Sunday ,13 October 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 6)

Младински лиги

Во среда, на 7.август сите младински екипи на РК и ЖРК Вардар ги „палат моторите“

85-660x330

За да тргне со „среќа“ новата сезона 2019/2020 година, предвидено е во среда на 7.август сите младински ракометни екипи на женскиот и машкиот тим Вардар да означат  старт на подготовките. Четири тима ќе ја започнат новата одисеја. Андријана Будимир и Ацe Станковски ќе ги стартуваат кадетите на РК Вардар кои и оваа сезона ќе играат во кадетската и машката  младинска ... Read More »

Чиле последна контролка за кадетите пред СП во Скопје

trening-kadeti3-1-1

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја одработува втората фаза од подготовките за настапот на СП кое се игра во периодот од 6-18 август, чиј домаќин ќе биде токму Скопје. Под водство на селекторот Данило Брестовац,  се работи вредно во Маврово. Црвено-жолтите момци  на 30 јули завршуваат со подготовките и се враќаат во Скопје. Во последната финална, третта фаза ќе одиграме еден ... Read More »

Перспективните Ќосевски и Кукуловски на место на Мишевски и Поповски

dvajca-mladinci-prekomanduvani-vo-prviot-tim-21229

На Вардар  и двајцата македонски играчи, Поповски и Мишевски им се разделија патиштата. Од клубот информираат дека два нови млади играчи од вториот тим ќе добијат прилика во Европскиот првак. Во информацијата се вели следното: Сезонава во првиот тим на Вардар шанса да тренираат и да се борат за место на секој натпревар ќе добијат и двајца млади ракометари кои ... Read More »

Кадетите од утре во Маврово, на скратениот список остануваат сите вардарци

kadeti

Пред два дена селекторот на македонската кадетска репрезентација, Данило Брестовац објави дека во наредната фаза од  подготовките за Светското првенство ќе работи со 20 играчи. Тој го скрати списокот за три имиња, Мартин Ивановски и Кристијан Димитриески од Охрид, како и Дарио Кофилоски од Металург 2 Кадетската селекција ја заврши првата фаза на подготовки во Струга и ракометарите добија тридневен одмор. Утре,  ... Read More »

Маврово „база“ за подготовките на ракометните кадети и кадетки

trening-kadeti1-1

Од понеделник девојките, а два дена подоцна момците од кадетските селекции на Република Македонија своите подготовки ќе ги реализираат во Маврово. Кадетската машка репрезентација на Македонија ги започна подотовките за настап на претстојното СП што од 06 до 18 август ќе се одржи во Скопје. Подготовките во Струга се до 17 јули, потоа продолжуваат во Маврово. Потоа екипата се враќа ... Read More »

Вардарците, на подготовки со кадетската ракометна репрезентација, за претстојното СП во Скопје

kadeti

Кадетската ракометна репрезентација ги стартуваше подготовките, за претстојното светско првенство, кое во периодот од 6-18.август ќе се одржи во Скопје. Кадетите се наоѓаат во Струга, каде ќе останат се до 17.јули, по што подготовките ќе продолжат во Маврово. Дел од овие припреми со кадетската репрезентација се и играчите на Вардар. Се работи за Марко Кизиќ, Ален Ќосевски, Игор Ѓорѓиев и ... Read More »

Четири вардарци ќе се подготвуваат со македонската кадетска репрезентација, за претстојното СП во Скопје

vardarfans-kadeti

Македонската кадетска ракометна репрезентација во периодот од 6-18 август ќе биде дел од светското првенство, чиј домаќин ќе биде токму Скопје. Селекторот на кадетите, Данило Брестовац го објави списокот од 23 ракометари, со кои ќе се подготвува за мундијалот. На списокот се најдоа и четири играчи од редовите на Вардар. Се работи за голманот Марко Кизиќ, потоа Игор Ѓорѓиев, Мартин ... Read More »

Преглед на сезоната за пионерите на РК Вардар

rr-660x330

Генерацијата на ракометниот клуб Вардар родени 2004/05 година ја имаа својата втора сезона во пионерската машка лига. Екипата која беше предводена од Зоран Петковски и Никола Бисинов се натпреваруваше во групата 1, во која го освои второто место. Одигравме вкупно 12 натпревари, на кои забележавме 10 победи и 2 порази и двата од тимот на Металург, кој на крајот и ... Read More »

Преглед на сезоната за двете екипи на РК Вардар, во рамките на младинската машка лига, кои освоија 3.место во своите групи

g4-660x330-660x330

Во сезоната која измина ракометниот клуб Вардар со две свои екипи се натпреваруваше во младинската машка лига. Тоа беа Вардар Јуниор предводени од Петрушевски и Манасков и Вардар под водство на Будимир и Станковски. И двете не успеаа да се пласираат на завршниот турнир, откако го освоија третото место во своите групи. Вардар Јуниор беше дел од групата 2, каде ... Read More »

Преглед на сезоната за “бронзените“ кадети на РК Вардар

61854467_402504287016042_6951864615407976448_n-660x330

Кадетите на ракометниот клуб Вардар го освоија третото место во кадетската лига, за натпреварувачката 2018/19 сезона. Избраниците на Будимир и Станковски имаа пред себе одлична сезона, каде доминираа во својата група освојувајќи го убедливо првото место. На 16 одиграни натпревари собравме 43 бодови, односно имавме 14 победи и по само еден нерешен резултат и пораз. Единствениот пораз го доживеавме на ... Read More »