Thursday ,21 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 50)

Младински лиги

Седум играчи од РК Вардар, се наоѓаат на подготовки во Маврово со младинската репрезентација

vardarfans-mladinci

Младинската ракометна репрезентација се наоѓа на подготовки во Маврово, каде се подготвува за претстојниот ЕХФ Шампионат, кој во периодот од 20-29-ти јули ќе се одигра во СКопје, во С.Ц Борис Трајковски. Предвидено е во Маврово да се одиграат два контролни натпревари со соодветната селекција на Црна Гора. На овие подоготвки, селекторот Данило Брестовац може да смета на 24 ракометари, од ... Read More »

Играчи од РК Вардар повикани за подготовките на младинската машка селекција, за ЕХФ Шампионатот кој ќе се одигра во Скопје

vardarfans-mladinci

Младинската машка ракометна репрезентација денес го има првиот собир, со што ќе означи старт на подготовките за ЕХФ Шампионатот, кој во периодот од 20-29 јули ќе се одигра во Скопје. Селекторот на оваа селекција, Данило Брестовац на овие подготовки повика 24 ракометари, меѓу кои има и играчи и од ракометниот клуб Вардар. Тоа се Андреј Петковски, Марко Кизиќ, Дејан Кукуловски, ... Read More »

Нова потврда за квалитетната работа на РК Илинден Вардар, пет играчи регрутирани за младите тимови на РК Вардар

a41-660x330

Повторно РК Илинден Вардар доби потврда за својата квалитетна работа со младите ракометни надежи. Оваа регионална школа која е во склоп на Академијата на РК Вардар и оваа сезона ќе даде голем број играчи во црвено-црниот тим. Школата фунционира во скопската населба Илинден, истата ја раководат и работат со членовите брачниот пар Јаневи, Дарко и Александра. Од шампионската генерација родени 2004 ... Read More »

Кадетите на РК Вардар освоија трето место, во дебитантската сезона на кадетската лига

vardarfans-naslovna-4

Генерацијата на РК Вардар родени “2002“ година кои ја освоија пионерската лига, паралелно се натпреваруваа и во повозрасната категорија, екипи составени од играчи родени “2000“ година, односно во кадетската лига. Избраниците на Андријана Будимир направија голем успех со пласманот на завршниот турнир и освојување на бронзениот медал, во конкуренција на 18 екипи, кои земаа учество, поделени во три групи. Во ... Read More »

Преглед на сезоната за младинците на РК Вардар, кои станаа вицешампиони на Македонија

vardarfans-mladinci

Младинците на РК Вардар станаа вицешампиони на Македонија за оваа натпреварувачка сезона. Избраниците на Чивлачки и Грчевски на завршниот турнир кој се одигра во спортската сала во населбата Автокоманда во големото финале беа поразени од екипата на Металург 2. Во регуларниот дел на сезона, црвено-црните беа дел од групата 1, во која го освоија првото место. Одигравме 13 натпревари, на ... Read More »

Одлична шампионска сезона за пионерите на РК Вардар под водство на Будимир, кои имаа стопроцентен ефект во лигата

vardarfans-naslovna3-660x330

Пиопнерите на ракометниот клуб Вардар имаа одлична сезона, во која успеаа да станат шампиони на Македонија. Избраниците на Андријана Будимир доминираа и успеаа да ја завршат сезоната со стопроцентен ефект. Одиграа вкупно 14 натпревари на кои забележаа исто толку победи. Во конкуренција на 25 екипи, црвено-црните на крајот заслужено се најдоа на врвот. Во регуларниот дел од сезоната беа дел ... Read More »

Вардарецот, Мартин Карапалевски најефикасен играч во поразот на кадетската репрезентација, на контролен меч против Ј.Кореја

vardarfans-karapalevski1-640x330

Кадетската ракометна репрезентација се наоѓа на турнир во Унгарија, каде одигра контролен натпревар со селекцијата на Јужна Кореја. Овој дуел го загубивме со резултат 27:32. Во најголем дел од дуелот, противникот имаше предност, која на полувреме беше изразена со седум голови разлика (16:9). Најефикасен на овој меч беше играчот на Вардар, Мартин Карапалевски кој постигна шест голови. Од играчите на ... Read More »

Шест играчи од РК Вардар, дел од кадетската репрезентација за подготовките за ЕХФ шампионатот

vardarfans-kadeti

Кадетската ракометна репрезентација денес го има својот прв собир, во склоп на подготовките за ЕХФ шампионатот претстојното лето. Оваа селекција е предводена од поранешниот репрезентативен голман, Данило Брестовац, кој повика 18 ракометари, од кои 5 доаѓаат од ракометниот клуб Вардар. Се работи за Андреј Петковски, Игор Ѓорѓиев, Мартин Карапалевски, Ален Ќосевски, Васе Наков и Кристијан Анѓелковски. Според програмата, кадетите на ... Read More »

(ФОТО) РК Кузман Вардар организираше турнир во мини ракомет, победник РК Ангели Вардар

34880158_1899064420114549_5700548279087923200_n

Вчера во спортската сала “ Гоце Делчев“ во  скопската населба Илинден се одржа турнир во мини ракомет организиран од ракометната школа РК Кузман Вардар. Истата е дел од Академијата на Ракометниот клуб Вардар, како и екипите учеснички. На овој турнир победник беше екипата на РК Ангели Вардар од Скопје. Ова  е прв турнир во мини ракомет организиран од РК Кузман ... Read More »

РК Делчево Вардар го освои првото место на хуманитарен ракометен турнир во Тетово организиран од Балтепе Вардар

34259049_1960844543926845_8156430992920281088_n-678x381

Машката екипа на РК Делчево Вардар од генерацијата 2003 и помали изминатиот викенд учествуваше на хуманитарниот ракометен турнир „Балтепе 2018“ во Тетово каде го освои првото место. На турнирот учествуваа две екипи од градот домаќин Тетово, две екипи од Скопје како и претставниците од Делчево. Истиот беше организиран од домаќинот, РК Балтепе Вардар кој како и Делчево Вардар и РК ... Read More »