Tuesday ,09 March 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 4)

Младински лиги

Кадетите на Вардар ќе играат тест-меч со сениорите на КЛ7

bu-660x330

Подготовките на младите екипи на ракометниот клуб Вардар се во полн ек. Закажани се и првите контролки, па така во овие зимски подготовки прв натпревар за нив во понеделник ќе одигра кадетскиот тим на Вардар Јуниор. Момците на Будимир и Станковски ќе бидат домаќини на 10.фебруари во спортскиот центар “Јане Сандански’ на прволигашкиот сениорски тим на РК КЛ7. Сериозна екипа, ... Read More »

Повикани ракометари од Вардар за ракометните репрезентации на Македонија од генер. 2002 и 2004

vardar-kl7-lazarov-pionerska-liga-1-12-2019-231511

Две младински ракометни репрезентации на Македонија во наредниот период ќе земат учество на ракометни турнири. Генерацијата 2002 која е предводена од Никола Матлиески во периодот од 16-23 февруари ќе земе учество на Медитеранските игри кои ќе се одржат во Атина. Покрај Македонија, ќе се натпреваруваат уште и селекциите на Бахреин, Хрватска, Египет, Грција, Италија, Кувајт, Црна Гора, Мароко, Романија, Србија, ... Read More »

Билтени од есенскиот дел кај момците во Вардар јуниор лигата

vo-nedela-vo-sc-jane-sandanski-novi-vozbuduvanja-od-vardar-junior-ligata-23400

Наскоро ќе започне и  пролетниот дел од натпреварите во Вардар Јуниор лигата каде ќе се одигаат  нови дуели на ракометните цевено-црни надежи. Во организација на Ракометната академија Вардар момчињата родени 2008/09 и 2006/07, како и најмладите учесници децата родени 2010 година и помлади во последните неколку месеци од 2019 година имаа можност да одиграат интересни и поучни натпревари. На натпреварите учествуваат ... Read More »

(ВИДЕО) Голмански тренинг на Стојановски, Михајловски и Ангеловски од кадетскиот тим на Вардар

000

Изминатата недела тренерот на голмани во Вардар, Александар Царчев го оддржа првиот “голмански час“ со кадетските голмани од тимот на Вардар Јуниор. Тој започна да ги подготвува момците за пролетните предизвици во кадетската и младинската лига. На тренингот присутни беа:  Давид Стојановски, Христијан Михајловси и Ненад Ангеловски.    НАПОМЕНА: Видета се преземени и не се “производство“ на Вардар фанс. Read More »

Трето место за пионерите на РК Вардар, на турнирот „КЛ7 2020“

vardarfans-pioneri

Пионерите на ракометниот клуб Вардар го освоија третото место на младинскиот турнир кој беше во организација на КЛ7. Вардарци завршија на третото место во конкуренција на четири екипи, колку што земаа учество во генерацијата родени 2004 и помали. На целокупниот турнир одигравме вкупно три натпревари, на кои имавме скор од една победа ( против Пик Сегед, 31:18), нерешен резултат ( ... Read More »

Поради лош финиш, пионерите на РК Вардар загубија од екипата на КЛ7

vardarfans-naslovna

Пионерите на ракометниот клуб  Вардар со пораз го завршија настапот на турнирот, кој е во организација на КЛ7. Несфатливиот пад во нашата игра во второто полувреме, допринесе за на крајот да бидеме поразени. Иако одлично го започнавме овој меч, на кој во текот на целото прво полувреме имавме предност. Во еден момент избраниците на Петковски имаа и позитива од седум ... Read More »

Пик Сегед доби ракометна лекција од момците на Зенга, пионерите на Вардар триумфираа со 13 гола повеќе

33

На меѓународниот турнир во Скопје, огранизиран од КЛ 7, пионерите на РК Вардар денес го одиграа 2.коло. Момците на Зоран Петковски-Зенга одигаа натпревар против тимот на унгарски, Пик Сегед. Во меч кој започна израмнето издоминиравме во целост, триумфирајќи со високи 13 гола позитива. Победата за црвено-црните надежи дојде со резултат 31-18. Унгарците поведоа први на почетокот тие имаа водство 0-1, ... Read More »

Вардар и Металург ги поделија бодовите, пионерите на РК Вардар со реми го отворија турнирот во организација на КЛ7

83070552_176161060422560_7056752694643392512_o

Пионерите на ракометниот клуб Вардар го одиграа првиот натпревар на турнирот кој е во организација на КЛ7. На првиот меч за противник го имавме тимот на Металург, со кој одигравме нерешено 21:21, иако Вардар треба да жали што не дојде до победата. Екипата од Автокоманда прва го отвори резултатот на овој меч, но следеше одговор од избраниците на Зенга кои ... Read More »

Познат распоредот и термините на одигрување натпревари за пионерите на РК Вардар, на турнирот во организација на КЛ7

vardarfans-turnir

Во периодот од 24-26.јануари, пионерите на РК Вардар ќе земат учество на младински турнир кој е во организација на КЛ7. Во генерацијата на играчи кои се родени 2004/05 година ќе се натпреваруваат четири екипи. Вардар, силите ќе ги одмери со екипите на Металург, КЛ7 и Пик Сегед. Веќе е познат и распоредот и термините на одигрување натпревари. Турнирот ќе го ... Read More »

Ново учество на турнир за пионерите на РК Вардар

vardarfans-pioneri

Пионерите на ракометниот клуб Вардар пред стартот на пролетниот дел од сезоната ќе земат учество на уште еден турнир. Избраниците на Зоран Петковски ќе бидат дел од турнир кој е во организација на клубот КЛ7, школата на капитенот на Македонската репрезентација, Кирил Лазаров. На турнирот ќе се натпреваруваат екипи во две генерации, родени 2002 и помлади и 2004 и помлади. ... Read More »