. Станува збор за девојки од екипите на Вардар и Вардар јуниор. Меѓу повиканите се наоѓа и голманката Јована Мицевска, најталенираната млада ... Read More »

Симовски повика шест вардарки за меѓународен турнир во Турција

sime-simovski-660x330

Тренерот на Вардар СЦЈС и селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски повика 6 девојки од Вардар за настап на меѓународен турнир во Турција што ќе се одигра од 21 до 24 септември. Репрезентацијата нема да биде во најсилен состав бидејќи дел од интернационалките не добија дозвола за настап поради клупски обврски.   Повикани ракометарки за турнирот во Турција ... Read More »

Слободанка Кицеска: За ваков дерби натпревар потребна е голема концентрација, па тоа и го даде својот резултат да го поставам новиот рекорд во Женската Супер лига со 8 одбранети пенали

vardarfans-naslovna

Вардар Јуниор го доби дербито против Металург во женската лига, на стартот од новата натпреварувачка сезона. Избраничките на Симовски заслужено стигнаа до победата (27:25), со оглед дека му дозволија на противникот само едно и единствено водство и тоа она на стартот кога екипата од Автокоманда го отвори резултатот. Во продолжение од натпреварот, младите Вардарки имаа постојана предност која достигна и ... Read More »