Monday ,05 June 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим > Преглед на сезоната во супер лигата, за женската екипа на Вардар Јуниор
Преглед на сезоната во супер лигата, за женската екипа на Вардар Јуниор

Преглед на сезоната во супер лигата, за женската екипа на Вардар Јуниор

Младиот состав на Вардар Јуниор ја заврши сезоната во најсилната супер лига, на петтото место на табелата. Екипата која ја предводеше Симе Симовски ја сочинуваа ракометарки кои претходните години настапуваа во младинските екипи на клубот. Одиграа вкупно 28 кола, остварувајќи 15 победи, 3 нерешени резултати и 10 порази. Ова беше големо искуство за овие млади ракометарки, кои имаа можност да се надигруваат со повозрасни и поискусни екипи.

Ова се сите постигнати резултати за екипата на Вардар Јуниор во супер лигата: 

1 коло: Вардар Јуниор – Металург 27-25

2 коло:  Гевгелија – Вардар Јуниор 29 – 29

3 коло: Вардар Јуниор – Овче Поле 39 – 23

4 коло: Куманово – Вардар Јуниор 38 – 24

5 коло: Вардар Јуниор – Деспина 28 – 21

6 коло: Вардар - Вардар Јуниор 48 – 19

7 коло:  Вардар Јуниор – Пелистер 24 – 24

8 коло: Металург – Вардар Јуниор 27 – 18

9 коло: Вардар Јуниор – Гевгелија 27 – 17

10 коло: Овче Поле – Вардар Јуниор 24 – 28

11 коло: Вардар Јуниор – Куманово 29 – 26

12 коло: Деспина – Вардар Јуниор 25 – 30

13 коло: Вардар Јуниор – Вардар 10 – 45

14 коло: Пелистер – Вардар Јуниор 32 – 25

15 коло: Гевгелија – Вардар Јуниор 24 – 31

16 коло: Вардар Јуниор – Овче Поле 39 – 8

17 коло: Куманово – Вардар Јуниор 26 – 28

18 коло: Вардар Јуниор – ЖРК Деспина 28 – 21

19 коло: Вардар – Вардар Јуниор 48 – 19

20 коло: Вардар Јуниор – Пелистер 26 – 28

21 коло: Металург - Вардар Јуниор 23 – 22

22 коло: Вардар Јуниор – Гевгелија 36 – 24

23 коло: Овче Поле – Вардар Јуниор 23 – 33

24 коло: Вардар Јуниор – ЖРК Куманово 29 – 32

25 коло: Деспина – Вардар Јуниор 25 – 29

26 коло:  Вардар Јуниор – Вардар 29 – 50

27 коло: Пелистер -Вардар Јуниор 33 – 38

Игравме и на завршниот турнир во Купот на Македонија, каде во полуфиналето бевме поразени од екипата на Металург и тоа дури после изведување на седмерци, откако во регуларниот дел мечот заврши без победник (20:20). Претходно во четвртфиналето ја совладавме екипата на Куманово (31:33).