Monday ,22 January 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 10)

Втор тим

Победа за женската ракометна репрезентација против Фарски Острови, денес се игра решавачкиот меч против Австрија

15220076_982001428570694_5099461980721759762_n

Женската сениорска репрезентација со победа го започна квалификацискиот турнир за пласман на СП кое во 2017 година ќе се игра во Германија. Избраничките на Симовски забележаа триумф против домашната селекција на Фарски Острови. Резултатот на овој натпревар гласеше 19:21. Добро го започнавме мечот каде имавме водство од 1:3, но во продолжение од мечот, Фарски Острови се врати во игра каде ... Read More »

Избраничките на Симовски утрово отпатува за Торшавн, Фарски Острови на квалификациски турнир за С.П

macedonia

Македонската сениорската женска репрезентација  утрово отпатува за Торшавн, Фарски Острови. Девојките од утре па се до недела ќе  одиграат вкупно  трите мечеви од квалификацискиот турнир за пласман на  Светското Првенство во идната 2017 година. Девојките на селекторорот на Македонија и тренер на Вардар СЦЈС,   Симовски Симе се дел  од група во која покрај домаќинот  на турнирот Фарски Острови се наоѓаат ... Read More »

Челинџ куп: Шведски тим во ждрепката доби за противник нашиот Вардар СЦЈС

vardar-scjs-4

Младиот женски сениорски црвено-црн колектив, екипата на Вардар СЦЈС денес го доби за противник шведскиот тим на Х 65 Хорс во Челинџ-Купот. Ждрепката за во 1/8-финалето беше поволна бидејќи добивме противник по мерка, а избегнавме посилни можни противници кои можевме да ги добиеме. Тие во нивната лига моментално се  четвртото место , како и нашиот тим и таа екипа е ... Read More »

Уште еднаш надигран Свиленград, младиот состав на Вардар СЦЈС се пласираше во следната рунда од Челинџ купот

vardarfans-zrk-vardar-scjs

Младиот состав на ЖРК Вардар СЦЈС обезбеди пласман во следната рунда од Челинџ купот. Ова е епилогот од завршениот реванш натпревар вечерва во спортскиот центар Јане Сандански. Избраничките на Симе Симовски по втор пат ја победија екипата на Свиленград и се пласираа во осминафиналето од ова натпреварување. Предноста од првиот меч (29:35) значеше многу за нашите девојки, кои сакаа предвреме ... Read More »

Селекторот Симовски со 11 црвено-црни девојки на објавениот списокот за квалификациите за СП (ФОТО)

sime-simovski-660x330

Денес селекторот на женската ракометна сениорска репрезентација на Македонија, воедно и тренер на Вардар СЦЈС,  Симе Симовски го објави списокот на ракометарки кои се повикани за стартот на подготовките за квалификацискиот турнир за пласман на СП 2017. На список има  25 ракометарки, кој подоцна ќе биде скратен за  квалификациите против Фарските острови, Исланд и Австрија. На списокот фигурираат 11 имиња на ... Read More »

Директен пренос од мечот во Челинџ купот Вардар СЦЈС -Свиленград на МТВ во недела од 16 час.

СЕЛФИ ПО ПОБЕДАТА ВО БУГАРИЈА!

Младиот црвено-црн ракометен женски колектив, ЖРК Вардар СЦЈС втора година по ред е македонски преставник во Купот Челинџ. Лани за “влакно“ ни избега 1/2 финалето во истиот. Годинава одлично тргнавме триумфиравме во Бугарија со Свиленград. Со истиот противник овој викенд играме реванш меч во Скопје. Свиленград го пречекуваме во реваншот од 3.коло во спортскиот центар “Јане Сандански“. Мечот ќе се ... Read More »

Вардар СЦЈС лесно мина низ Прилеп, во првенствениот меч кој беше “контролка“ пред реваншот во Купот Челинџ

vardarfans zrk vardar scjs

Девојките на младиот женски ракометен црвено-црн тим,  Вардар СЦЈС имаа успешна “контролка“ пред реванш викендов дома со бугарскиот тим во  Купот Челинџ. Избраничките на Симе Симовски вчера на  гостувањето во градот Прилеп кај истоимениот женски ракометен тим однесоа победа со  22-28 (12-13) Во првиот дел се играше горе доле рамноправно. Постојано водевме, а прилепчаки се обидуваа да не стигнат.  Сепак ние ... Read More »

Денес девојките од Вардар СЦЈС гостуваат во Прилеп, момците на Вардар Јуниор пак го пречекуват РК Прилеп

vardarfans-vardar-scjs1-660x330

Денеска двата млади вардарови колектива, женскиот ЖРК Вардар СЦЈС и машкиот РК Вардар јуниор играат мечеви од суперлигашката конкуренција со соодветните тимови од градот Прилеп. Кај момците и девојките денес се игра десеттото лигашко коло во сезоната 2016/2017. Избраничките на Симе Симовски својот меч со прилепчанки го играат порано од останатите дуели кој ќе се играат викендов поради настапот во ... Read More »

Вардар СЦЈС тргна триумфално во Челинџ купот, победа нагости во Бугарија со Свиленград

СЕЛФИ ПО ПОБЕДАТА ВО БУГАРИЈА!

Нашиот млад женски ракометен колектив, тимот на Вардар СЦЈС е на чекор до пласман во следното коло на Купот Челинџ. Девојките на Симе Симовски денес  победија со 24-17 на гостувањето во Бугарија кај домашниот преставник во Челинџ купот екипата на Свиленград. Вториот меч, односно реваншот се игра следниот викенд во Скопје во С.Ц “Јане Сандански.“ Пред дуелот со дебитантот во ... Read More »

Клаудија Ѓеоргиевска: Со Свиленград мораме да се фокусираме само на нашата игра. Фаворити сме и тоа мора да го докажеме на теренот

klaudija

Младиот состав на ЖРК Вардар СЦЈС во недела го игра првиот натпревар од осминафиналето на Челинџ купот. Противник е екипата на Свиленград од Бугарија. Денес девојките доцна навечер, околу 23-00 часот со автобус ќе се упатат од нашиот главен град Скопје према бугарскиот град Свиленград каде ќе играат мечот. За овој меч разговараме со играчот на Вардар СЦЈС младата ракометарка Клаудија Ѓеоргиевска, таа ... Read More »