Tuesday ,28 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим > Александар Царчев е назначен за тренер на голманите во репрезентацијата на Македонија

Александар Царчев е назначен за тренер на голманите во репрезентацијата на Македонија

По назначувањето на Раул Гонзалес за селектор на машката ракометна репрезентација, шпанскиот стручњак го коплетира струшниот штаб кој ќе му помага во водење на репрезентацијата. За тренер на голманите е избран Александар Царчев, кој е поранешен голман на РК Вардар, а тоа продолжува како тренер најпрво во машкиот, а потоа и во женскиот колектив на црвено-црните, каде моментално работи како тренер на голмани во ЖРК Вардар.

Царчев кратко време работеше и како помошен тренер и асистент на Раул Гонзалес по неговото пристигнување во Скопје, како шеф на стручниот штаб во РК Вардар. Десна рака на Гонзалес, ќе биде поранешниот шпански репрезентативец, Гарсија Парондо.