Tuesday ,31 March 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 11)

Втор тим

Вардар СЦЈС уште еднаш го победи Металург

zrk2

Ракометарките на Вардар СЦЈС вторпат пролетва го победија тимот на Металург. Попладнево нашите млади девојки во малата сала во СЦ. “Јане Сандански” во целост го надиграа тимот на Металурги 35-32 (20-14) и заслужено се радуваа на нова победа против овој тим. Натпреварот започна добро за нашиот тим, во текот на целиот натпревар нашите девојки го контролираа резултатот, па така на ... Read More »

Нова рутинска победа за ЖРК Вардар СЦЈС во Супер-лигата

vardarfans-zrk-vardar-scjs

Нова рутинска победа за екипата на ЖРК Вардар СЦЈС во најсилната супер лига. Во текот на вчерашниот ден во малата сала на С.Ц. Јане Сандански гостуваше екипата на Гевгелија, која ја совладавме со резултат 38:16. Интересно во првите седум минути се играше гол за гол и резултатот беше израмнет на 5:5. Дури во два наврати противникот имаше и водство од ... Read More »

Вардар СЦЈС ја пречекува Гевгелија

vardarfans-scjs

Викендов на програмата е новото коло во женската ракометна Супер лига. Нашиот втор сениорски колектив  екипата на Вардар СЦЈС е домаќин во истото, ние ја пречекуваме екипата на ЖРК Гевгелија од истоимениот град на југот од земјата. Овој наш домашен дуел на избраничките на Симе Симовски е закажан за во недела на 9-ти април. Ние ќе ги пречекаме гевгеличанки во ... Read More »

Анастасија Николовска постигна повеќе погодоци од цела екипа на Пелистер, Вардар СЦЈС стигна до 52 погодоци во дуел со противникот

vardarfans-nikolovska

  Екипата на ЖРК Вардар СЦЈС стигна до нова петта последователна победа во најсилната супер лига во вториот дел од сезоната. Избраничките на Симе Симовски полесно од очекувањата славеа на гостувањето во Битола, против екипата на Пелистер. Конечниот резултат гласеше 13:52. Ова беше и трет последователн триумф во дуелите со тимот од Битола. Самиот резултат говори за квалитетот на двете ... Read More »

Вардар СЦЈС денес игра со “фенерџијата“ Пелистер

pomladite-vardarki-go-deklasiraa-pelister-so-30-razlika-8028-660x330

Неделава  на програмата е новото коло во женската ракометна Супер лига, во истото екипата на Вардар СЦЈС ќе се сретне со зелено-белиот женски тим   градот Битола. Наш домаќин ќе биде последно пласираниот женски ракометен тим на Пелистер, зелено-белите “условно“ ќе не нагостат во нашата сала С.Ц “Јане Сандански“ каде ќе бидат домаќини поради реновирањето на нивната сала. Во овој ... Read More »

Прилеп полесен тренинг за ЖРК Вардар СЦЈС, кои трет пат сезонава го победуваат овој противник

vardarfans-zrk-vardar-scjs

Втората екипа на ЖРК Вардар оствари нова победа во рамките на најсилната супер-лига, откако вчера во малата сала на С.Ц. Јане Сандански го победи убедливо тимот на Прилеп со резултат 43:17, што е најубедлива победа за младите Вардарки во оваа натпреварувачка сезона. Трет пат сезонава го совладавме Прилеп без поголеми проблем и пред домашната публика. Резултатска рамнотежа имаше само во ... Read More »

Вардар СЦЈС во вториот дел го “скрши“ Куманово

vardarfans-pobeda-za-vardar-scjs-660x3301-660x330

Pакометарките на Вардар СЦЈС гостуваа во меч од женската Супер лига во градот Куманово кај истоимениот женски тим. На полувреме мечот беше нерешен, сепак нашите девојки одиграа одлично второ полувреме и  на крајот  победија со 31-23. За избраничките на Симе Симовски ова беше 13-та победа сезонава. Во првото полувреме со гол мечот го отворија домаќинките, на што ние одговоривме со погодок ... Read More »

Гичевска ги предводеше младинките до ЕП во Словенија, во решавачкиот дуел Македонија беше подобра од Фарски Острови

vardarfans-makedonija-na-ep

Младинската ракометна репрезентација се пласирашe на европското првенство во Словенија. Изминативе три дена на Кале, Македонија беше домаќин на квалификациски турнир за пласман на ЕП. Избраничките на Борче Марковски на решавачкиот натпревар ги победија Фарски Острови и на тој начин го обезбедија второто место. Мечот подобро започна за противникот кој во неколку наврати имаше водство од два гола. Сепак предноста ... Read More »

Вардар СЦЈС утре гостува во Куманово

vardarfans-zrk-vardar-scjs

Вардар СЦЈС утре ги продолжува натпреварите во женската  ракометна лига. Нашите девојки предводени од Симе Симовски  ќе гостуваат во Куманово кај тимот на ЖРК Куманово. Ова ќе биде натпревар во рамките на 15 првенствено коло. Вардарки се наоѓаат на втората позиција на табелата со 12 победи и два порази, нашиот утрешен противник се наоѓа на треттата позиција на табелата со ... Read More »

Седум ракометарки на Вардар се запишаа во листата на стрелци на вториот контролен меч на Македонија против Србија

vardarfans-reprezentacija-660x330

Втор пораз на сениорската ракометна репрезентација во дуелите против Србија. Вчерашниот меч на овие две репрезентации се одигра во малата сала на С.Ц. Јане Сандански, кој заврши со убедлив триумф на нашиот северен сосед (27:43). Само во првото полувреме избраничките на Симе Симовски одржуваа резултатска неизвесност, кога на одмор се замина со резултат 15:18 за противникот. Во второто полувреме немавме ... Read More »