Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим > Вардар јуниор поразен од ЖРК Пелистер
Вардар  јуниор поразен од ЖРК Пелистер

Вардар јуниор поразен од ЖРК Пелистер

Ракометарките на Пелистер во последото есенско коло од женската Супер лига го совладаа тимот на Вардар Јуниор со 32-25 (11-7). Со тоа само европскиот вицешампион Вардар има подобра есен од пелистерки, тие завршија втори на табелата по есенскиот дел.

Битолчанки уште на почетокот од дуелот  поведоа со 7:2, тие констатно водеа во првиот дел па  на пауза  имаа 4 голови позитива. Во вториот дел гостинките се што сторија беше тоа што намалија во два наврати на минус 2, но тоа беше се од нив. Следеа повторно  минути на зелено-белите, па во финишот домаќинките водеа и со плус 13, 31:18. Следеше  опуштање на тимот кој водеше, девојките на Симе Симовски, дамите на Вардар Јуниор го направи поразот поднослив за конечни 32:25.  Кај Вардар Јуниор се истакна Ива Божиновска со 7 голови, а по 4 постигнаа Трпевска и Диневска. По 14 одиграни кола, на првата позиција убедливо се наоѓа Вардар со 42 бодови.