Wednesday ,18 September 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 4)

Втор тим

Вардар јуниор утре на мегдан со Пелистер

zk6

Викендов нов предизвик во домашната женска Супер лига ги очекува девојките на Симе Симовски, младите вардарки од тимот на Вардар Јуниор. Тие ќе се сретнат во овој 21ви дуел за нив сезоната во единствената женска ракометна лига со тимот на ЖРК Пелистер.  Вардарки се домаќини на овој натпревар кој ќе се одигра утре, сабота, 31.март во Скопје. Победа во овој ... Read More »

Нема одмор, вардарки денес против Вардар Јуниор во “сестринскиот дуел“ од домашната лига

vardarfans-pobeda-za-zrk-vardar-660x330

Вчера со седмата последователна победа за екипата на ЖРК Вардар, на мечевите од регионалната лига нашите девојки дојдоа до титулата во регионалното натпреварување. Тие вчера триумфираа во натпреварот со Крим, а утре играат дуел со тимот на ЖРК Будуќност. Сепак во паузата помеѓу вчерашниот и утрешниот дуел во регионалната лига денес ги очекува меч од домашната лига. Денес во  С.Ц. Јане ... Read More »

Селекторот Симовски со пет вардарки на скратениот список за двомечот со Фарските острови

sime-simovski-660x330

Тренерот на Вардар Јуниор и селектор на сениорската репрезентација на Македонија, Симе Симовски го скрати списокот за двомечот  со селекцијата на Фарските острови.  На списокот од  16 ракометарки селекторот се одлучи да има пет девојки од двата црвено-црни клуба, за напомена на поширокиот беа седум. Утре почнуваат подготовките, првиот меч со островјанките  се игра в среда, 21 март, апак вториот на 25 март ... Read More »

Вардар Јуниор го совлада тимот на Деспина, Анастасија Николовска блесна со 15 погодоци

vardarfans-nikolovska1-660x330

 Вчера во спортско рекреативниот центар “Кале“- Скопје екипата предводена од Симе Симовски, Вардар Јуниор во рамки на домашната лига го пречека тимот на  ЖРК Деспина од Прилеп. Црвено-црните девојки одиграа одличен дуел кој го добија со резултат 28:21  , со оваа победа останаа во битката за вицешампионската позиција во лигата. Вардар јуниор поведе од стартот со 1-0, во следниот напад гостинките ... Read More »

Вардар Јуниор денес домаќин на ЖРК Деспина

vardarfans-vardar-junior4-660x330

Младиот женски ракометен состав на Вардар Јуниор денес игра дуел од домашната лига, во истиот е домаќин на екипата на ЖРК Деспина од Прилеп.  Девојките на Симе Симовски  ќе ги пречекаат своите ривалки во Спортскиот центар “Кале“, дуелот ќе се игра со почеток во 17 часот и 30 минути. Вардарки се фаворити во овој натпревар, во првиот дуел како домаќини ... Read More »

Вардар Јуниор триумфираше в гости кај Куманово, серијата добри мечеви ни носи прилика за вице-шампионска позиција

vardar-junior-dadoa-39-gola-protiv-ovche-pole-13085

Избраничките на Симе Симовски, девојките од Вардар Јуниор гостуваа кај екипата на ЖРК  Куманово во рамки на женската супер лига. Во овој меч   Вардар јуниор победи со 28-26 (14-11) и се врати во игра за второто место на табелата,  имаме 33 бода, исто колку и Куманово и моментно сме на делба на второто место. На почетокот домашните играчи поведоа со 3-1 ... Read More »

Симе Симовски повика седум девојки од Вардар за дуелите со Фарски Острови

sazdovska

 Симе Симовски, селекторот на сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија го објави поширокиот список од 23 ракометарки за подготовките за двете квалификациски средби за ЕП 2018 против Фарски Острови. На поширок список на ракометарки на сениорска женска репрезентација од Вардар се наоѓаат седум ракометарки. Станува збор за: Јована Мицевска, Јован Саздовска, Сара Ристовска, Теодора Керамичиева, Леонида Гичевска, Милица Николиќ и ... Read More »

Разиграниот ЖРК Вардар Јуниор убедливо го порази Овче Поле

vardarfans-vardar-junior-2

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор забележа убедлива победа, на натпревар од женската лига. Во С.Р.Ц. Кале нашиот млад состав убедливо го победи тимот на Овче Поле, со резултат од 39:8. Самиот факт дека вардарки примија само три гола во првиот дел говори за нашата супериорност и добра одбрана во текот на мечот. Поведовме на стартот со резултат 3:0, за гостинската ... Read More »

Девојките од Вардар Јуниор лесно триумфираа на гостувањето кај Гевгелија

pr

Младите вардарки од екипата на Вардар Јуниор, го започнаа  16. коло во женската лига со дуелот в гости кај  ЖРК Гевгелија. Девојките на Симе Симовски од ова гостување се враќаат со победа, 31-24 (19-12). Дуелот според првиот план  требаше да се одигра во вторникот, но поради снежните врнежи истиот беше презакажан. Постојано на почетокот поведувавме со еден гол, но  домашните ракометарки ... Read More »

Мицевска, Кицеска, Николиќ, Гичевска и Трпевска повикани за селекцијата до 20години

jovana

На подготовките за квалификациските натпревари за пласман на Светското првенство за ракометарки до 20 години, повикани се пет ракометарки од екипата на  Вардар. На списокот на селекторот Јулија Дамчевска се најдоа: Јована Мицевска, Слободанка Кицеска, Милица Николиќ, Леонида Гичевска и Ивона Трпевска. На списокот се наоѓаат вкупно 22 ракометарки, а собирот е закажан за сабота во салата во Автокоманда. Освен ... Read More »