Tuesday ,31 March 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 9)

Втор тим

Преглед на сезоната за ЖРК Вардар СЦЈС, кои станаа вицешампиони на Македонија

vardarfans-zrk-vardar-scjs

Екипата на ЖРК Вардар СЦЈС ја заврши сезоната во најсилната супер лига на второто место, веднаш зад “сестринскиот“ тим на Вардар. Избраничките на Симе Симовски во регуларниот дел од сезоната одиграа вкупно 24 кола, или по 12 натпревари во двата дела од натпреварувачката сезона. Поради малиот број на ученсици во лигата,  со еден противник игравме дури четири пати. Во регуларниот ... Read More »

Наташа Нолевска од Вардар СЦЈС, потпиша за Виборг

vardarfans-natasa-nolevska

Десното крило на ЖРК Вардар СЦЈС и Македонската репрезентација, Наташа Нолевска е нов член на екипата на Виборг од Данска. Таа беше најефикасна ракометарка на Вардар СЦЈС, која во новата сезона ќе го носи дресот на најтрофејниот женски клуб во Данска. -Го одбрав Виборг, како клуб со голема традиција и го следам од многу мала. Тоа е тим што има ... Read More »

Стојановска замина во Балтика Шчечин

vardarfans simona stojanovska

Младата репрезентативка на Македонија Симона Стојановска, се раздели со Вардар. Стојановска својата кариера ќе ја продолжи во шампионатот на Полска во екипата на Балтика Шчечин. Стојановска договор со овој полски тим потпиша на две години. Стојановска има 20 години, последните неколку сезони настапуваше во тимот на Вардар СЦЈС. Покрај Стојановска, од Вардар веќе заминуваат уште девет до десет ракометарки кои веќе се во потрага по ... Read More »

Осум Вардарки во репрезентацијата на Македонија, за баражот против Шведска, за пласман на СП

vardarfans-sostav

Македонската женска ракометна репрезентација ја очекуваат натпревари против Шведска, во рамките на баражот за пласман на светското првенство, кое оваа година ќе се одигра во Германија. Селекторот и тренер на Вардар СЦЈС, Симе Симовски го објави списокот на ракометарки, на кои може да смета за двомечот против Шведска. На него се најдоа осум играчи од ракометниот клуб Вардар, седум од ... Read More »

(Фотогалерија) Девојките од Вардар “крунисани“ по освојувањето на титулата

b13

ЖРК Вардар дојде  до својата петта последователна титула во домашната лига, откако денес во малата сала на С.Ц. Јане Сандански ја победија “сестринската“ екипа на Вардар СЦЈС. Повозрасните девојки лесно се справија со помладите колешки и триумфира со конечен резултат 54:24. По крајот на натпреварот им беа доделени медалите и големиот пехар за Шампион на Македонија. Read More »

Металург “недораснат“ ниту за вториот тим на ЖРК Вардар, “сестринските“ екипи на Вардар ќе играат во финалето на супер лигата

vardarfans-naslovna

Двете “сестрински“ екипи на ЖРК Вардар утре ќе играат во големото финале, кое ќе го даде новиот шампион на Македонија. Ова е епилогот од денешните одиграни полуфинални мечеви во малата сала на С.Ц. Јане Сандански. Вториот тим на Вардар, успеа да го победи Металург и да ја потврди доминацијата на нашиот клуб во женскиот ракомет. Металург го отвори натпреварот со ... Read More »

Измена во термините за завршниот Ф-4 турнир за домашната титула

srv

На барање на екипата на ЖРК Куманово од истоимениот град   во согласност со РФМ и другите три екипи учеснички на завршниот Ф-4 турнирот за титулата, направени се промени во термините за полуфиналните и финалните дуели. Па така наместо како што беше претходно договорено во понеделеник, 1/2-финалињата  ќе се одиграат ден претходно во недела. Во плеј-офот за титулата ќе разигруваат ... Read More »

ЖРК Вардар СЦЈС со триумф против Гевгелија, го заврши регуларниот дел од сезоната во супер лигата

vardarfans-vardar-scjs

Втората екипа на ЖРК Вардар СЦЈС со победа го заврши регуларниот дел од сезоната во најсилната супер лига. Вечерва избраничките на Симе Симовски гостуваа во Гевгелија, каде издвојуваа убедлив триумф. Домашниот тим подобро го отвори натпреварот кога имаше водство од 2:0. Во следните десет минути, противникот одржуваше резултатска неизвесност кога Вардар имаше постојана предност, но не поголема од еден гол ... Read More »

ЖРК Вардар во четири дена ќе одигра четири меча за нова “двојна круна“

vardarfans-kup-660x330

Девојките на  Вардар кои се  мини паузата откако одиграа Ф-4 турнир во ЕХФ лигата на шампионите,  наскоро ги  очекуваат домашните обврски. Тие ќе настапат на два фронта  во Купот на Република Македонија и во женската Супер Лига, натпреварувања во кои ги бранат ланските титули. Нив ги очекува згуснат распоред  тие  ќе одиграат четири меча  за четири дена. Одбраната на Куп титулата ... Read More »

ЖРК Вардар СЦЈС убедливи на гостувањето во Прилеп

vardarfans-zrk-vardar-scjs

Нова рутинска победа за екипата на ЖРК Вардар СЦЈС на натпревар од најсилната супер лига. Младите Вардарки гостуваа на Прилеп кој го совладаа со резултат 17:45. Интересно натпреварот започна со гол на Прилеп за водство од 1:0, за во следните минути да следи серија на Вардар од 0:7 за да има предност од 1:7. Како одминуваше првото полувреме, предноста се ... Read More »