Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 7)

Втор тим

Симовски повика пет ракометарки од Вардар за собирот на сениорската женска селекција

sime-simovski-660x330

Селекторот Симе Симовски за  следниот собир на женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија повика пет ракометарки на Вардар. Репрезентацијата ќе настапува на турнир во Романија, а подготовките на репрезентацијата се закажани за период од 20 до 30 ноември 2017 година. како дел од ЕХФ неделата. Тој ги  ги повика нашите ракометарки Јован Саздовска, Сара Ристовска, Теодора Керамичиева, Мирјета Бајрамовска и ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор во сабота игра дерби со Металург во Автокоманда

vardarfans-naslovna11-660x330

Викендов на програмата во женската Супер лига е осмото коло, во истото екипата на Вардар Јуниор  предводена од Симе Симовски гостува во дербито кај  ЖРК Металург. Дуелот се игра во сабота, на 4-ти ноември во спортската сала “Автокоманда“. Почетокот на дуелот е закажан во 16 часот и 30 минути. Вардарки влегуваат како како петтопласирани во овој дуел, тие имаат три ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор и Пелистер ги поделија бодовите, на натпревар од женската супер лига

vardarfans-junior

Вечерва во Скопје се одигра натпревар од седмото коло во женската лига, помеѓу екипите на Вардар Јуниор и Пелистер. Во еден интересен натпревар на крајот двете екипи ги поделија бодовите. Гостите од Битола има за што да жалат на овој натпревар бидејќи на моменти имаа и предност од најголеми четири гола, но младите Вардарки ниту во еден момент не се ... Read More »

ЖРК Вардар го доби “сестринскиот“ дуел со Вардар Јуниор

vardarfans-naslovna24-10-2017-119261

Поискусниот и повозрасен тим на ЖРК Вардар го доби “сестринскиот“ дуел со помладата екипа на Вардар Јуниор. Ова беше натпревар од шесттото коло во најсилната супер лига, кој го доби Вардар со резултат 49:18. Мечот се одигра вечерва во малата сала на С.Ц. Јане Сандански. Вардарки немаа поголеми проблеми на овој натпревар, иако настапија без своите најголеми “ѕвезди“ сепак тоа ... Read More »

Андреа Илиќ: Иако сме млада екипа нашата цел е второто место, зад првиот тим на Вардар

vardarfans-junior

Екипата на Вардар Јуниор стигна до својата трета победа во најсилната супер лига, откако во рамките на петтото коло беа подобри од тимот на Деспина од Прилеп. Мечот се одигра во С.Р.Ц Кале и заврши со триумф на Вардарки, убедливо со резултат 28:21. Иако имавме позитива од седум голови разлика дозволивме во второто полувреме, противникот да направи резултатски пресврт. Сепак ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор се врати на победите во супер лигата, совладана екипата на Деспина

vardarfans-vardar-junior

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор се врати на победите во супер -лигата, откако во С.Р.Ц. Кале ја победи екипата на Деспина од Прилеп. Заслужена победа за младите Вардарки, кои во најголем дел од натпреварот имаа водство. Започнавме со предност од 2:0, за во 7 минута да имаме и највисок пет голови разлика (7:2). Добро игравме на стартот од мечот, каде ... Read More »

Куманово му го нанесе првиот пораз на ЖРК Вардар Јуниор во супер лигата

scjs

Женската екипа на Вардар Јуниор го доживеа првиот пораз во супер лигата. Нашите млади девојки беа поразени на гостувањето против екипата на Куманово, со резултат 38:24. Мечот не започна добро за Вардар Јуниор, кој уште на стартот имаше негатива од 4:0. Ние прв гол постигнавме во шесттата минута, за намалување на 4:1, за да следи нова серија на домашната екипа ... Read More »

Вардар Јуниор се врати на победите во супер лигата, младите Вардарки го “прегазија“ Овче Поле

vardarfans-zrk-vardar-scjs-660x330-660x330

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор стигна до втората победа во најсилната супер лига, откако попладнево во С.Р.Ц Кале ја поразија убедливо екипата на Овче Поле. Гостинската екпа имаше една и единствена предност и тоа на самиот старт кога го отвори резултатот. По првите пет минути се играше гол за гол, а избраничките на Симе Симовски во неколку наврати имаа предност ... Read More »

Милица Николиќ: Ние сме млада екипа, која што допрва треба да стекнува искуство

vardarfans-naslovna11-660x330

Вториот тим на ЖРК Вардар одигра со нерешен резултат (29:29) на гостувањето против Гевгелија, во рамките на второто коло од супер лигата. Со многу резултатски пресврти на крајот двете екипи ги поделија бодовите. Имаа младите Вардарки и три голови предност во завршните минути, но Гевгелија целосно се врати, па дури и успеа да поведе. На крајот Јуниор се избори за ... Read More »

Вардар Јуниор со бод се враќа од гостувањето во Гевгелија

vardarfans-vardar-junior

Младиот состав на ЖРК Вардар Јуниор со бод се врати од гостувањето во Гевгелија, каде ремизираше (29:29) со истоимената екипа, во рамките на второто коло во најсилната супер лига. Избраничките на Симе Симовски има за што да жалат, бидејќи испуштија голови предност во финишот на натпреварот. Вардар поведе, но потоа домашниот тим го превзеде водството кое го имаше се до ... Read More »