Saturday ,22 September 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 3)

Младински лиги

Младинската репрезентација на Македонија го освои ЕХФ Шампионатот и обезбеди пласман на ЕП во 2020 година

vardarfans-naslovna

Прво место за младинската ракометна репрезентација, на ЕХФ Шампионатот, кој во периодот од 22-29-ти јули се играше во С.Ц. Борис Трајковски. Во големото финале, избраниците на Брестовац ја совладаа селекцијата на Белорустија, со резултат 29:23. Повеќе од заслужена победа на Македонија, со оглед дека имаа водство уште од првата минута на мечот, кое не дозволија да го испуштат. Самиот податок ... Read More »

Брестовац повика 5 вардарци на подготовките за ЕХФ Шампионатот во Грузија

logo2

Cелекторот на машката кадетска репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, го објави списокот од 22 ракометари што ги повика на првиот собир за почеток на подготовките за ЕХФ Шампионатот што во периодот од 10 до 19 август ќе се игра во Грузија. Дури пет играчи на списокот се од црвено-црниот тим. Списокот на повикани ракометари ( вардарци се одбележани со црвено): ... Read More »

Македонија на “крилјата“ на вардаровиот голман, Марко Кизиќ успеа да се пласира во финалето на ЕХФ Шампионатот

vardarfans-naslovna-2

Голем успех за младинската репрезентација на Македонија, која успеа да се пласира во големото финале на ЕХФ Шампионатот. Таму не чека селекцијата на Белорусија која славеше во дуелот против Швајцарија, во рамките на првото полуфинале. Во најголем дел од првото полувреме се играше израмнето и ниту една од селекциите не успеваше да поведе со два гола разлика. Секогаш кога избраниците ... Read More »

Македонија против Фарски Острови во борба за финале на ЕХФ Шампионатот, пет играчи од Вардар во составот

m20-ehf-championship-mkd-ukr-26-07-2018-6748

Вечерва со почеток од 20 часот, младинската ракометна репрезентација го игра полуфиналниот дуел, на ЕХФ Шампионотот. Противник е селекцијата на Фарски Острови. Во групната фаза, се пласиравме на првото место и на тој начин се изборивме за шанса да играме во полуфиналето. Беа совладани селекциите на Велика Британија, Швајцарија и Украина, додека ремизиравме во дуелот со репрезентацијата на Италија. Вечерва ... Read More »

Македонија ја победи Украина и ќе игра во полуфиналето на ЕХФ Шампионатот

vardrfans-naslovna

Младинската ракометна репрезентација на Македонија ќе игра во полуфиналето на ЕХФ Шампионатот, откако вечерва во неизвесна завршница беа подобри од селекцијата на Украина. На Македонија и беше потребен и бод од овој дуел, но на крајот успеаа да победат. Иако во најголем дел од првото полувреме имавме негатива и од три голови, до истекот на првите 30 минути, противникот беше ... Read More »

Пет вардарци во составот на младинската ракометна репрезентација, која денес треба да го “визира“ пласманот во полуфиналето на ЕХФ Шампионатот

vardarfans-naslovna

Денес со почеток од 18:00 часот, младинската ракометна репрезентација го игра решавачкиот натпревар, за пласман во полуфиналето на ЕХФ Шампионатот, кој периодов се игра во С.Ц. Јане Сандански. Противник на Македонија ќе биде селекцијата на Украина. Нашите млади надежи после три одиграни натпревари имаат две победи ( В.Британија и Швајцарија) и одиграа нерешено со селекцијата на Италија. Се наоѓаме на ... Read More »

Кадетите на РК Вардар ќе ја стартуваат сезоната против РК Алушовски, позната групата и противниците за новата сезона

268-660x330

Кадетите на ракометниот клуб Вардар изминатата сезона предодени од Адријана Будимир на доминантен начин се “прошетаа“ до најсјаното одличје во пионерската лига. Тие во кадетската лига беа одлични во групата и се пласираа на завршниот Ф4. По судиска неправда во полуфиналето немаа можност да играат за злато, сепак доаѓа нова сезона наесен во која тие ќе атакуваат на врвот во ... Read More »

Пет играчи од РК Вардар во составот на младинската селекција, за денешниот дуел со Италија

vardarfans-dimitrovski

Денес со почеток од 18:00 часот во С.Ц. Борис Трајковски, младинската ракометна репрезентација го игра вториот дуел на ЕХФ Шампионатот. Противник за Македонија ќе биде соодветната селекција на Италија. Селекторот Данило Брестовац го објави списокот од 16-те ракометари, на кои ќе смета за денешниот дуел. Повторно на списокот се најдоа пет ракометари од Вардар. Тоа се Марко Кизиќ, Дејан Кукуловски, ... Read More »

Младинската ракометна репрезентација убедливо ја совлада В. Британија, вардарците со свој придонес во триумфот

vardarfans-naslovna

Успешен старт за младинската ракометна репрезентација на ЕХФ Шампионатот, кој наредниов период ќе се игра во Скопје, во С.Ц. Борис Трајковски. Избраниците на Данило Брестовац беа убедливо во првото коло, совладувајќи ја високо селекцијата на Велика Британија. Само во првите пет минути имавме проблеми кога имавме негатива од 1:3, за во следните 20 минути, противникот да постигне еден гол, за ... Read More »

Пет вардарци меѓу 16-те ракометари кои вечерва ќе се најдат во составот на младинската ракометна репрезентација, во дуелот со Велика Британија

vardar-junior-borec-13-12-2017-151101

Младинската ракометна репрезентација вечерва ги стартува натпреварите на ЕХФ Шампионатот, кој до 29-ти јули ќе се одигра во С.Ц. Борис Трајковски. Прв противник ни е селекцијата на Велика Британија. Селекторот Брестова го објави списокот на 16 ракометари, на кои ќе смета за вечерашниот дуел кој започнува од 20:00 часот. Во истиот се најдоа и четворица ракометари од редовите на Вардар. ... Read More »