Tuesday ,30 April 2024
Home > РК Вардар > Младински лиги > Висок пораз за младинците на РК Вардар од екипата на Алкалоид
Висок пораз за младинците на РК Вардар од екипата на Алкалоид

Младинците на РК Вардар со висок пораз ја стартуваа сезоната во младинската ракометна лига. Во рамките на првото коло, младите вардарци беа поразени од екипата на Алкалоид со резултат 20:37 (7:15)

Само во првите пет минути имаше резултатска неизвесност кога резултатот беше 1:1 и 2:3, за Алкалоид некаде на средина од првиот дел да има предност од 3:10. До крајот на првиот дел само го зголемија водството и после 30.минути игра во спортската сала „Круме Кепески“ се замина со резултат 7:15.

Со серија од 0:6 започна и второто полувреме, за веќе највисоки 7:21 предност за гостите, по што беше јасно веќе кој ќе стигне до првиот триумф сезонава во младинската конкуренција. До крајот, Алкалоид не само што ја одржа позитивата, туку истата и ја зголеми за конечни 20:37.

Во нашите редови најефикасен беше Антонијо Трајановски со 7 голови, додека по 3 имаа Огнен Тасевски и Наум Антевски.